Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и Китай запазват различията си по спорните въпроси

1 коментар
ЕС и Китай запазват различията си по спорните въпроси

По много въпроси ЕС и Китай са единодушни, но помежду ни остават и различия. Това заяви днес председателят на Европейския съвет Шарл Мишел след видеоконференцията с президента и премиера на Китай Си Цзинпин и Ли Къцян. В заседанието участва и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде БТА от Брюксел.

Мишел определи разговора като открит и съдържателен. Той посочи, че ЕС настоява изводите от пандемията да бъдат направени при пълна прозрачност и с международно участие. За ЕС е важно ваксината срещу новата болест да бъде общодостъпно благо, допълни той.

По неговите думи в разговора е бил засегнат въпросът с Хонконг и човешките права. ЕС е изразил загриженост от предвижданите от Пекин промени и е настоял да се спазва принципът за една държава с две системи.

ЕС и Китай имат дневен стокообмен за 1 милиард евро и Китай е най-големият европейски търговски партньор, отбеляза Мишел. Той уточни, че половината европейски инвестиции в Китай минават през Хонконг, затова от китайската страна се настоява за осигуряване на политическа неутралност спрямо местните дружества с европейско участие. По неговите думи е необходимо също китайската страна да осигури достъп на европейски фирми до обществените поръчки, да възприеме правила за субсидиите, да спазва изискванията за производство.

Фон дер Лайен посочи, че Китай е необходимо да участва в усилията за прекратяване на употребата на изкопаеми суровини в производството и да обещае след 2050 г. да се стреми към икономика, безвредна за околната среда. Тя призова за ангажимент от Пекин за поведението на дружествата, в които китайската държава е собственик.

Председателят на ЕК заяви, че са наблюдавани случаи на дезинформация и на удари по съобщителни системи, включително на болници, и ЕС знае кой е техният източник. Имаме доказателства, няма да търпим това, добави тя.

Фон дер Лайен призова Китай да ограничи свърхпроизводството на електроника и стомана, и тясно да се обвърже с реформата на Световната търговска организация. За ЕС човешките права и основните свободи не подлежат на преговори, добави тя.

Дипломатическите отношения ЕС-Китай навършват 45 години и следва да се основават на прозрачност, заяви Мишел. Той съобщи, че наесен се предвижда нова среща с висшите китайски представители.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    "По много въпроси ЕС и Китай са единодушни..." Ако не е тайна, кои са тези въпроси ? И драги БТА-йци, Си Дзинпин нито е президент, нито премиер на Китай! Настоящ премиер на Китайската народна република от 2013-а до ден днешен се явява Ли Къцян, когото видяхме на живо при посещението му в България през 2018-а. А другарят Си заема следните длъжности: - Генерален секретар на Китайската комунистическа партия - Председател на Военния съвет към ЦК на ККП - Председател на Китайската народна република Ще ме извините много, но какво да си мисли човек за днешното БТА ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.