Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експерти оферираха на партиите мерки срещу енергийната бедност

Сред тях са помощи за сметките за ток, за екоотопление, безплатно саниране и лични парникови квоти за продажба

5 коментара
Експерти оферираха на партиите мерки срещу енергийната бедност

Конкретни мерки за справяне с енергийната бедност в България да предвидят борещите се за следващия парламент партии и уязвимите потребители да получават различни видове помощ, а не цените на тока да се държат ниски за всички. Това предложиха на политическите сили от Българския енергиен и минен форум и асоциациите "Активни потребители" и на българските енергийни агенции в открито писмо, разпространено във вторник.

Организациите смятат, че сегашното подпомагане за отопление, извършвано по критериите за социално слаби лица, е напълно погрешно и следващите управляващи трябва да разработят специална стратегия за защита на уязвимите в енергийно отношение потребители, политики и мерки за тяхното финансово подпомагане. В писмото се припомня, че само преди няколко месеца Европейският съюз предложи нови разнообразни схеми за финансиране на национални проекти и програми за смекчаване на последствията от либерализацията на енергийния пазар чрез различни схеми за подпомагане на енергийно уязвимите домакинства.

Експертите оферират на политическите партии конкретни мерки, които да вкарат в политическите си програми и да работят за тяхното прилагане. Сред тях са безусловни парични месечни енергийни помощи и грантове за безплатна изолация на домовете на възрастни хора над 70-години, инвалиди, многодетни семейства. Друга възможност е въвеждане на гъвкави схеми за потребители с просрочени сметки, помощи или безлихвени кредити за социално слаби за очистващи филтри на отоплителните системи на твърди горива или смяна на отоплението, ипотека с нулеви лихви за повишаване на енергийната ефективност.

Предлага се още отделянето на потребители с особено ниско потребление в група със специални тарифи (или безплатна енергия/поемане на задължения за сградна инсталация) в рамките на енергийни кооперации. Бракуването на стари измервателни уреди и безлихвени кредити за замяната им с нови или с друг вид екологично отопление са сред другите идеи на трите неправителствени организации.

Най-екзотичната им идея е въвеждането “лични” въглеродни квоти или “прахови” квоти за домакинствата и спестените от енергийно бедните домакинства количества да може да се продават на пазара.

Те искат от политическите партии да им отвърнат с кои от предлаганите мерки могат да се ангажират и обещават отговорите да бъдат систематизирани и представени пред обществеността.

Първи стъпки за подпомагане на уязвимите от либерализацията на електроенергийния пазар и помощи срещу повишаването на цените предприе правителството на ГЕРБ, което възложи на Световната банка да изработи анализ на енергийната ни система и да предложи модели за пълното освобождаване на цените и за защита на бедните и болните хора. Те трябваше да влязат в сила от 2017 г., но оставката на кабинета на Бойко Борисов доведе до невъзможност да се направят необходимите законови поправки. Така докладът на Световната банка бе предаден от бившия енергиен министър Теменужка Петкова на наследника ѝ в служебния кабинет Николай Павлов, за да се подготвят необходимите законови поправки. Той обеща да направи публична дискусия на доклада с всички заинтересовани страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    При подпомагането на бедните всеки случай трябва да се разглежда отделно, а не групово /целево/, както е сега. Трябва да има разбивка на сумите, таван и рамки, в които държавата се ангажира с помощта. Ако възрастните бедни имат роднини в чужбина, в друг град, в друго жилище, те трябва да бъдат задължени със закон да се грижат за роднините си. Когато в САЩ се отпускат социални помощи, започва разследване на факторите /материални придобивки/ и наблюдение на резултатите /бедният наистина ли живее по-добре с помощите/.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #4

    КОЙ знае кви далавери са това!

  3. teraflop
    #3

    Изнасяйте евтиния ток,а внасяйте от Румъния скъпия и после българите били енергийно бедни.Българите са бедни финансово,а е само енергийно.Намалете цената на тока драстично и вдигнете заплатите и пенсиите."Зелените" производители на ток през зимата не работят,но българите пак плащат скъпата им енергия.Дайте стимулиране на хората да купуват климатици,в противен случай замърсяването от ползването на твърди горива няма да се премахне,а ще се увеличи.Спрете от движение негодните дизелови автомобили,автобуси и камиони.Не приказвайте само глупости за прахови квоти,можещи да се продават.Накрая и българите ще продавате.

  4. Krasimir
    #2

    Всъщност чрез т.н.„помощи за енергийно бедни“ се вземат пари от всички данъкоплатци и се дават на енергийните монополи. По този начин се запазват продажбите и неефективното потребление, а енегийно бедните и се държат в постоянна зависимост от държавата и монополите. Просто прекрасно.

  5. Дядо ми Петър
    #1

    ".....мерки срещу енергийната бедност". Няма ли експерти да предложат мерки СРЕЩУ УМСТВЕНАТА НИ БЕДНОСТ. Та да престанем да си избираме все ДОКАЗАНИ РАЗБОЙНИЦИ И ЛЪЖЦИ да ни "управляват".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.