Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евакуацията на европейски граждани от Либия приключва до два дни

0 коментара

Само около 500 граждани на ЕС, които искат да напуснат Либия, са все още в страната. Европейската комисия съобщи, че от началото на размириците общо 100 хил. души са напуснали Либия, а над 2000 може би са убити.

В понеделник правителственият "Еърбъс" евакуира от Триполи 49 българи и 9 граждани на Финландия, Гърция, Канада и на Тринидат и Тобаго. Това е третият полет, който се организира от правителството, не се очаква да има нови. По-рано 22-ма българи напуснаха Либия с турския кораб "Искендерун”, който пристигна на пристанището в Мармарис около полунощ.

Последните европейци, останали в Либия, които искат да напуснат, трябва да направят това в следващите два дни, заяви представител на Брюксел пред близкото до ЕК издание EUobserver.

"Проблем възниква, когато хората казват "Не", след това "Да", след това пак "Не". Някои страни членки ще продължат да изпращат полети или ще държат самолети в готовност да излетят от Валета (Малта-бел.ред.)", посочва източникът.

Той допълва, че около 1000 човека с европейски паспорти възнамеряват да останат в Либия, независимо от случващото се.

Брюксел се надява два румънски полета в понеделник да вземат хора, останали на летището в Триполи. Холандски военен кораб ще посети Триполи и Бенгази. Очаква се там да акостира и британският военен кораб "HMS Cumberland".

Външно министерство също призова българите, които все още се намират в Либия, да използват всички възможности за напускане на страната в следващите дни, тъй като повечето чужди граждани вече са се евакуирали и се очаква значително да намалее броят на изпращаните от различни държави самолети и кораби за евакуация. Тези, които не желаят да си тръгнат от Либия, изрично трябва да информират за това българското посолство в Триполи.

Няма информация при сблъсъците в Либия да има пострадали граждани на ЕС. "Някои са травматизирани. Те са били задържани и им е отнето всичко, което имат. Някои хора се облагодетелстват от липсата на сигурност в страната, особено в пустинята", заяви източникът от ЕК.

Основният елемент на "хаос" идва от граждани на трети страни, които се опитват да ползват полети на страни от ЕС, но без да разполагат с нужните документи. Либийските власти обаче продължават да сътрудничат при бързото издаване на изходни визи.

По-рано в понеделник европейският комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева заяви, че 100 000 човека са напуснали Либия от началото на боевете миналата седмица. Още 650 европейци са заявили желание да бъдат тепърва евакуирани от Джамахирията.

Според някои съобщения 1000 души са убити, но според други оценки броят им е 2000. Има и много ранени, каза Георгиева, като отбеляза, че е трудно да бъдат получени надеждни данни.

Осъществената евакуация беше добър пример за солидарността при гарантиране на сигурност и стабилност, коментира Георгиева на пресконференция в Брюксел.

Тя отчете много добро сътрудничество по този въпрос с европейските военни служби. Засега виждаме повишена несигурност, тревожим се в хуманитарен аспект за Триполи, както и за хората, които преминават границата и напускат Либия, добави Георгиева.

Тя каза, че в Либия има 1.5 млн. чужди граждани и "значителна част" от тях се опитват да напуснат, създавайки "натиск" по границите на Либия с Тунис и Египет.

Хуманитарните работници се молят за най-доброто, но се приготвят за най-лошото, заяви Кристалина Георгиева.

Смятаме, че е най-подходящо помощ да бъде оказвана от Червения полумесец в Либия, Тунис и Египет, посочи тя. Георгиева отбеляза, че европейските експерти, изпратени на границите с Либия, все още не са в състояние да дадат информация за вътрешността на страната и нуждите на хората в Либия.

Готови сме да осигурим много повече от отпуснатите в петък 3 млн. евро, но имаме нужда от конкретни данни от вътрешността, посочи Георгиева. Тя добави, че на този етап в Джамахирията са успели да влязат единствено представители на организацията "Лекари без граници".

Нуждите са големи и нарастват непрекъснато, но засега не се искат пари, а сигурност. Ще има много по-значителна хуманитарна помощ от ЕК, добави Георгиева. Тя отбеляза, че се очаква отделните страни в ЕС сами да определят с какво могат да помогнат. На този етап основното усилие остава помощта за Египет и Тунис, накъдето се насочват потоците бежанци.

Говорейки в по-широка перспектива, Кристалина Георгиева отбеляза, че събитията в Либия се отразяват в световен план на цените на горивата и на храните, последиците ще са най-тежки за най-бедните хора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.