Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евродиректива създава общ пазар в секторите на отбраната и сигурността

0 коментара
Нова европейска директива ще регламентира процедурите по възлагане на обществени поръчки за отбраната и сигурността в страните членки. Целта е да се създаде общ европейски пазар и да се увеличи вътрешната търговия, съобщиха от пресслужбата на Европейския парламент.

Българските фирми от военнопромишления сектор обаче от години се оплакват от малкото поръчки, които получават от Министерството на отбраната и настояват за въвеждането на протекционистки режим при участието им в проектите на държавата. Според тях, макар че тенденцията в Европа е да не се толерира такъв подход, в България той би могъл да има положителен ефект.

Новата директива, която бе одобрена от ЕП в сряда, напълно изключва подобна възможност. Чрез нея ще бъдат ограничени случаите на неправомерна интерпретация на разпоредбите на договора за ЕС, които дават възможност правилата на вътрешния пазар по изключение да не се прилагат в областта на отбраната и сигурността.

Директивата определя специфични правила за координиране на процедурите по възлагане на обществените поръчки. Извън обхвата на новата директива остават някои видове договори, които са изброени в отделен списък, като сред тях са международните договори с трети страни, както и серия от специфични изключения.

Директивата ще се прилага за договори, които са на стойност (без ДДС) поне 412 000 евро за доставки и услуги, и 5 150 000 евро за строителство.

Пазарът в областта на отбраната и сигурността в ЕС се оценява на около 90 милиарда евро. 90% от производството на военно оборудване в Съюза обаче е съсредоточено в пет държави членки: Франция, Великобритания, Германия, Италия и Швеция.

Настоящата директива не обхваща поръчки в областта на разузнаването, както и поръчки, за които прилагането на директивата би задължило дадена държава членка да предостави информация, чието разкриване според нея противоречи на основните интереси на сигурността ѝ.

В директивата се предвиждат специални мерки за защита на т. нар. "чувствителна" информация (класифицирана информация, чувствително оборудване, правила за конфиденциалност), чрез които да се гарантира сигурността на страните членки.

Документът включва също разпоредби за сигурността на доставките и за защита на информацията, както и за техническите спецификации и документацията, които трябва да се прилагат към договорите.

Държавите от ЕС трябва да приемат най-късно до до две години след влизането в сила на директивата необходимите разпоредби, за да се съобразят с настоящата директива.

България миналата година се присъедини и към Кодекса за поведение на Европейската отбранителна агенция, според който всички национални търгове за купуването на военна техника над 1 млн. евро трябва да се обявяват на официалния сайт на агенцията.

Българските фирми дълго време оказваха съпротива, тъй като се опасяваха, че ще бъдат изтласкани от по-големите си чужди конкуренти дори и от по-малките поръчки на МО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.