Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС притиска Украйна да ускори реформите, преди да претендира за членство

Правителството на Порошенко обаче дава сигнали за заден ход заради предстоящите избори

10 коментара
ЕС притиска Украйна да ускори реформите, преди да претендира за членство
Лидерите на Европейския съюз притиснаха Украйна да ускори реформите, които ЕС и САЩ се надяват, че ще приближат Киев към Запада и ще позволят повече външна помощ да се влее в разклатената от кризи страна, съобщи Ройтерс.
 
Днешната среща в Брюксел по програмата "Източно партньорство", събрала лидерите на ЕС, Украйна и още пет бивши съветски републики, трябва също така да изпрати сигнал, че икономическото сътрудничество между тях не е насочено срещу Москва. 
 
ЕС се въздържа да обещае твърде много на Киев, който пък се надява на членство в съюза. 
 
Тази позиция бе илюстрирана добре от президентката на Литва Далия Грибаускайте, която заяви в Брюксел, че Украйна трябва да демонстрира повече упоритост в провеждането на реформи, а не в настояване за ясна перспектива за членство в ЕС. Тя изрази надежда, че срещата на върха в Брюксел ще подтикне страните от Източното партньорство към осъществяването на реформи.
 
Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел също се изказа в подобен тон, като направо посочи, че"моментът не е подходящ" да се обсъжда бъдещо членство на Украйна в ЕС, и че обещанието за "европейска перспектива" засега е достатъчно. 
 
В Брюксел се коментира и отсъствието на президента на Беларус Александър Лукашенко, който за първи път бе поканен на този форум. Вместо него в Брюксел отиде външният министър Владимир Макей. 
 
Според Грибаускайте отказът на Лукашенко да дойде на срещата е обусловен от позицията на Русия. "Истинският стопанин на територията на Беларус е не Минск, а Москва. И решенията кой и къде да отива взема Москва, а не Минск", каза тя в интервю за литовската телевизия "Ел Ер Ти". 
 
Още не е ясно как ще бъдат отразени всички тези дискусионни теми в заключителния документ от срещата, макар да бе съобщено, че Украйна е била убедена да го подпише въпреки максималистичната си позиция, която явно не се споделя от лидерите на ЕС. 
 
Според европейски дипломатически източник в кулоарите на форума, цитиран от ТАСС, в съгласувания текст на документа не се съдържа предложение за членство в ЕС на страните от Източното партньорство. 
 
В него "се признават европейските стремежи на три от държавите в програмата, но не се говори за европейски перспективи", каза източникът.
 
Порошенко симулира реформи 
 
Олена Халушка от базирания в Киев неправителствен Център за антикорупционни действия коментира, че сега политическият елит опитва "да симулира" договорените със западните донори реформи, вкл. в енергетиката, правосъдието и полицията. 
 
"Свидетели сме на опити за отказ от постиженията", казва тя за реформите на Порошенко, започнали през 2014 г. 
 
Киев обаче иска обещание за членство. Вашингтон и Брюксел казват, че Украйна трябва да се постарае да последва реформаторски настроените балтийски държави (сега членки на ЕС), които през 90-те години бяха аутсайдери и им бе казано, че имат малки шансове да влязат в блока. 
 
Украйна върви назад  
 
Порошенко, чиято страна воюва с подкрепяно от Русия въстание в Източна Украйна, казва, че страната му е въвела през последните три години повече реформи, отколкото за последните 24 години. 
 
Но напоследък правителството на Порошенко дава сигнали за заден ход предвид предстоящите през 2019 г. президентски избори и това ще бъде в центъра на разискванията сега, казват представители на ЕС и дипломати. 
 
"Преди години нещата изглеждаха обещаващо, но сега засегнатите интереси оказват съпротива", казва представител на ЕС. 
 
"Не можем да наливаме при това положение повече пари в Украйна", добавя той. 
 
Има някои придобивки, вкл. подобряване дейността на полицията, създаване на база данни за имуществени декларации на официални лица и модернизация в банковия сектор и държавната енергийна компания "Нафтогаз". 
 
Но някои предлагани закони като този за легализиране на продажбата на земеделска земя или за създаването на независим антикорупционен съд бяха изоставени, а част от съществуващите реформи са под заплаха. 
 
Стартиралият през октомври 2016 г. регистър на имуществените декларации е неефективен, защото властите още не са въвели в действие софтуеър, чрез който ще може да се правят кръстосани проверки на данни и да се установяват злоупотреби. Слабият напредък по антикорупционния съд и неспазените ангажименти за ценообразуването на природния газ доведоха до замразяване на финансирането на Украйна по програмата на МВФ за 17.5 милиарда долара. 
 
Обвиненията, че украински представители опитват да пречат на антикорупционни разследвания предизвикват загриженост, казват представители на ЕС. Тъй като няма други средства за заплаха освен задържането на помощи, ЕС разполага с малко нови стимули, след като вече е предоставил на Украйна безвизови пътувания и достъп до пазари. 
 
"Определено трябва да търсим нови моркови, които да бъдат обвързани с реформите", казва активистката Олена Халушка. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #10
  2. Лизи Гугуткова
    #9

    САЩ има специален закон за закрила на Грузия и Украйна. Всяка година се отделят безвъзмездни средства, А във военния бюджет се записват суми - скоро Грузия ще получи преносими ракетни системи javelin за 75 милиона долара, а Украйна за 47 милиона и друго военно оборудване до 500 милиона .Украйна има договор с ЕС за асоциация.

  3. Филка Русофилка
    #8

    Покрай целувките на Бойко и Ангела, и „задния ход“ на Порошенко май сме пропуснали по-важната новина. В заключителната си реч постоянният президент на Европейския съвет Доналд Туск заяви категорично, че Европейският съюз никога няма да признае незаконното анексиране на Крим от Русия. Лидерите на 34-те държави, во главе с предстоящия ротационен председател на Европейския съвет Борисов, му ръкопляскаха одобрително. :)

  4. Илиев Пешо
    #7

    Какви реформи е направило управлението на Порошенко? Спрямо настоящето при Янукович не е имало никаква корупция. Във властта сега са олигарси, начело с президента, които само си увеличават богатствата. Трагичното е, което е предричал Азаров - обезценяването на гривната, обедняването, увеличаването на цените - всичко се е случило.

  5. Gracata
    #6

    Очертаващата се политическа нестабилност в Германия и припомнянето на Джон Кър за член 50 от Лисабонския договор,че Брекзит може да отпадне налагат равносметка на задачите поставени в Рига.Англичаните са егоисти,но не и глупаци те имат САЩ за съучасник но им трябват вътрешни алчни политици чрез които да делят облагите от печалбите вкарвайки ги в икономическо подчинение.Отказа на Меркел да слуша принуждава САЩ да установи докъде Англия е в състояние да упражнява водачество.Нестабилността в Турция

  6. Лизи Гугуткова
    #5

    На срещата главно ще се дискутира противодействие...Мей и други.Паунди и долари.... Но ще разберете от тази медия по-късно....

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  10. Лизи Гугуткова
    #1

    Важна част в източното партньорство е “Един пояс, един път”, известна като “Новия път на коприната”. Освен повечето от тия държави, В "Пътя на коприната" бяха приети Румъния, Гърция и Кипър. Този „пояс„ не обхваща рефето на джуджето! Целта е достъп до милиардните азиатски капитали и мащабната икономическа, търговска и инфраструктурна мрежа, изграждаща се между Азия и Европа, тъй като банките ще финансират приоритетно проекти в страните-членки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.