Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Единственият морал в политиката е законът

0 коментара

- Най-малкото никой не го е оспорил тогава. И освен това в една страна са много важни традициите. Ако се установи една традиция, тогава тя действително действа докрай. Традицията е започната именно с това правителство и аз ви благодаря, че правите тази аналогия. Точно с кабинета на Димитър Попов, който първи в условията на новата Конституция трябваше да организира и проведе парламентарни избори. Тъй като, още едно напомняне, задачата на тогавашното народно събрание беше да приеме Конституция, с което то фактически завършваше мандата си.

- Смятате ли, че след подобно припомняне за правомощията, които имаха по новата Конституция министрите от кабинета на Димитър Попов, сега биха отпаднали аргументите в полза на питане до Конституционния съд по същия казус?

- Мисля, че юридически атаката на подобно нещо няма да издържи. Казвам го съвсем определено. Сега действащите министри могат да се откажат само като израз на добра воля, за да не ползват привилегиите на властта и да потърсят някакво друго решение.

Въпреки че и при нас, в Българската Евролевица има подобни съждения и мисли от гледна точка на пълната справедливост и пълното равноправие при провеждането на едни избори, трябва да кажа, че за пръв път има казус от десетилетие насам, когато едно правителство и един парламент завършват целия си мандат. Така че това е нова ситуация. Типична или приличаща на нещо на ситуацията от 1991 г. Поради което смятам, че въпросът е само политически, израз на добра воля и израз на пожелание на опозиционните сили. Но във всички случаи си мисля, че една атака на това положение няма да издържи. Това е моята конституционна гледна точка. Аз си спомням, когато правихме Конституцията, ние изхождахме от факта да не допуснем в нито един момент безвластие, дори за 5 минути. И мисля, че това е постигнато в Конституцията. В нито една ситуация ние не допускаме безвластие и липса на правителство. Така че в случая едно действие, което да наруши този принцип, също няма да се приеме.

- Това означава, че от конституционна гледна точка правителството, което действа в момента, има всички основания да проведе изборите?

- Аз не съм конституционен съдия и не мога да влизам в тази роля, но това е моята оценка като един от авторите на Конституцията и мисля, че подобна атака няма да издържи и че ако Конституционният съд бъде сезиран, ще прецени, че министрите могат да изпълняват функциите при тези условия, при които сега ги изпълняват. Защото не виждам никакви основания за прекъсване на самия статут на правителството.

- Все пак в политика са валидни по-скоро правните основи, правния регламент. Всички пожелания за моралност или някакви други категории целят изравняване на силите на състезателите, но така или иначе обективността води към извода, че след като е завършен пълен мандат и това правителство функционира, то трябва да проведе изборите?

- Мога да ви кажа така: Морала е винаги реализиран чрез закони. Няма политически морал извън закона и въпреки закона. Законът е нашият висш морал и ако той се спазва точно и прецизно, тогава моралът в обществото става норма и се установяват критериите за морал. В конкретния случай нямам съмнения по проблема като юридическа основа. От гледна точка на политическите проблеми, конкретни за момента, има много политици, които се страхуват, че изборите няма да бъдат равноправни и че тези, които са на власт, ще ги използват само за своя цел.

Искам обаче да кажа, че когато БСП беше мнозинство, те също така се отнасяха към властта, като реализираха правомощия на ЦИК и РИК, по същия начин, по който сега атакуват сегашното мнозинство. Истината е, че ние трябва да се постараем, в рамките на закона, да направим всичко възможно най-прозрачно и най-справедливо. Затова БЕЛ е на позицията, че законът е базата за тези решения.

- И морално е това, което е законно?

- Това е истинският морал. Няма други критерии за морал. В противен случай моралът се превръща в субективна категория и всеки преценява моралните критерии спрямо себе си и от гледна точка на своя собствен интерес. Докато законът и конституцията са единствената стабилна основа, за да подредим ценностната система на обществото.

- Днес президентът Стоянов каза, че е въпрос на морал дали министрите да излязат в отпуска, да ползват служебни автомобили и т.н. по време на кампанията?

- Мисля, че президентът се измъква от тази ситуация. Той би могъл да даде своята оценка. Той все пак е юрист и освен това е държавен глава. Тези, които смятат, че въпросът може да бъде променен, могат да сезират Конституционния съд. Те имат всички правни възможности и механизми за това. Моята оценка е, че конституционните съдии едва ли ще вземат подобно решение, един път заради примера, който вие дадохте и втори път заради спецификата на конституционните текстове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.