Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предложи засилена финансова подкрепа за България и Румъния

0 коментара

Европейската комисия одобри предложение за съществено увеличаване на финансовата предприсъединителна помощ за България и Румъния в периода 2004 - 2006 година - до 40% повече от сегашната за страната ни през 2006-та, съобщи министерството на външните работи. Комисията е одобрила и индивидуални "пътни карти" за България и Румъния.

Още сутринта Би Би Си предаде, че се очаква днес Брюксел да предложи увеличено финансиране за България и Румъния, след като десетте други кандидатки влязат в съюза през 2004 г. Финансирането ще бъде увеличено с 20 на сто през 2004-а, а през 2006-а увеличението ще достигне 40 процента.

Освен това двете страни ще получат отделен списък от неща, които трябва да свършат, за да се присъединят през 2007-а година, какъвто е техният стремеж, предаде кореспондентът на Би Би Си от Брюксел Луана Лонжеску , която е видяла документа.

"Усилията на България и Румъния да постигнат целта си за членство през 2007-а година бяха подкрепени и сега комисията работи много упорито за ясна пътна карта и за увеличение на предприсъединителната помощ. Комисията ще одобри предложенията и външните министри на ЕС ще могат другата седмица да обсъдят всичко предложено за България и Румъния, което да даде силни и насърчаващи послания на тези две страни", е заявил комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген.

Документът обаче ясно подчертава, че допълнителните средства ще са обвързани с условия. Нуждите са ясни, но България и Румъния би трябвало съществено да подобрят способността си да усвояват и ефикасно да управляват средствата. Други условия са продължаването на реформата и пълната децентрализация на управлението на средствата от ЕС.

Освен това ЕК ще одобри подробни напътствия за бъдещи реформи, които са очертани чрез консултации с всяка от двете страни.

Напътствията, известни като"пътни карти" са в обем до 17 страници всяка и ясно очертават мерките, които всяка страна трябва да приеме, за да напредва към закриване на преговорите за присъединяване. Пътните карти и за двете страни поставят ударението върху икономическите реформи, укрепването на правната система и реформата на обществената администрация.

Но те също отразяват и разликите между двете страни, например в раздела за енергетика на България се предписва да затвори първи и втори блок на атомната електроцентрала "Козлодуй" до 2003-а и да изпълни ангажимента си за закриване на трети и четвърти блок в средносрочен план, докато за Румъния главният приоритет е да се заеме с проблема с ниското заплащане на персонала в агенцията за ядрено регулиране, който води до голямо текучество там.

След като бъде одобрен от комисията, пакетът предложения за България и Румъния, ще бъде обсъден от външните министри на ЕС идния понеделник. И България, и Румъния искат нещо повече, конкретна дата за завършване на преговорите най-късно през 2004-а. Остава да се види дали лидерите на ЕС ще могат да им дадат тази дата, когато се срещнат в Копенхаген идния месец.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.