Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията към френския парламент одобри присъединяването на България към ЕС

8 коментара

Комисията по европейските въпроси на Националното събрание на Франция (френския парламент – б.р.) разгледа и прие във вторник доклада за присъединяването на България към ЕС, съобщиха в сряда от българското външно министерство. Така на практика започна процедурата по ратификацията на договора за членството на страната ни в Евросъюза във Франция.  

Документът във френската парламентарна еврокомисия бе представен от депутата Жером Ламбер – докладчик за България. Присъствал е и посланикът на България във Франция Ирина Бокова.

Според доклада на Ламбер България е постигнала значителен напредък по пътя си към ЕС, но страната трябва да доведе докрай доведени до успешен край реформите в следните области: съдебната система, борбата срещу организираната престъпност и корупцията, както и в процеса на още по-пълното интегриране на ромската общност. 

“При все това трябва да се подчертае, че проблемът за корупцията не бива да се преувеличава, тъй като, според авторитетни проучвания  в тази насока, България има по-добри постижения от някои страни-членки на ЕС”, е казал докладчикът, цитиран от МВнР. Той е изтъкнал и много добрите макроикономически показатели на нашата страна през последните години, сред които и икономическия растеж от около 5%.

Според Ламбер обаче, редица слабости в земеделската  реформа са  довели до голямо раздробяване на селскостопанските земи, вследствие на което част от тях днес са необработваеми.

Докладчикът е изразил мнението, че нищо не би оправдало прилагането на  отлагателна клауза и определената дата за членство на страната ни в ЕС - 1 януари 2007 година, трябва да бъде спазена.

“Евентуалното отлагане на членството на България в ЕС за по-късна дата би поставило много въпросителни”, заяви Ламбер. Той призова към България да бъдат поставени същите изисквания и да бъдат прилагани същите критерии, както към последните десет държави, станали членки на ЕС.

Депутатите от комисията са подкрепили единодушно предложението към френското правителство да внесе в парламента договора за присъединяването на България към ЕС  във възможно най-кратки срокове, за да бъде ратифициран преди лятната ваканция на парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #9

    Присъдинявам се към долните становища.Боже, защо толкова мъчително става всичко в България...

  2. коментатор
    #8

    От последния пасаж на статията става ясно за какво се говори в нея.Целта е френския парламент да ратифицира договора преди лятната си ваканция. Което значи, със сигурност, след 16 май. Т.е. след междинния, но важен доклад за напредъка на България. По същия начин процедира и Германия - първо доклада от 16 май и после ратификация от Бундестага.С други думи, преди 16 май всички коментари са необосновани.

  3. Machiavelli
    #6

    Bih dobavil oshte plana na Lukanov za razgrabvane na bankite. Ubiistvoto na Lukanov samo po sebe si govori za dulbokite vruzki na edna chast ot togavashnoto BSP s mafiata.Razbira se ako chovek stoi na marxicheski pozitsii, togava vsyaka privatizatsiya e razgrabvane --- zashtoto dazhe ako edna firma e prodadena na pazarnata i tsena, chovek vinagi mozhe da kazhe che "istinskata" i tsena e mnogo po-visoka ---zabravyaiki che istinska tsena nyama.

  4. Цанко Дюстабанов
    #5

    Упражнението мислене се осъществява най-малкото при обективно и спокойно разглеждане на случилото се през годините:- в средата на 1990 г. беше едностранно обявен мораториум върху плащанията по дълга. На прост език това означава неплатежоспособност на все още комунистическата държавата. Никаква опозиция не участваше нито в изпълнителната, нито в законодателната власт. За съдебната да не говорим.- По същото време се проведоха парламентарни избори, убедително спечелени от прясно преименованата комунистическа

  5. мислете разумно
    #4

    СДС има своите заслуги, но и груби и дебели грешки, не само в селското стопанство. Не можеме да оцениме еднозначно двете им правителства, но според мене е факт, че след всяко от тях страната мръдваше в посока пазарна икономика. Това бе добре през 1994, но ни дойде малко в повече през 2001. Да оставиме обаче миналото на историците, а ние да мислиме за бъдещето. Аз например съм готов да гласувам за всички партии, без ДПС и Атака, стига да съм поне малко сигурен, че ще има напредък за страната ни. Според

  6. Germany
    #3

    Nestastniko, ako ne beshe upravliavalo SDS(ili drug negov analog, ta makar i za malko, steshe da vidi Bg EU na sun!!!

  7. Гражданин
    #2

    НЕЩАСТНИК! Силно се радвам за България, че такива като тебе все повече намалявате. Това е надеждата на нашата страна. Ново общество не се гради с безнадеждно празни тикви с промити мозъци.

  8. Лорд оф да рингс
    #1

    - България има по-добри постижения от някои страни-членки на ЕС - браво Румен Петков- слабости в земеделската реформа са довели до голямо раздробяване на селскостопанските земи, вследствие на което част от тях днес са необработваеми - браво СДС

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.