Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисията притисна Румъния

0 коментара

Европейският съюз е поискал от Румъния спешно да предостави информация за осиновяванията на румънски деца в чужбина, след като страната призна, че тази практика е продължила въпреки наложения мораториум, заяви днес говорителят на Европейската комисия Диего Охеда, цитиран от Ройтерс.

Проблемът остава заплаха за отношенията на Румъния с ЕС, макар Букурещ да отрича нарушения на мораториума, отбелязва Би Би Си.

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген е установил контакт с най-високопоставени румънски представители, включително с премиера Адриан Нъстасе, за да поиска спешни разяснения за международните осиновявания, уточни говорителят.

Румъния се надява да се присъедини към Европейския съюз през 2007 година. Страната наложи мораториум върху международните осиновявания през 2001 година, след като Брюксел посочи, че тази практика трябва да бъде изчистена от корупция и да се приеме законодателство в областта на защита на детето.

Охеда подчерта, че Ферхойген не е заплашил Румъния с отрязване на финансите за страната или с прекратяване на преговори за членство в ЕС.

На основание на отговора, който получим от Румъния, ще решим какъв курс да следваме, посочи още говорителят. Той каза, че мораториумът трябва да остане в сила, докато бъде прието подходящо законодателство.

Баронеса Емма Никълъсън, референт на Европейския парламент за Румъния, предложи ЕС да прекрати преговорите на Румъния за членство в ЕС, докато страната не направи необходимото за справяне с корупцията и правата на децата.

Инициативата за прекратяване на преговорите бе дадена от холандския депутат от Европейския парламент в Страсбург Арие Остландер, който е християндемократ.

Това провокира бурна дипломатическа активност от страна на Букурещ.

Въпросът с осиновяванията бе поставен спешно, след като стана известно, че след 2001 година са били осиновени в Италия 105 румънски деца. Румънските власти признаха, че след налагането на мораториума в чужбина са били осиновени общо 857 деца. Всички тези осиновявания са били близо до приключване, когато е влязла в сила забраната за осиновяванията в чужбина, посочиха представителите на Букурещ.

Британският в. Дейли телеграф писа, че Еврокомисията е изпратила писмо до премиера Адриан Нъстасе, в което е посочила, че неговото правителство не е успяло да изпълни политическите критерии за членство в ЕС в областта на защитата на правата на човека. Безпрецедентно острото писмо е подписано от комисаря по разширяването Гюнтер Ферхойген и в него се съдържа не само заплаха за суспендиране на финансирането от ЕС, но и се споменава за необходимостта да бъдат възстановени вече изразходвани средства, ако Букурещ не съумее да даде обяснение за действията си.

Според официални източници, цитирани от Дейли телеграф, споменатите суми възлизат на над 61 милиона евро.

Вестникът посочва, че полемиката избухна след разгласяване на случаи на осиновяване на румънски деца в чужбина въпреки наложения мораториум. През последните десет години над 3000 деца са били изпратени за осиновяване извън родината си, като по този начин агенции и посредници са спечелили милиони лири стерлинги. Всяко дете е донесло печалба между 29 000 и 51 000 евро. Не всички деца, изпратени за осиновяване, в действителност са били сираци. В някои случаи децата са били укривани от майките им, на които е представяна версията, че са родили преждевременно или са абортирали. В други случаи, беззащитни млади жени са били принуждавани да изоставят децата си за суми от едва 439 евро, пише още Дейли телеграф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.