Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа иска да повлияе на лагера на Тръмп по отношение на НАТО и помощта за Украйна

8 коментара
Европа иска да повлияе на лагера на Тръмп по отношение на НАТО и помощта за Украйна

Макар и да твърдят настойчиво, че не се нагласят на вълната на Доналд Тръмп по отношение на НАТО, европейските лидери следват линия, която има за цел да привлече вниманието на бившия президент на САЩ и неговите поддръжници републиканци.

Тръмп предизвика остри критики от страна на западни официални представители, като предложи, че няма да защитава държави, които не са успели да изпълнят целите на трансатлантическия военен съюз за разходите за отбрана, и дори би насърчил Русия да ги нападне.

През уикенда коментарите на фаворита за президентската номинация на Републиканската партия предизвикаха остри реакции на Мюнхенската конференция по сигурността, голяма ежегодна среща на политици, военни и дипломати, която често е барометър за състоянието на американско-европейските отношения.

Европейските лидери са загрижени не само за бъдещето на НАТО, ако Тръмп победи сегашния президент Джо Байдън през ноември, но и относно задържането на пакета от помощи за Украйна в размер на 60 милиарда долара в Конгреса на САЩ, тъй като републиканците изискват да се приемат мерки за сигурност по границите, за да одобрят законопроекта.

Украинските и западните лидери твърдят, че пакетът е жизненоважен, тъй като силите на Киев се сражават вече почти две години, след като започна нахлуването на Русия. В неделя Москва заяви, че е поела пълен контрол над опустошения източен украински град Авдеевка.

Европейските лидери полагат усилия да се свържат с американски законодатели, бизнес лидери и мозъчни тръстове като част от усилията да повлияят на лагера на Тръмп, които започнаха още преди противоречивите му изказвания преди седмица.

Сред аргументите им са: Европа харчи повече за отбрана и ще прави повече; такива разходи и помощ за Украйна носят милиарди на американски оръжейни фирми; и защитата на Европа създава представа за силата на САЩ пред Китай - основен акцент във външната политика на Тръмп.

"Ние, европейците, трябва да полагаме много по-големи грижи за собствената си сигурност, сега и в бъдеще", каза германският канцлер Олаф Шолц на конференцията в луксозния хотел "Байеришер хоф", на която присъстваха десетки американски законодатели.

"Готовността да го направим е много голяма", обяви той.

Собствени интереси

Шолц и други европейски лидери като нидерландски министър-председател Марк Рюте, фаворит за следващ шеф на НАТО, твърдяха настойчиво, че се отнасят по-сериозно към отбраната, защото тя е в техен собствен интерес, а не заради Тръмп.

Но те искат да убедят Тръмп и неговите поддръжници, че придържането към НАТО, както направи той по време на президентството си, въпреки че се оплакваше на висок глас, би било добре също и за тях.

"В интерес на САЩ е да бъдат в НАТО със силни съюзници, които могат да подсилят влиянието на САЩ", каза министър-председателят на Норвегия Юнас Гар Стьоре пред Ройтерс в Мюнхен.

В края на миналия месец сегашният генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг пътува до САЩ за визита, която отчасти имаше за цел да рекламира алианса и подкрепата за Украйна пред лагера на Тръмп.

Той говори пред американската фондация "Херитидж", подкрепящ Тръмп мозъчен тръст във Вашингтон, и посети завод в щата Алабама на компанията "Локхийд Мартин", която произвежда противотанкови ракети "Джавлин".

"Средствата, които се отпускат на Украйна, много голяма част от тези пари в крайна сметка идват в САЩ. Защото те купуват оръжия, например ракетите "Джавлин", от американски производители на средства за отбрана, каза Столтенберг в Мюнхен.

Позовавайки се на опасенията на Вашингтон по отношение на Китай, Столтенберг каза: "САЩ представляват 25 процента от световния брутен вътрешен продукт. Заедно с нашите съюзници от НАТО ние представляваме 50 процента от световния брутен вътрешен продукт и 50 процента от световната военна мощ. Така че докато сме заедно, сме в безопасност".

Европейските лидери твърдят, че по-високите им разходи за отбрана отразяват мнението, че сега Русия представлява много по-голяма заплаха за сигурността.

Те отразяват също така и нарастващото мнение на европейските правителства, че ще трябва да поемат по-голяма отговорност за своята сигурност през идните години, независимо от това кой ще спечели следващите президентски избори в САЩ.

"С течение на времето САЩ, според мен, ще бъдат по-малко склонни да чувстват, че трябва изцяло да гарантират европейската сигурност", каза министърът на външните работи на Латвия Кришанис Каринш пред Ройтерс.

Очаква се 18 от общо 31 страни членки на НАТО да посрещнат поставените си цели в областта на отбраната от най-малко 2 процента от своя брутен вътрешен продукт през тази година, повече от 11-те през 2023 г., съобщиха от алианса. Германия и Франция, най-големите икономики на ЕС, са сред тези, които очакват да достигнат тази цел.

През 2023 г. САЩ са изразходвали за отбрана около 3,5 процента от своя брутен вътрешен продукт според оценките на НАТО.

Охлаждане на ентусиазма

Но отбраната е много повече от цифрите за разходите. САЩ имат също и мощта на суперсила с техния ядрен арсенал, както и с ръководената от тях командна структура за защитата на Европа от НАТО.

Какво влияние ще имат аргументите на европейците върху Тръмп и законодателите републиканци е открит въпрос.

Американският сенатор републиканец Джей Ди Ванс от щата Охайо, нашумял поддръжник на Тръмп, като че ли охлади ентусиазма на аудиторията в Мюнхен.

Той каза, че руският президент Владимир Путин не е екзистенциална заплаха за Европа, а американците и европейците не биха могли да осигурят достатъчно боеприпаси, за да победят Русия в Украйна.

"Има много лоши хора в целия свят. И аз много повече се интересувам от някои от проблемите в Източна Азия точно в този момент, отколкото в Европа", каза Ванс.

Той приветства увеличаването на европейските разходи за отбрана и заяви, че не очаква Тръмп да се оттегли от НАТО, ако се върне в Белия дом. Но той каза, че Вашингтон ще постави по-нататък в центъра на вниманието си Азия, така че Европа ще трябва да има много повече военни способности.

"Не става въпрос само за похарчените средства - колко механизирани бригади ще може да разположи Германия утре? Може би една", запита той.

"Американският чадър в областта на сигурността позволи на европейската сигурност да атрофира", заключи Ванс.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #8

    Оранжевият пудел на Путин е медицински Идиот!

  2. MP_reader
    #7
    Отговор на коментар #4

    Лидерът на демократите в Сената Шумер получавал пари от риски олигарси https://www.opensecrets.org/news/2022/03/russian-oligarch-made-political-contributions-to-sen-schumer-and-the-oligarchs-associates-spent-millions-on-u-s-influence/ Още няколко демократа са в списъка. Руснаците имат дълга история с подкупването на американски политици, повечето демократи: https://www.forbes.com/sites/paulroderickgregory/2017/02/18/no-one-mentions-that-the-russian-trail-leads-to-democratic-lobbyists/ Те платиха

  3. MP_reader
    #6
    Отговор на коментар #2

    Мъдрости от Подуене. Цяла Америка е в слух.

  4. ефрейтора
    #5

    Jane Doe така ме нарита , че бегам презглава... леле како ...

  5. anton nikolov
    #4

    Лъснаха путлеристките задни части на Майкъл Джонсън, получавал пари от рашистки оръжеен олигарх за предизборната си кампания. https://www.unian.net/world/spiker-palaty-predstaviteley-kongressa-mayk-dzhonson-poluchal-dengi-ot-rossiyan-smi-12552552.html

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  7. John Doe
    #2

    Тръмп няма шансове и посмъртно да спечели общи избори в САЩ. Руските koneлeнцa като ефрейтора, мишока и другаря Димитров да си го запишат някъде защото празните им манерки нямат капацитета да го разберат. Червеновратите uм6eцuлu около Тръмп ще загубят изборите наесен така както загубиха изборите за Конгрес през 2018 г, така както загубиха президентските избори през 2020 г, и така както загубиха Сената през 2022 г. Единственият шанс за победа (и то убедителна победа) на Републиканците е Ники Хейли. Ако се освестят и номинират Ники Хейли, Републиканците ще спечелят, но тогава на джуджето в Кремъл му е спукана работата за нещастие на руските koneлeнцa в този форум.

  8. ефрейтора
    #1

    Западноевропейските лезбии ще се наведат доброволно във всека посока , в която ги задуха вятъра от САЩ . Вече се ориентират според триумфално завръщащия се Президент Тръмп !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.