Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС продължават преговорите с Тунис по споразумение за трафика на мигранти

0 коментара
ЕС продължават преговорите с Тунис по споразумение за трафика на мигранти

Две седмици след най-тежките корабокрушения на плавателни съдове с мигранти в Средиземно море, европейските лидери ще дискутират на срещата си на върха днес в Брюксел финализирането на споразумение с Тунис, предназначено да попречи на потегляния на мигранти от бреговете на тази страна към Европа, предаде Франс прес.

Европейската комисия се надяваше това споразумение да се сключи преди срещата на върха на ЕС днес и утре в Брюксел. Става дума за протокол за съгласие за прилагане на глобално партньорство, включващо и раздел, касаещ превенция на миграцията. Целта е тези партньорства да се разширят и до други страни от средиземноморския регион.

Но дискусиите с Тунис са деликатни и се проточиха повече от предвиденото. Те ще бъдат подновени в понеделник, след мюсюлманския празник Курбан байрам.

Партньорството, което включва и засилване на икономическите и търговските връзки и сътрудничество в зелената енергия, е съчетано с финансова помощ в размер на над 1 милиард евро.

Той бе обявено на 11 юни по време на визита в Тунис на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, придружавана от италианския премиер Джорджа Мелони и от нидерланския премиер Марк Рюте.

Партньорството обаче поражда безпокойството на някои държави членки заради авторитарните отклонения на тунизийския президент Каис Сайед и ситуацията с правата на човека в Тунис, обхваната от сериозна социално-икономическа криза.

Европейската помощ е отчасти свързана с отпускането от Международния валутен фонд на кредит от близо 2 милиарда долара за Тунис, но преговорите по въпроса продължават и отпускането на тези пари е подчинено на определени условия.

Президентът на Тунис на няколко пъти повтори, че Тунис няма да бъде "граничар" на Европа и няма да се подчини на диктатите на МВФ.

Той отказва да извърши препоръчаните от МВФ реформи, а именно преструктуриране на над 100 държавни компании, които са силно задлъжнели и отмяната на субсидиите за някои основни продукти.

Обявената от ЕС помощ за Тунис включва заем, който може да достигне 900 милиона евро, а също бюджетна помощ в размер на 150 милиона евро и пакет от 105 милиона евро за управление на миграцията през 2023 г.

ЕС предвижда да достави кораби, мобилни радари, камили и превозни средства на Тунис, за да ѝ помогне да засили контрола по морските и сухопътните си граници. Също така е предвидедо и засилено полицейско и съдебно сътрудничество е предвидено с цел борба с трафикантските мрежи.

Споразумението цели също улесненото изпращане в Тунис на гражданите на тази страна, незаконно пребиваващи в ЕС. ЕС финансира освен това доброволното завръщане на мигранти от Субсахарска Африка от Тунис към техните страни на произход. 407 такива завръщания са били финансирани досега от ЕС, според данни на ЕК.

Тунис, части от който се намират на по-малко от 150 километра от италианския остров Лампедуза, регистрира често опити на мигранти да прекосят Средиземно море. Повечето от тях са от Субсахарска Африка и се опитват да стигнат до Италия.

Пристиганията на мигранти на италианските брегове нараснаха рязко през настоящата година - 60 000 мигранти от началото на годината, което е с 133 процента повече спрямо същия период на 2022 г., според Върховния комисариат за бежанците. Половината от тези мигранти идват от Тунис, останалите от Либия и от Турция.

Централното Средиземноморие - зоната между Северна Африка и Италия - е най-опасният миграционен път в света. По това трасе са загинали над 20 000 души от 2014 г., според данни на Международната организация по миграциите.

На 22 юни, седмица след корабокрушението край бреговете на Пелопонес на разнебитен кораб, потеглил от Либия за Италия, при което загинаха 82 мигранти, а стотици се смятат за изчезнали, плавателен съд с мигранти, потеглил от тунизийския град Сфакс, потъна край Лампедуза и изчезнаха около 40 души.

Всички тези крушения породиха критиките от страна на неправителствени организации относно рестриктивната европейска миграционна политика и липсата на законни миграционни пътища.

Евлин ван Рьомбург, директорката на европейския клон на ОКСФАМ, определи партньорството с Тунис като "допотопна идея" и разкритикува това като опити на Европа да "изнесе отговорностите си относно управление на миграционните потоци". "Опитът показа, че този тип споразумения не действат", подчерта тя.

ЕС сключи през 2016 г. споразумение с Турция след бежанската криза през 2015 г., което породи много критики.

ЕС си сътрудничи и с либийската брегова охрана, което редовно се критикува от неправителствените организации и ООН заради лошото отношение към мигрантите, прехванати в морето от либийците и върнати със сила в Либия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.