Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК позволи по-висок бюджетен дефицит заради бежанците

0 коментара
ЕК позволи по-висок бюджетен дефицит заради бежанците

Правилата за размера на бюджетния дефицит на Европейския съюз (ЕС) ще бъдат гъвкави за правителствата, които харчат повече пари за справяне с проблема с бежанците. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от "Юроактив".

Според действащите правила държавите от ЕС са длъжни да поддържат бюджетни дефицити под 3% от брутния си вътрешен продукт. Ако не спазват това условие, те биха могли да бъдат глобени. Това обаче се случва рядко, особено след началото на глобалната криза.

Юнкер обеща да бъдат взети под внимание средствата, заделени от правителствата за справяне с бежанската криза, при оценката на показателите на фискалната дисциплина на страните.

"Ще можем да се съобразим с разходите, свързани с изпълнението на политиките за бежанците, в по-голяма степен, отколкото досега", заяви Юнкер в реч пред Европейския парламент.

По думите му Брюксел ще направи оценки на тези разходи страна по страна.

"Ако една страна е положила големи усилия, тя ще получи разбиране и ще се отчете това, което е направила – ще има определена степен на гъвкавост при изпълнението на Пакта за стабилност и растеж", добави Юнкер.

Ако една държава не е способна да докаже направените разходи по прилагането на бежанските политики, тя няма да има право на отстъпки за дефицита си, допълни председателят на ЕК.

По-рано този месец финансовият министър на Австрия Ханс Йорг Шелинг изрази съмнения, че най-тежко засегнатите от имигрантския поток страни ще бъдат способни да спазят заложените си бюджетни цели.

"Има държави в еврозоната, които са засегнати от цената на бежанците, и не мисля, че би било справедливо да бъдат наказани от еврокомисията, защото не са успели да постигнат нулев структурен дефицит", каза тогава Шелинг.

Други държави членки подходиха по-предпазливо. Белгийският министър на финансите Йоан ван Овертвелд препоръча държавите в ЕС "да бъдат много внимателни", защото не е редно "правилата да се променят всеки път, когато нещо се случи в света".

Някои от страни като Хърватия, Словения и Гърция по т.нар. Балкански маршрут, който прекосяват бежанците, вече имат дефицити, по-големи от позволените.

Заради порасналите разходи, Австрия, Унгария и Германия също рискуват да влошат бюджетните си показатели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.