Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС позволи на Лондон да ползва фунтове и мили

16 коментара
ЕС позволи на Лондон да ползва фунтове и мили

Европейският съюз обяви, че се отказва от искането си за задължително преминаване на Великобритания към метричната система и отказ от традиционните теглилки фунтове и пинтове.

Това е съобщил за ББС във вторник еврокомисарят по промишлеността Гюнтер Ферхойген.

От Великобритания се искаше да определи конкретни срокове за реализация на тригодишната програма за пълен преход към метри, километри и килограми.

Метричната система в страната се прилага в много области, но млякото в магазините и наливната бира в пъбовете традиционно се продава на пинти (една пинта – 568 милилитра), пътните маркировки отбелязват разстоянието не в километри, а в мили (една миля – 1609 метра).

Заради статута на Лондон на световен финансов център златните кюлчета даже далеч извън Великобритания се продават на тройунции (една тройунция – 31,1035 грама).

Политиката на пълен отказ от старинната (наричана още “имперска”) мерителна система, още повече заради Брюксел, би повлякла след себе си значителни разходи и беше изключително непопулярна в страната, където има доста евроскептици.

След като на бакалина Стив Торберн от град Съдърланд, североизточна Англия, през 2001 година бяха конфискувани теглилките, с които той мереше бананите във фунтове, той основа движение в защита на имперската мерна система.

По действащото във Великобритания законодателство, ако търговците слагат етикети във фунтове и унции, те са задължени да посочват и метрическия им еквивалент.

Заради нарушаване на този закон Торберн, който умира през 2004 г. от сърдечен удар, беше подсъдим.

Еврокомисарят Ферхойген каза, че с искането си за пълен отказ от имперските мерки ЕС е провокирал негативно отношение към себе си във Великобритания по съвсем незначителен повод.

“Проведох широки консултации и се изясни, че от гледна точка на производителите в съществуващата система няма никакви проблеми. Искам да сложа край на тази ожесточена битка, още повече, че според мен, тя беше съвършено безсмислена”, допълни той.

Правителството на Великобритания започна преход към метричната система през 1965 година.

По данни на Европейския съюз, още преди Великобритания от имперски към метрични единици за измерване е преминала Ирландия, която също е в ЕС.

В САЩ обаче много от имперските единици са широко разпространени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Англофил
    #17

    галони и мили може, а за нас бедните роднини и ЕВРО не можем да пишем по европейските пари. Тогава да се откажем да влизаме в еврозоната. Защо не приемем паунд стърлинг за национална валута . Един лев = един паунд т.е . валутен борд ха тогава да го видя Гордън Браун какво ще измисли!

  2. Англофоб
    #16

    Тия островитяни кога ще влязат в крачка с цивилизацията най-сетне?

  3. Англофоб
    #15

    Англия никога не е била империя (хе-хе), така че е смешно да се говори за "имперска" система, пък била тя и мерна.

  4. Eна
    #13

    и да не ни налагат "еУро"

  5. ХАХАХА!!!
    #12

    Англия като административна част - да, но като цяло Британската империя (с център Лондон, Англия) по някое време е била най-голямата по площ империя от досега съществували.

  6. Кратуна
    #11

    Това е отличен случай да си защитим правописа "еВро", като използваме прецедента и да не се провокира "негативно отношение" към ЕС "по съвсем незначителен повод"

  7. Англофоб
    #10

    Не проявявайте чак такова историческо невежество!De jure Англия никога, ама никога, не е била империя и това е повече от ясно. Винаги си е била едно съвсем просто кралство. Така нарачената "колониална империя" е литературен израз и няма нищо общо с действителността. По същата логика и френската "колониална империя" (втората поред) не е била империя в истинския смисъл, тъй като Франция по това време вече е била република (края на ХІХв. и нач. на ХХв.)Но, Франция все пак е имала период, в който е била

  8. 17
    #9

    на МПС, а?!Питам аз!!!17

  9. еВВВро
    #8

    ЕС се стреми да си намери работа, да оправдае чудовищните разходи за бюрокрацията си и се занимава с глупости като ангийските фунтове и Въ-то в Евро. Направо не разбирам какъв е смисълът да се хрантутят такива недоносени политици, като Оли Рен или Хавиер Солана, вместо да се пратят респективно да си дремят пенсионерската сиеста в Испания и да си пият 50-евровата водка тайно вкъщи през 6-те месеца полярна зима във Финландия.

  10. еВВВро
    #7

    не ме чуди че европейската конкурентност пада все повече и вече е под равнището на Русия и Турция. Има нещо гнило в тая чудовищна бюрокрация, и викам ние българите да имаме едно наум и да имаме "бойна готовност" (който е бил в казарма знае) за случаи на тревога, когато да можем за 20 минути да се изнижем от евробатака и да се спасяваме поединично. Дотогава, да използваме европарите на европлащачите еврогерманци по евроначин, като се поучим от евробратята ни еврогърци, които до ден днешен са получили и дянали някъде 120 млрд евро!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.