Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС е шокиран от либийското правосъдие

0 коментара

Европейският съюз заяви, че е шокиран от смъртните присъди срещу българските медицински сестри и смята, че съдебният процес е опорочен. В Брюксел Европейската комисия обяви, че е изключително разтревожена от решението на либийското правосъдие да осъди на смърт българите и палестинеца, обвинени, че са заразили стотици деца с вируса на СПИН.

Новината за решението на съда в Бенгаза бе коментирана от световните агенции.

В Дъблин, където продължава Евро-средиземноморската конференция, ирландският външен министър Брайън Коуен заяви пред либийския си колега Абдел Рахман Мохамед Шалкам, че ЕС изпитва "сериозни безпокойства" за справедливостта на процеса, съобщи говорителят на ЕС Диего де Охеда, цитиран от Асошиейтед прес.

В конференцията на Евро-средиземноморското партньорство (Евромед) участват външните министри на страните от Европейския съюз и 12 държави, крайбрежни на Средиземно море. Либия има статут на наблюдател и желае да стане пълноправен член на Евромед.

"За нас това е много неприятна изненада, особено като се има предвид, че ЕС констатира сериозни нарушения по време на процеса, що се отнася до правата на защитата", уточни говорителят.

Либийският външен министър подчерта, че правителството му не може да анулира присъдата, тъй като съдебната власт в Либия е независима, но добави, че либийското законодателство допуска незабавно обжалване.

Коуен каза, че обжалването трябва да бъде ускорено. Неотдавна председателят на Европейската комисия Романо Проди подчерта, че трябва да се уреди въпросът със шестимата българи и палестинеца, преди да се говори за пълно нормализиране на отношенията между ЕС и Триполи, припомня Франс прес.

Би Би Си отбелязва, че смъртните присъди са произнесени, въпреки международния натиск, оказан върху либийските власти и обещанията на Сейф ал Ислам, сина на лидера полк. Кадафи, да съдейства за справедлива присъда.

Припомня се, че международни експерти по СПИН заявиха в писмена форма пред съда, че българите са невинни, тъй като заразата е започнала още преди тяхното пристигане в Либия и се дължи на лошата хигиена в местните болници. Присъдата ще бъде обжалвана.

Присъдата заплашва да върне назад часовника на размразяването на отношенията с Либия, която се върна в международната общност, пише в електронното си издание италианският вестник Кориере дела сера в коментар за незабавната реакция на Брайън Коуен, министър на външните работи на Ирландия, която е ротационен председател на Европейския съюз.

Паси пред CNN: мъченията на медиците са по-ужасни от изтезанията на иракчани

В интервю пред CNN българският външен министър Соломон Паси заяви, че присъдите срещу българските медици са неприемливи както от морална, така и от юридическа гледна точка и ще бъдат обжалвани пред следващата съдебна инстанция.

"Ние имаме много и ясни доказателства, дадени от професорите Монтание и Колици, които са откриватели на вируса на СПИН. Те казаха, че инфекцията в тази болница е започнала много преди българските медици и палестинеца да постъпят на работа в нея. Ето защо, е абсолютно сигурно, че те нямат нищо общо с този случай и затова очакваме следващата инстанция да действа адекватно," посочи външният министър.

"Нелепо е, че жертвите са осъдени на смърт, а тези, които са ги измъчвали, са свободни и щастливи," коментира Паси пред световната медиа в интервю за българската Ралица Василева.

По повод мъченията, на които нашите медици бяха подложени, Паси направи сравнение с излъчените по световните медии кадри, от които личи как американски войници са измъчвали иракчани.

"Това, което се е случило с българските медици и палестинския лекар в Либия е далеч по-ужасно, по-отвратително и е продължило много по-дълго време. Ето защо искам да подчертая, че това е абсолютно неприемлива присъда за всички нас, но разбира се това не е края на делото," каза Паси.

Той заяви още, че лично познава либийския лидер полк. Кадафи и вярва, че това не е неговата последна дума. Запитан дали вярва, че Кадафи ще помилва медиците, Паси отговори, че вярва в позитивното развитие на либийското ръководство, за което това дело е най-добрият тест . "Аз вярвам, че самите либийци разбират много добре това. Сега топката е в тяхното поле," каза Паси.

Министърът припомни пред CNN, че България получи много силна подкрепа от страна на ЕС, правителството на САЩ и демократичните държави. "Тя е много полезна и показва пътя, по който либийското общество трябва да върви," посочи министърът.

Правителството в София да подаде оставка, ако Кадафи не помилва българите

Британският експерт Джордж Жофе заяви за Би Би Си, че либийският ръководител Муамар Кадафи вероятно ще помилва българите. Ако това не стане, заяви професор Джордж Жофе, българското правителство ще трябва да подаде оставка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.