Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС обмисля да вдигне изолацията над Северен Кипър

0 коментара

Международната общност изрази разочарование от пропуснатия шанс за повторно обединение на Кипър, след като кипърските гърци отхвърлиха с внушително мнозинство плана на ОНН при проведените в събота паралелни референдуми в южната и северната част на разделения остров.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан, който е автор на окончателния вариант на плана за обединение, заяви, че Кипър е изпуснал историческа възможност да приключи 30-годишното разделение.

За разлика от кипърските гърци, турците в северната част на острова подкрепиха плана.

Островът ще остане "разделен и милитаризиран" при присъединяването на гръцката част от него към Европейския съюз на 1 май, посочи Анан.

Европейският съюз даде знак, че ще търси начини да сложи край на икономическата изолация на турската част на Кипър.

На 24 април гръцката и турската общност гласуваха при два паралелни референдума предложенията на Кофи Анан за обединение на острова. Ако и двете части на острова бяха одобрили плана, Кипър щеше да влезе обединен в Европейския съюз на 1 май.

Кипърските гърци отхвърлиха плана с голямо мнозинство

Над три четвърти от кипърските гърци (75, 8%) обаче отхвърлиха плана, тъй като не бяха доволни от ограниченията за завръщане в изгубените си домове и имоти в Северен Кипър, както и заради предвиденото присъствие на турски войски на острова за неопределен срок.

65 на сто от кипърските турци одобриха плана на Кофи Анан, виждайки в него възможност да се сложи край на международната изолация на самообявилата се Севернокипърска турска република (СКТР), създадена след инвазията на турските войски в Кипър през 1974 година и призната единствено от Турция.

ЕС ще обсъжда прекратяване на икономическата изолация на СКТР

Европейската комисия посочи, че е пропусната възможност за край на дългогодишното разделение, като еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген беше още по-директен в упрека си към лидерите на кипърските гърци.

"Хвърлена е сянка върху присъединяването на Кипър към ЕС", заяви той пред немската телевизия А Ер Де. "Това, което сега ще бъде сериозно обсъдено е, да се намери начин за прекратяване на икономическата изолация на Северен Кипър", добави той.

САЩ обявиха разочарованието си от резултата на референдума.

Отхвърлянето на плана от страна на кипърските гърци не беше изненадващо, изненадващ бе големият процент на хората, гласували против обединението, предаде Би Би Си. Дипломати очакваха по-малка разлика в гласовете "за" и "против" и че същият план може да бъде поставен на повторно допитване отново след няколко месеца.

Резултатът от вота в гръцката част на Кипър обаче изключва такава възможност, смятат наблюдатели.

Гръцкият кипърски президент Тасос Пападопулос, който призова сънародниците си да отхвърлят плана, каза, че остава ангажиран с постигането на съгласие за обединението.

"Днешният резултат трябва да изиграе ролята на катализатор на повторното обединение и не трябва да се използва като оправдание за бъдещо разделение", каза той в събота, след като станаха известни резултатите.

Турция очаква насърчение от ЕС

Твърдолинейният турски кипърски лидер Рауф Денкташ, силен опонент на плана на ООН, призова света да спре да притиска двете общности да живеят заедно, защото те са "несъвместими".

Неговият министър - председател Мехмет Али Талят, който поддържаше плана, призова ООН и ЕС да вземат мерки и да премахнат недоразумението, съгласно което онази част от Кипър, която е отхвърлила обединението, след седмица ще стане член на ЕС.

Изолацията на Северен Кипър трябва да бъде прекратена или облекчена, каза той. За същото настоя и Турция.

"Ембаргото трябва да бъде вдигнато, изолацията трябва да свърши", каза турският външен министър Абдулах Гюл. След този вот, каза той, Анкара няма да изтегли от Кипър своята 30-хилядна войска.

Съветът на Европа смята, че резултатите от състоялите се паралелни референдуми са показали, че трябва да се сложи край на политическата изолация на т.нар. Севернокипърска турска република, съобщи турският информационен уебсайт Обжектиф хабер.

В изявление за референдумите генералният секретар на Съвета на Европа Валтер Швимер обяви, че кипърските турци ясно са изразили волята си обединен Кипър да влезе в ЕС.

Резултатът от референдумите в Кипър трябва да се разглежда като край, който вече да се сложи на политическата изолация на кипърските турци, заяви Швимер. Той призова да бъдат направени съответните стъпки, така че "потърпевшата страна да не плаща сметката" за изхода от гласуването в събота.

Същевременно Швейцария предложи да бъде домакин на евентуални нови преговори между кипърската гръцка и кипърската турска общност, насочени към повторното обединяване на остров Кипър, предаде Асошиейтед прес.

Планът на ООН предвиждаше федерация по модела на Швейцария, включваща кипърска гръцка и кипърска турска федеративни държави.

Турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган окачестви сегашното положение в Кипър като "най-успешното събитие в турската дипломация през последните 50 години", съобщи турският частен телевизионен канал НТВ.

По думите на Ердоган ситуацията в Кипър се е променила напълно, след като т.нар. СКТР, която години наред е била обвинявана, че не подкрепя усилията за намиране на решение в Кипър, е застанала на страната на плана на ООН, а кипърските гърци са го отхвърлили.

Турският премиер каза също, че макар и Кипър да не е пряко условие за започване на предприсъединителни преговори с ЕС, Турция е показала добрата си воля по отношение на кипърския проблем.

Смятаме, че стъпките, които направихме, трябва да се броят като положителни точки за Турция. Надяваме се, че нашата голяма крачка ще бъде посрещната със същия топъл подход. Вярваме, че ще получим от ЕС отговора, който заслужаваме, заяви Ердоган, цитиран от Асошиейтед прес.

Гърция изправена пред трудни дипломатически маневри

Гръцките вестници пишат, че отговорът "не", който кипърските гърци дадоха на референдума, принуждава Атина да предприеме големи дипломатически маневри, за да наложи да се продължи с търсенето на решение, след разочарованието на европейските и американските си партньори, предаде АФП.

Гръцките вестници, с изключение на близките до социалистическата опозиция, обясняват отказа на "кипърските братя" с недостатъци в предложения от ООН план.

В рамките на традиционната си подкрепа към Никозия, Атина "ще трябва да промени отрицателния климат" чрез "мерки в полза на кипърските турци, за да поддържа перспективата за решение на проблема", отбелязва Елефтеротипия.

Вестникът отбелязва, че планът на ООН заслужава да бъде погребан, защото "нарушава основни принципи на демокрацията и правото".

Авторите на плана не са взели сериозно под внимание психологията на един измъчван народ, пише Елефтерос типос и прави оценката, че Атина и Никозия трябва да се активизират, за да гарантират, че "Европа и САЩ ще уважат" решението на кипърските гърци "и няма да се опитат да ги накажат".

"Атина и Никозия трябва да поемат голямото предизвикателство да продължат да търсят уреждане на проблема на по-справедлива и реалистична основа", пише Катимерини и призовава двете столици към мобилизация за неутрализиране на очакваните в международен план отрицателни последици.

Вима на свой ред посочва несигурността, която витае отсега нататък над перспективата за обединение след гласуването, което подчертало, че "кипърските гърци не искат да живеят заедно с кипърските турци".

Като подкрепи открито кипърския президент Тасос Пападопулос, който се противопостави на плана на ООН, Атина се оказа в отбранителна позиция пред международната общност, добавя всекидневникът.

Турските вестници зоват Европа да спази обещанието си

Съвсем друг е тонът в турската преса.

"Спази си обещанието, Европа", зове вестник Акшам; "Кипърските гърци не поискаха решение", пише в. Радикал,"Кипърските гърци разделиха острова", посочват Сабах и Заман, "Сега ти му мисли, ЕС" , обявява Тюркие; "Кипърските гърци погубиха мира", е категоричен Хюриет.

"Дори след 40 години кипърските гърци не са готови да поделят Кипър икономически и политически с турците", пише Радикал. Според изданието усилията на ООН, ЕС и САЩ са отишли напразно. Ненапразни обаче са усилията на кипърския турски народ, турското правителство, турското МВнР и генералния щаб на турската армия, пише още вестникът. Според Радикал това е така, защото турската страна вече не може да бъде обвинявана, че е срещу уреждането на кипърския проблем.

Радикал коментира също, че докато кипърският президент Тасос Пападопулос е излязъл от референдума по-силен, то позициите на Денкташ само са се отслабили допълнително. "Денкташ загуби срещу Ердоган, но също така и предаде лидерството на кипърския турски народ на премиера на СКТР Мехмет Али Талят", пише вестникът.

Според Сабах отрицателният вот на кипърските гърци е засилил позициите на етническите турци в Кипър и на Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.