Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК препоръча започване на преговори за членство с Македония и Албания

3 коментара
ЕК препоръча започване на преговори за членство с Македония и Албания

Македония и Албания направиха във вторник първата си голяма крачка за присъединяване към Европейския съюз, след като ЕК отправи предложение към Съвета на ЕС да отвори официално преговорите за членството на двете страни.

Решението на съвета трябва да бъде взето единодушно, а новината бе съобщена по време на съвместна пресконференция от върховния представител на ЕС за външна политика Федерика Могерини и еврокомисаря по разширяването Йоханес Хан в Страсбург.

Могерини коментира че през последната година ЕК е забелязала положителна промяна и важни реформи в региона на Западните Балкани, което е довело до поканата за Албания и Македония. Йоханес Хан допълни, че това е износ на стабилност за региона от страна на ЕС.

Всяка година през пролетта ЕК ще публикува доклад за напредъка на Западните Балкани по пътя към присъединяването към ЕС.

Решението идва точно преди срещата на 17 май в София за Западните Балкани, инициирана от бъргарското европердседателство. Еврокомисарят Хан заяви, че срещата в София по същество няма да поставя въпроса за присъединителните процедури на тези държави, но ще има разговори за конкретни инициатива с ЕС – взаимодействие в областта на енергетиката, икономиката и свързаността. Разговорите ще бъдат по конкретни проекти.

"Това е инвестиция в мира, просперитета и сигурността на ЕС", каза Могерини. Хан допълни, че Западните Балкани трябва да си дадат ясна сметка, че направените реформи не са достатъчни. "Ние сме на добър път, но още не сме там. Няма преки пътища към членството в ЕС", каза той.

За Македония не бяха коментирани нито проблемите, които трябва да се решат, нито постигнатия напредък, но за Албания се говори конкретно. Тирана има проблем с малцинствата, с организираната престъпност, съдебната реформа, реформата на администрацията и корупцията.

Другият проблем, който ЕС трябва да реши по време на процедурата за присъединяване на Западните Балкани, е радикализацията на младите хора. Огромен проблем е и подобряването на междусъседските отношения, особено в светлината на конфликта между Прищина и Белград.

Аз съм един от най-силно вярващите, че може да има споразумение за нормализация на отношенията между Сърбия и Косово, каза Могерини.

В същото време ЕК обяви, че Турция, която продължава да бъде кандидат за членство, с големи крачки се отдалечава от необходимите критерии в областите на върховенството на закона и защитата на човешките права.

Могерини допълни единствено, че Анкара остава стратегически партньор на съюза и ключов играч в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #3

    Заради заплахата от Русия Албания иска американска военна база на своя територия Сред заплахите, които тревожат Тирана, министърката посочи Русия, която "опитва да увеличи влиянието си, дестабилизиращите й действия, било то чрез тайните служби, инвестициите или пропагандата й", но също така Китай, Иран и "дори Турция".

  2. анита хегерланд
    #2

    Изглежда не са чули протестите на Макрон?!

  3. Филка Русофилка
    #1

    Нашите европредседателстващи що не са информирали Могерини и Красен Николов в Страсбург, че Албания призна българското си малцинство, въпреки опитите за саботаж на нашите врагове? Значи, няма проблем с малцинствата. Сега и Косово ще признае българското малцинство. Дано поне за него да информираме своевременно Европейската комисия и кореспондентите ни. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.