Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС иска нови данни от България за "луда крава"", има шанс да попаднем в по-нискорискова група

0 коментара

5 април 2001

Европейският съюз поиска от България допълнителна информация относно риска от разпространение на болестта "луда крава" с цел страната ни да попадне в група с по-нисък риск, каза директорът на Националната ветеринарно-медицинска служба Илиян Бъчваров. Експертите от ЕС са поискали допълнителна информация по изпратения вече доклад, защото са преценили, че има шансове България да попадне в ниско рисковата втора група, в която са само Нова Зеландия, Австралия и САЩ. Поисканата справка е относно вноса у нас на животни и продукти от тях, правени изследвания на животни и резултатите от тях, състава на различните фуражи и други за период от 20 години назад.
Информацията ще бъде представена на ЕС до 15 април, а през май експертите на Евросъюза ще я анализират.

Досегашните проучвания включиха всички европейски страни в трета рискова група, което означава наличие или опасност от наличие на заболяването "луда крава". СТраните в групата са разделени в няколко категории в зависимост от това доколко опасността е сериозна. В групата на засегналите вероятно влизат и някои от кандидатите за членство от Централна и Източна Европа. "Вероятно е, макар още да не е потвърдено, че болестта се е появила в Албания, Кипър, Чешката република, Естония, Унгария, Полша и Словакия", посочват експертите, които са направили оценка на географския риск от болестта в основни търговски партньори на съюза. Тези страни са внасяли от ЕС значителни количества живи животни и фуражи с месни и костни съставки. Едва в последно време те са въвели строги мерки срещу риска от заразяване с BSE и са забранили да се дават на преживните животни месни и костни храни. Следователно много голяма е вероятността техните стада добитък да са приемали потенциално опасни харни и в резултат да са се заразили с BSE.

В тази връзка от 1 април ЕС забрани вноса на месни продукти "с повишен риск" от трети страни, включително държавите от Централна и Източна Европа. От тази дата влязоха в сила и новите изисквания на ЕС за рисковите части на говеждото месо, пояснява и АП. Всички страни, за които се предполага, че могат да внесат зараза на "луда крава", трябва да представят сертификати, че от импортираното трупно месо са премахнати опасните части: вътрешности, гръбначни стълбове, мозъци, очи.

По повод оценката на ЕС, че Полша е сред групата държави, в които има вероятност от наличие на "луда крава", полският министър на селското стопанство и развитието на селото Артур Балаш заяви, че това е скандално. Той подчерта, че това изявление е политическо и е свързано само с търговията. Полша, която забрани вноса на костни брашна през 1999 г., твърди, че никога не ги е използвала за храна на добитъка.

Недоволство изразиха и Унгария и Чехия. "Това е грешка както от професионална, така и от аграрна гледна точка", заяви главният ветеринар на Унгария Антал Немет в интервю пред МТВ. "Излиза, че Унгария е в една категория с Швейцария, където има потвърдени случаи на луда крава", заяви той. Представител на чешката ветеринарна служба също отхвърли предположенията, че в чешките стада може би има луда крава. "За нас това е повече политическо, отколкото научно обосновано твърдение".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.