Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисарят по търговията на разговори в София преди визита в Китай

0 коментара

Износът на България за държавите членки на ЕС е 60% и това е скромна цифра, заяви по време на посещението си у нас във вторник еврокомисарят по търговията Карл де Гухт. “Може би трябва да има баланс между износа към ЕС и други държави, хубаво е да се развиват отношенията и с други пазари извън ЕС – освен Китай, Бразилия, Индия, Русия – това са важни пазари за вашата продукция. Но да не забравяме, че ЕС е най-големият пазар в света с над 500 млн. бих казал заможни потребители“, изтъкна белгиецът.

На въпрос какви трябва да бъдат нашите стоки, за да успеят на европейските пазари Де Гухт отговори: “Добри. Това е единствената характеристика, която трябва да притежават стоките ви. Иначе пазар има за всичко. Да сте новатори, модерни, както и да спазвате всички европейски критерии за качество – това ще ви гарантира успех. Най-прекрасният пазар се намира до вас“, каза Де Гухт.

Той обясни, че е дошъл в България не в качеството си на турист, а по скоро да огледа аспектите около туризма. Комисарят поздрави България за бързото ѝ развитие от последното му посещение у нас през 2006 г., когато е оглавявал Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Влизането на страната в ЕС през 2007 г. несъмнено е допринесло за модернизацията на България, каза той.

 

Де Гухт е разговарял с премиера Бойко Борисов, икономическия министър Трайчо Трайков и външния министър Николай Младенов. Основна тема на разговор са били отношенията на ЕС с Китай, стана ясно от думите на еврокомисаря. Причината е, че след заминаването си от България Де Гухт ще посети Китай и Сингапур.

Китай е много важен партньор за ЕС, но и жесток конкурент, изтъкна комисарят. На първо място обаче Китай е много важен пазар и европейските компании искат равнопоставен достъп до публично финансиране в страната – конкурси, обществени поръчки и т.н, както и за закупуването на суровини. Не искаме да бъдем дискриминирани и искаме да защитим нашата интелектуална собственост в Китай, каза Де Гухт.

По думите му работата на еврокомисарите е да улеснят търговията и износа на страните членки към външните пазари и с тяхна помощ могат много по-лесно да се решат проблеми, отколкото, ако страните членки ги решават сами, Той даде за пример забраната за внос на зеленчуци от страна на Русия, проблеми с митническия съюз на Беларус, Казахстан и Русия, и въобще налагането на целеви мита от страни извън ЕС.

Премиерът Борисов заяви, че е много доволен от отношението, което Европейската комисия и еврокомисарите имат към България. “Имахме възможност близо час и половина да говорим по всички теми, да знам позицията, която има ЕК, те нашата и заедно можем да постигнем много повече и по-добри пробиви, изгодни за всички, отколкото поотделно различните държави в ЕС“, каза Борисов.

Борисов и Де Гухт коментираха и търговските отношения на ЕС с Африка и Близкия Изток в светлината на размириците в тези райони. “Не са лесни процесите в Северна Африка и Близкия Изток, надали ще се решат и толкова бързо, колкото ни се иска. Затова заедно с ООН искаме да направим банка за хранителни продукти, за да може да има готовност да помогнем с такива продукти“, каза Борисов. Ние имаме готовност да бъдем естествен мост, защото ние сме и първата страна, най-близки до този свят, каза премиерът. По думите му България се явява естествен мост, затова и вчера от турска страна са заявили желание в най-скоро време да направим съвместно заседание на кабинетите. Съвместно заседание ни предстои и с Гърция, каза Борисов.

Той се похвали, че малко след срещата си с израелския премиер Бенямин Нетаняху миналата седмица от израелска страна са ни поискали над 1000 строителни работници, които да работят там.

Постигнахме и споразумение с хората, които представляват в момента политиката в Бенгази, завчера се видях в Хърватска с египетския външен министър. Знаете, за прекрасните отношения с Палестина, за отношенията, които имаме с другите арабски държави, продължаваме в този дух, каза още Борисов.

Де Гухт коментира и темата за т.нар. климатично мито за стоки, идващи от страни, които нямат ограничения за емисиите от въглероден двуокис. Все още съм против тази мярка, ще се почнат едни безкрайни дискусии и в крайна сметка ще се стигне до търговска война. Дори държави, които се опитаха да въведат тази мярка – Франция например, се убедиха, че няма как да стане. Той припомни, че конституционния съд във Франция е отхвърлил като незаконно климатичното мито.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.