Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК иска повече отчетност от главния прокурор и гаранции за случайното разпределение на делата

Брюксел гледа позитивно на идеята външни експерти да наблюдават съдебната реформа у нас

2 коментара
ЕК иска повече отчетност от главния прокурор и гаранции за случайното разпределение на делата

Повече отчетност в работата на главния прокурор, както и на редовите обвинители в България. Такава препоръка фигурира в черновата на доклада на Европейската комисия (ЕК)

по механизма за сътрудничество и проверка, който предстои да бъде представен в сряда, предаде кореспондентът на БТА от Брюксел.

Изразено е и очакването да се подобри системата за случайно разпределение на делата по начин, който да не предизвиква съмнения и който може да бъде следен от Висшия съдебен съвет (ВСС). Авторите на доклада посочват още, че е необходимо кадровиците в съдебната власт да взимат решения за назначения в системата прозрачно и при ясни изисквания за качествата на избираните.

Този проблем неизменно присъства в докладите на ЕК за напредъка на България, след като и двата състава на ВСС, откакто страната ни е част от ЕС, забъркаха множество скандали с безпринципни, немотивирани и предизвестени назначения по върховете на магистратурата.

Положително е оценена идеята европейски експерти да осъществяват наблюдение над хода на съдебната реформа, лансирана от премиера Бойко Борисов по време на негово посещение в Брюксел в средата на декември м.г.

"Бихме искали (от ЕС) да ни помогнат в съдебната реформа със свои пратеници, да наблюдават всяка стъпка, която правим и да сме сигурни, че тя (реформата) е в правилната посока. Това не е обидно за държавата", обяви министър-председателят на 17 декември на фона на разрастващите се протести на съдии срещу приетите от парламента конституционни промени, които ограничават независимостта на съда.

Тогава той допусна възможността "включително и в прокуратурата да отидат двама, които да наблюдават всичко, което се прави, за да са наясно колегите в Европа, че се полагат тези усилия". Тази идея "хрумна" на Борисов, след като бившият правосъден министър Христо Иванов подаде оставка заради бламираното с голямо мнозинство в парламента квотно разпределение във ВСС, гарантиращо независимостта на съда от политическо влияние.

Стратегиите са добра основа за действие, очакват се резултати

Въпреки "историческия компромис", довел до сериозното окастряне на конституционните промени, те очаквано са оценени положително в черновата на доклада на ЕК, цитирана от БТА.

България предприе миналата година важни стъпки, с които да постави въпроса с реформите напред в дневния си ред, след като по-рано политическата нестабилност допринесе за забавянето на процеса, се казва в документа. Според ЕК стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупцията са добра основа за действие. През настоящата година предизвикателство ще бъде приложението на стратегиите и постигането на резултати, посочва ЕК.

Отбелязва се обаче, че много от препоръките, отправени в миналогодишния доклад, остават в сила. Преди година ЕК остро разкритикува България за липсата на напредък в борбата с корупцията по високите етажи на властта и с организираната престъпност. Настоящото правителство отговори на очакванията на Брюксел с внасяне на нов антикорупционен закон в парламента, който обаче бе отхвърлен на първо четене, включително с гласовете на част от партньорите в управляващата коалиция.

ЕК окуражена от активизирането на съдиите в подкрепа на реформите

Бавният напредък по разследванията на случаи на корупция по високите етажи на властта и колебливата реакция, съпътствала събитията около Софийския градски съд, подкопават доверието на обществото във възможностите за възтържествуване на правосъдието, посочват сега от ЕК. Комисията определя като окуражаващ факта, че мнозина съдии са говорили открито в подкрепа на съдебната реформа. Според комисията това е "здравословен признак" за появата на нова култура сред магистратите.

Отчитат се постижения в управлението на съдебната система, най-вече заради разделянето на ВСС на съдийска и прокурорско-следователска колегии, както и заради разширяването на правомощията на инспектората към съвета, който вече ще може да прави проверки на почтеността на магистратите.

Еврокомисията препоръчва още преоценка на натовареността на съдилищата в страната, за да бъде постигнато по-добро качество на тяхната работа. Изразено е и очакване за ясен срок за въвеждането на електронното правосъдие, както и за пристъпването към дисциплинарни мерки за работещите в съдебната система по ясни и обективни показатели. Настоява се за оценка на дисциплинарната практика на ВСС от 2012 г. насам.

Според комисията е необходимо да бъдат взети мерки освен за корупцията на високо равнище, както и в държавната администрация, така и срещу корупцията на ниски нива в МВР.

ЕК настоява за пореден път страната ни да покаже последователни резултати с влезли в сила присъди по дела, свързани с тежката организирана престъпност. В тази връзка препоръчва продължаване на реформите в съда и прокуратурата, както и да следи движението на делата срещу тежката организирана престъпност и изпълняването на присъдите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #2

    Тия от Брюксел не разбраха, че нищо няма да се оправи в нещастната ни Родина, докато най-висши европейски лидери и политици се прегръщат и тупат по рамото с НАШИТЕ НАЙ-ОТЯВЛЕНИ МАФИОТИ. Които в момента "управляват" държавата ни - т.е. будалкат ни, лъжат ни и крадат всичко възможно, дето е останало.

  2. StefanK
    #1

    Може ли да бъде направен нов "бардак" със стари проститутки? Можем ли да повярваме,че могат да осъдят крадците същите магистрати,които 25 години наблюдават равнодушно този най-чуудовищен в нашата история грабеж,превърнал в скрап стотици хиляди машини от гражданската и военната промишленост, заедно с нарязаните кораби,танкове и дамолети от алчни и продажни некомпетентни лица от бившата номенклатура на БСП,без да бъде потърсена съдебна отговорност от нито един голям бандит?За какъв напредък се говори

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.