Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експериментална ваксина с обещаващи резултати срещу рецидиви при тумор в мозъка

0 коментара
Експериментална ваксина с обещаващи резултати срещу рецидиви при тумор в мозъка

Експериментална ваксина дава обещаващи резултати в борбата с един от най-агресивните видове рак: глиобастомът. В ранно клинично изпитване е било установено, че ваксината SurVaxM удължава живота на хора, диагностицирани с тумор в мозъка, средно до 26 месеца. Доказано е, че ваксината почти удвоява времето за оцеляване при изпитване на 63 пациенти. Сега производителят - базираната в Ню Йорк MimiVax - включва пациенти в по-голямо изпитване, надявайки се да потвърди резултатите, съобщава NBCnews.

В новото изпитване ще бъдат включени до 270 пациенти. Очаква се да се проведе на повече от 10 места в САЩ и Китай и да сравни резултатите при пациенти на ваксината и такива на стандартни грижи.

Повече от 14 000 души в САЩ са били диагностицирани миналата година с глиобастом. Той представлява почти половината от всички злокачествени мозъчни тумори. Болестта е опустошителна за пациентите и семействата: петгодишната преживяемост е едва 6.8%.

Джон Уишман е бил диагностициран с най-смъртоносната форма на рак на мозъка, глиобластом, през есента на 2020 г. Две години и половина по-късно той все още пътува и се наслаждава на живота, което е рядкост за пациенти с този вид рак, които са със средно време на оцеляване от едва 12-18 месеца.

61-годишният Уишман от Бъфало, Ню Йорк, приписва това на експериментална ваксина, която е предназначена да забави прогресията на тумора. Ваксината, наречена SurVaxM, е насочена към протеин в тумориге, наречен сурвивин, кръстен на ролята, която се смята, че играе в оцеляването на раковите клетки. Хипотезата е, че ако се отървем от сурвивин, раковите клетки ще умрат.

Уишман е получил ваксината чрез програма за състрадателна употреба, която позволява на тежко болни пациенти да се лекуват с експериментални лекарства. Дъщеря му Лидия е медицинска сестра в Roswell Park Comprehensive Cancer Center, където изследователите изучават лекарството.

Защо глиобластомът е толкова труден за лечение?

Глиобластомите са агресивен рак: те растат бързо и могат да се разпространят в други части на мозъка и гръбначния мозък докато човек бъде диагностициран.

Оперативното отстраняване на целия тумор е почти невъзможно.

Лечението обикновено включва операция, химиотерапия и лъчетерапия. Но освен ако не се елиминира всяка ракова клетка, туморът често рецидивира.

SurVaxM работи като обучава имунната система да атакува раковите клетки, така че ако те се върнат, тялото да ги отстрани, предотвратявайки растежа на нов тумор, казва Майкъл Чешелски, главен изпълнителен директор на компанията-производител на ваксината MimiVax.

Участниците в изпитването първо ще бъдат подложени на операция за отстраняване на възможно най-голяма част от тумора, последвана от лъчетерапия и химиотерапия с лекарство, наречено темозоломид, обяснява д-р Робърт Фенстърмейкър, председател на отделението по неврохирургия в Roswell Park Comprehensive Cancer Center и един от създателите на SurVaxM.

"Обикновено има пауза от около месец, докато радиацията все още действа, и по време на тази фаза искаме да започнем ваксинацията, защото тогава имунната система е подмладена“, казва той.

Ваксината се поставя в ръката, точно както ваксина срещу грип или Covid. Прилага се в четири дози в рамките на два месеца, последвани от бустерна доза на всеки два месеца. Участниците в изпитването ще получат или истинската ваксина или плацебо инжекция. Всички участници ще преминават през мозъчен скенер на всеки два месеца, за да бъдат наблюдавани за признаци на прогресия.

Нужда от различни подходи

SurVaxM не е първият опит за създаване на ваксина за забавяне на повторната поява на глиобластом. Други ваксини срещу рак са насочени към сървивин, но нито една от тях досега не е достигнала среден до късен етап на клинични изпитвания, според Чешелски.

Д-р Аликс Портър, невроонколог в клиниката Майо във Финикс, казва, че подходът е различен от това, което е опитвано в миналото.

Таргетните терапии придобиха популярност през последните години, подобрявайки преживяемостта при хора с рак, включително тези с рак на гърдата или белия дроб. Но тези лекарства са много по-малко ефективни при мозъчни тумори, тъй като не могат да преминат кръвно-мозъчната бариера: мрежа от кръвоносни съдове, която предпазва чужди вещества да навлязат в мозъка.

Портър обяснява, че се възлагат надежди антителата, генерирани от ваксината, да могат да достигнат до мозъка.

Резултатите все още са далеч: според Чешелски най-ранните резултати от изпитанието във Фаза 2Б се чакат не по-рано от средата на 2024 г. и изпитването вероятно ще продължи още 18 до 24 месеца след това. Ако успее, компанията ще трябва да проведе по-голямо клинично изпитване във фаза 3.

Засега ваксината изглежда безопасна, казва Фенстърмейкър. Известните странични ефекти от ваксината включват температура, сърбеж, зачервяване и мускулни болки.

Чешелски каза, че компанията се стреми да използва ваксината и при други форми на рак, включително мултиплен миелом и невроендокринни тумори, рядка форма на рак, която може да се развие навсякъде, където има невроендокринни клетки, които се намират в различни органи, включително белите дробове, панкреаса и стомашно-чревния тракт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.