Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС заплашва да отреже Турция от технологии заради негласната помощ за Русия

1 коментар
ЕС заплашва да отреже Турция от технологии заради негласната помощ за Русия

Турция и редица други страни може да загубят доставки от Европейския съюз на определени технологични продукти, които след това се озовават в Русия и Иран и се използват в дронове и други оръжия, използвани за удари по Украйна. В 10-ия пакет от санкции ЕС предвиди мерки за засилване на контрола върху спазването им и вече може да забрани продажбата на продукти с двойна употреба на страни, които помагат на Русия с паралелен внос.

Европейската комисия предупреди правителствата и компаниите от ЕС за възможно въвеждане на забрана за износ на определени компоненти за Турция и други страни, съобщава The Guardian. В някои случаи дипломатическите усилия за ограничаване на подобни доставки може да не са достатъчни, каза говорител на ЕК.

Ако нищо друго не работи, единствената останала възможност е да спрем износа за трети страни на самите стоки, за които сме най-загрижени, като използваме инструмента на ЕС срещу заобикалянето. Той позволява на ЕС да забрани износа на тези стоки в държави, които се използват за заобикаляне на нашите санкции, както и предоставянето на свързани услуги, каза говорителят..

През август украинското правителство изпрати доклад от 47 страници до страните от Г-7, в който по-специално се анализира какви компоненти са използвани за сглобяването на иранските безпилотни самолети-камикадзе, които Русия използва за бомбардиране на украинска територия. В модела Шахед-131 украинците откриха 52 компонента западно производство, а в модела Шахед-136 – 57. „Сред производителите им има компании, чиито централи се намират в страните от санкционната коалиция – САЩ, Швейцария, Холандия, Германия, Канада, Япония и Полша“, се казва в документа.

В него са посочени пет европейски компании, включително полското дъщерно дружество на британска мултинационална компания, чиито компоненти - горивни помпи, транзистори, схеми за управление на захранването, микропроцесори - са открити в дронове. Самите компании не са заподозрени в нарушаване на санкциите, техните продукти просто попадат в Иран през трети страни, а оттам в Русия, се казва в документа.

Той също така отбелязва, че според митническите документи "почти всички компоненти са внесени в Иран от Турция, Индия, Казахстан, Узбекистан, Виетнам и Коста Рика".

Необходимостта от закупуване на тези продукти през трети страни потвърждава, че санкциите на ЕС създават „значителен натиск върху тези, срещу които са насочени“, но страните от блока трябва да упражняват по-строг контрол върху прилагането им, казва представител на ЕК. За да гарантира, че стоките, забранени за доставка в Русия, няма да бъдат реекспортирани през трети страни, ЕС работи с правителствата на тези държави. Но когато такова сътрудничество не дава резултати, трябва да се въведе забрана за износ на европейски продукти за тях, добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Liberal
    #1

    Уви, с оплаквания и доноси война не се печели. По същата логика, руски космонавти не трябва да има и на МКС, но реалността е друга - там те се прегръщат с американските и европейските си колеги и използват максимално техниката както на запада, така и на изтока.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.