Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ерозия в доверието към Румен Радев, рейтингът му изравнен с Борисов

ГЕРБ получава двойно по-голяма подкрепа от БСП, трета е партията на Слави Трифонов

25 коментара
Бойко Борисов и Румен Радев вече с изравнени рейтинги, архивна снимка БГНЕС

Двата месеца извънредно положение заради коронавируса са довели до разместване на позициите на българските политици. Президентът Румен Радев бележи невиждан досега спад на персоналния рейтинг и той вече е изравнен с този на премиера Бойко Борисов. Това сочат данни от проучване на "Алфа Рисърч", проведено сред 1000 души в периода 28 април – 5 май 2020 г., обявено в понеделник.

Според тях има сериозна ерозия в доверието към президента – от 48% през декември на 40 на сто сега, като в същото време нарастват отрицателните мнения за държавния глава – от15% до 25 на сто.

Така за пръв път от встъпването в длъжност на Радев, президент и премиер се изравняват по доверие  и този паритет създава коренно различна динамика и интрига пред предстоящите през есента на следващата година президентски избори, за които до момента Радев беше най-силният кандидат, отбелязва социологическата агенция.

Макар и по косвен начин, завихреният от кризата с коронавируса танц на рейтингите може да повлияе съществено и на по-близките парламентарни избори, защото опозицията няма да може да разчита в такава степен на силата на един от малкото си говорители със способност да въздействат върху общественото мнение, посочват още анализаторите ѝ.

Борисов достига златните си години

С повишения си в коронакризата с 10% рейтинг Борисов достига вторите относително най-високи стойности след "златните" първи години на първия му мандат. Спадат и отрицателните оценки за министър-председателя –  с 8 на сто до 31% негативно мнение.

Според "Алфа Рисърч" три съществени обществени нагласи обуславят това "насрещно движение" в рейтингите на двамата генерали.

Едната е необичайното за българската общество общо мнение, че има неща, в които можем да се справим не по-зле от много други страни. 40% смятат, че се справяме по-добре от повечето европейски страни в борбата срещу Covid-19. Според 38%  в едни направления се справяме по-добре, в други по-зле. Едва 14%  са на мнение, че във всичко се справяме по-зле. Това логично подобрява позициите на изпълнителната власт и влошава тези на президента, който беше един от основните опоненти и критици на предприетата от правителството стратегия за справяне с кризата.

Второ, обществото дава предимство на премиера в директните им сблъсъци с президента. Дори и да е временно, това е доста сериозно обръщане на нагласите, смята агенцията. Според данните от проучването 34% одобряват позицията на Борисов относно мерките за ограничаване разпространението на коронавируса в първоначалната остра фаза от кризата, срещу 27% подкрепа за позицията на Радев. По-сближени са оценките за позициите им относно скоростта и подхода към икономическото възстановяване – 28% одобряват тезите на премиера срещу 24% - на президента.

Третата нагласа в полза на Борисов идва от сериозното одобрение от страна на хората към мерките на правителството срещу коронавируса. 70% одобряват здравно-карантинните мерки, чувствайки се по-сигурни с тях. 60% подкрепят мерките в образованието и най-вече своевременното въвеждане на дистанционно обучение за децата им. 52% застават зад социални мерки за най-уязвимите и рискови групи. Преобладаващо критични настроения са налице единствено към все още неясните икономически мерки, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в следващите месеци.

Макар и уморени, или изнервени от ограниченията, хората остават уплашени и предпазливи и 40% от тях предпочитат по-бавното и постепенно връщане към нормалността. До момента Борисов е успял да съвмести и страха за личния и на близките живот и здраве на едната група, и на нетърпението за излизане от социална изолация на другата.

"Радев зае една по-идеологическа позиция в защита на "гражданина и икономиката", която обаче "увисна" откъм носители, тъй като неговите основни избиратели не са енергичните млади юпита, които са основните изразители на подобни настроения, а далеч по-рисковите и затова по-загрижени за собственото си здраве хора от по-високите възрастови групи. Което доведе и до спада в неговата подкрепа", смятат от "Алфа рисърч".

Срив в подкрепата за БСП и лидера ѝ

Лидерът на БСП Корнелия Нинова губи 6 пункта подкрепа и рейтингът ѝ спада до ниво от 15%. Още по-сериозно изглежда отражението върху електоралната подкрепа за социалистическата партия. Спрямо декември тя губи около една трета от потенциалните си избиратели (от 21.5% на 12.2%). Ако не преодолее този негативен развой през периода на очаквана икономическа рецесия чрез привличане на изпадналите във финансови затруднения избиратели, тя рискува да се превърне в донор на гласове за други политически сили, отбелязва се в проучването.

В края на извънредното положение, ГЕРБ прекрачва прага на очакваната "нормализация" със сериозно преимущество на полето на електоралните нагласи. Запазвайки позициите си от преди кризата почти без промяна (20.8%), само поради ерозията на БСП (до 12.2%), управляващата партия получава почти двойна електорална преднина пред левицата.

На трето място остава хипотетичната формация на Слави Трифонов. Реалните електорални позиции на тази партия обаче, ако се яви на избори, могат да се окажат доста еластични и това да доведе до размествания и при други политически сили. При останалите политически субекти съществени промени няма. Почти всички те губят леко от кризата, включително малкия коалиционен партньор "Обединени патриоти", които остават в сянката на големия управляващ.

Според анализа на агенцията, изследването показва, че подобно на много други страни, и в България подкрепа са получили политиците с приоритет ограничаването на здравните последици от пандемията, дори и с цената на рестриктивни за ежедневието на хората мерки. Позитивите от тази ситуация обаче са изчерпани и насетне паралелната битка ще е за личното физическо, но и за икономическото здраве на обществото.

Трите генерал на сцената

Този, който има по-ясна визия, предложи по-работещи мерки и съумее да балансира различните интереси на отделните социални групи, ще получи новото стратегическо предимство, смятат от "Алфа рисърч".

В кръга на шегата от агенцията отбелязват, че докато двамата генерали - президент и премиер, сближават рейтингите си, на сцената излиза нов генерал със завидните 60процента одобрение и едва 15 на сто неодобрение, имайки предвид шефът на Националния оперативен щаб срещу коронавируса и на Военно-медицинска академия ген.-майор Венцислав Мутафчийски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #25

    Явно, че все още българският избирател не е узрял. Щом рейтинга на казака Радев е висок, би трябвало да е до 9%.а на руската партия Бсп да е 3,4%. А на Демократична България да е поне 36% тогава обществото ще е почнало да проумява, че вината за беднотията на хората е в руските партии начело с кагабейските близнаци Бсп, Дс и Дпс после Атака, Абв, Вмро, Воля и част от Герб.

  2. velko
    #24

    Блажени са вярващите. "Гладни кокошки просо сънуват"- поговорка

  3. ARROGANT
    #23

    "Алфа Рисърч"???!!! "Майтап, бе Уили."

  4. nik
    #22

    Половината електорат на БСП пак побягна. Преди - при Волен Сидеров. Корнелия със зор го върна, изземвайки говоренето на т.н. "патриоти".Сега отново се разбягаха. Тоя път - при Слави Трифонов. И той си е техен.И как хубаво говори за стоте депотати, мажоритаррните избори и пр. Офшорките ги загърбваме.Щом е от нашите.

  5. olja501013
    #21
    Отговор на коментар #19

    Славчо трябваше да създаде партията на "Любителите на чалгата"!

  6. Г-н Балкански
    #20

    Важното е, че рейтинга на Демократична България е ударил тавана, цели 3%!!!

  7. ирис
    #19

    Това че рейтингът ба Радев пада е добре,но че партията на Славчо има 9% е доста отчайващо.

  8. Коментарът е изтрит в 18:09 на 13 август 2020 от автора.
    #18
  9. Стоян Стоянов
    #17

    Сега всички са опълченците на Шипка! Когато дойде време за плащане, ще възират- далеч на юг , зад сините морета!

  10. Практик от София
    #16

    Проруските троляци все от името на българското общество говорят !
    Да, ама не, господа другари !

    Става дума за три прослойки, три групи,сред които я срамежливо, я предизвикателно се кипрят поддръжниците на кремълския резидент.

    1) Цинични рубладжии
    2) Полезни идиоти
    3) Каскети*

    Невиждания спад в рейтинга на льотчика има елементарно обяснение - масова загуба на уважение сред каскетите (най-голямата прослойка от трите горепосочени).

    *каскети - аполитични, първосигнални, малокултурни еснафи, тези

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.