Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС следи внимателно протакането на дела срещу мафията в България

44 коментара
ЕС следи внимателно протакането на дела срещу мафията в България
Европейската комисия наблюдава внимателно българските съдилища, след като в мониторинговия доклад през юли даде унищожителна оценка на правораздавателната система в страната, пише в петък британският в. "Гардиан" в обширна статия, посветена на българските проблеми с престъпността и корупцията.

Арестуването през октомври 2005 г. на Красимир Маринов и по-малкия му брат Николай (и двамата бивши борци) по обвинения за подготовка на три поръчкови убийства и пране на пари, беше перфектната публична акция, от която България се нуждаеше, докато изнервено чакаше да ключовете за членство в ЕС, припомня изданието.

Задържането на прочутите бандити беше перфектният начин България да покаже колко сериозно се бори с организираната престъпност и корупцията, което бе основна пречка за членството ѝ в ЕС, допълва вестникът.

Три години по-късно България е пълноправен член на ЕС, но братя Маринови вече не са зад решетките. Те бяха пуснати под гаранция, а делото срещу тях бе отложено над 20 пъти.

Следващото съдебно дело е насрочено за 3 ноември, пише "Гардиан", който припомня публикации от българските медии как братя Маринови са изкарали лятото по партита в Слънчев бряг, а прокуратурата може да снеме всички обвинения, повдигнати срещу тях.

"Това дело е едно от около 20-те в списъка за наблюдение на ЕС, така че Европейската комисия ще използва напредъка на делото, за да прецени напредъка на България в борбата с корупцията и организираната престъпност", казва пред "Гардиън" Руслан Стефанов от софийския Център за изследване на демокрацията.

"Гардиън" припомня, че в доклада си за напредъка на България от юли т.г. Европейската комисия вече е замразила близо 1 милиард евро европейски фондове, предназначени за страната заради оценката си, че организираната престъпност и корупцията на високо ниво остават сериозен проблем в България.

Корупцията е начин на живот за голяма част от българите, се посочва в статията. Според данни на ЦИД от 2007 г. средният брой на месечните корупционни транзакции през 2006 г. е 100 000 – 115 000. Над 30% от хората казват, че са под корупционен натиск, като например да плащат подкуп на лекари. 14% са казали, че дават рушвет на прокурори и 11.7% - на съдии.

Стигна се дотам, че естествените очаквания на българите са политиците им да са корумпирани. Да очакваш представителите на властта да не са корумпирани е все едно да очакваш да спрат да дишат, казва пред "Гардиан" дипломат.

В статията е разгледан и примерът с конфликта на интереси, свързан с бившия шеф на пътния фонд Веселин Георгиев.

"Гардиан" пише, че ако България "не внесе ред в къщата си", ЕС може да откаже да признава решения на български съдилища, да блокира влизането на България в Шенгенското пространство без граници, да спре влизането на България в еврозоната и да блокира структурни фондове, които са в пъти повече от вече замразените евросредства.

Изданието цитира неназован европейски дипломат: "Ако те (българите) не решат проблемите, може да се окажем в ситуация, в която най-бедната държава в ЕС е нетен платец, което изобщо не е добре".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Потърпевш
    #45

    Държавните и общински служители не са хич корумпирани!Просто като трябва да свършат нещо - не го вършат и не го вършат. Има срокове, но няма санкции за несвършване на работата. Не искат подкуп, но не си вършат работата. Е, ако гражданинът им бутне една двайсетачка /с уж леко дърпане от тяхна страна/ - нещата стават за часове.Иначе никой не е куромпиран и не иска подкуп. В какъв ужас живеем!

  2. изненадан
    #44

    с наблюденията и размислите си върху политическия процес у нас. Ако искате и вие да надникнете в кухнята на българската политика, то влезте в kirilarsov.com. Сигурен съм, че и вие ще се изненадате.

  3. TUHLA
    #43

    Много цирк разиграхме 3-4 год. Сегашните планове са за краткосрочно оцеляване и в най-добрия случая ще отложим неизбежното с 1 год. Чака ни инфлация, безработица и криза. Пълнете буркани братя, преди да потънете в мизерното си ежедневие.

  4. Марин
    #42

    Да ни е честит новият посланик в Словения,Филип Боков ,баща на автокрадец!,бияч на майка си!

  5. Петров
    #41

    Горната другарка обясняваше, как др. Плугчиева щяла да оправи нещата, защото много й вервали в ЕС и как нашите (ком)социалисти ще получат подкрепа от евросоциалистите и ще имат втори мандат.Тези от еврокомисията да не са луди да не поискат да видят поне едно осъдително дело, а да поверват на една другарка (със селска физиономия)?Евросоциалистите да не са луди, да дават подкрепа на крадливци, нали и те ще се изложат пред техните избиратели ?А втори мандат (ком)социалистите могат и да получат, като се има пред вид тъпоглавието на българския избирател, но това вече ще изведе България след Бангладеш по стандарт.

  6. кънчо
    #40

    начин на живот

  7. Хари
    #39

    Бащата на Филип е Георги Боков, дългогодишен гл.редактор на в.Работническо дело.После беше шеф(директор) на София Прес, а синът му Филип - зам.директор - в съседния кабинет. Бащата пробутваше сина си с корема напред като вагонетка.Наричаха ги : папа Бок и беиби Бок (по подобие на диктатора на Таити Дювалие и сина му Дювалие, които се наричаха папа Док и бейби Док)

  8. лого
    #38

    не е проблем.Проблем е организираната закрила и защита на организираната престъпност.

  9. кънчо
    #37

    престъпно е правителството-съваршенство?

  10. EU
    #36

    Кремъл преди всичко /според снимката там/.Прикриване на 60 години корупция /меко казано/ преди, около и след НДСВ, като се фокусира върху НДСВ. Като че ли Негово количество не е съветски инвентар...Относно: един ме изненадаАвтор: изненаданПолучено на: 19 Септември 2008 12:38с наблюденията и размислите си върху политическия процес у нас. Ако искате и вие да надникнете в кухнята на българската политика, то влезте в kirilarsov.com. Сигурен съм, че и вие ще се изненадате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.