Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа на 4 скорости: Какви са идеите за реформа на ЕС

6 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френско-германски експерти представиха предложение за мащабни структурни реформи на Европейския съюз, тъй като се засилва натискът за приемане на нови страни членки до края на десетилетието, предаде базираният в Брюксел сайт "Политико".

Докладът, поръчан от двете най-големи държави в ЕС, има за цел да преразгледа правилата и да подготви управлението на съюз с 30 или повече държави.

Авторите предвиждат модел на ЕС в четири концентрични кръга.

"1. вътрешен кръг (членовете на Еврозоната и Шенген); 2. ЕС (сегашният Европейски съюз); 3. асоциирани членове; 4. европейска политическа общност [свободно сдружение на европейски лидери, които се срещат два пъти годишно, за да разговарят]", пишат те. Министрите от ЕС обсъждат документа в сряда, подготвяйки почвата за предстоящата среща на върха на националните лидери през октомври, на която се очаква разширяването да бъде водеща тема в дневния ред.

"Ясно е, че разширяването на ЕС и реформата на ЕС вървят ръка за ръка. И ние трябва да започнем с това сега", заяви германският министър за Европа Анна Люрман пред репортери в Брюксел в сряда сутринта.

В доклада на група от 12 експерти се предлагат радикални реформи за рационализиране на структурата на ЕС, включително намаляване на броя на комисарите и членовете на Европейския парламент и премахване на националното вето.

В проучването се разглеждат и няколко варианта за управление на по-голям ЕС, включително по-голям бюджет; по-строго обвързване на плащанията на ЕС с условията за върховенство на закона; и преминаване към гласуване с мнозинство вместо с единодушие в Европейския съвет.

Друга идея, която може да се окаже противоречива за Франция и Германия, експертите предлагат също така да се разпредели по-голяма тежест на гласовете в Съвета между по-малките държави от ЕС, за да се балансира загубата на националните вета.

Понастоящем осем държави са кандидати за членство в ЕС, включително Украйна, Молдова и шест балкански държави. През юни председателят на Европейския парламент подкрепи започването на сериозни преговори за присъединяване на Украйна към ЕС до декември тази година.

Люрман изрази предпочитание да се избегнат промени в договорите на ЕС - процес, който може да отнеме години и е непопулярен сред много лидери на ЕС.

"Бих желала да използвам тази гъвкавост ... [клаузата за прехода] ни позволява да правим промени в някои области без промени в договорите, като например решения с квалифицирано мнозинство."

Академик Оливие Коста, директор по политически изследвания в Колежа на Европа и един от двамата съдокладчици на документа, заяви пред "Политико", че "последните 30 години от историята показват, че скептично настроените към перспективите за големи реформи в ЕС винаги се оказват в грешка".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BOKOEIZMET
    #6

    мирише на полу-мерки и полу-решения. Факт, няма как държави на 30 години като С. Македония да са във вътрешния кръг и да са пълноправни членова и да имат думата относно финансовата политика на ЕС, правилно е. Но ще остави лош вкус в устата на всяка балканска страна, която иска да се присъедини, защото тук хората са жалки мързеливци, които предпочитат да се напиват през деня, вместо да работят!

  2. orso
    #5

    This is the way.

  3. anton nikolov
    #4

    Тези реформи са повече от належащи ! През последните години ЕС се превърна в тромава организация и дойна крава за корумпирани управления в бившите соц.държави, които се оядоха порядъчно и започнаха да налагат путиноподобни антидемократични управления и да обслужват Москва.

  4. Kruger
    #3
    Отговор на коментар #2

    Е, щом казвате, че е лесно сигурно си го знаете. Вярвам ви:) ГЕРБ-аджия да мрънка за БКП, при положение, че в Шайката им е пълно с бивши комунисти начело с неграмотния им вожд, е просто нелепо и комично. Не някакви семейства, те самите са бивши членове на БКП по собствен избор. А резултатът е видим. За 12 г. ни Шенген, ни Еврозона, на последно място по всичко хубаво и първо по всичко лошо. Крадене, крадене, крадене...

  5. Alexander1998
    #2
    Отговор на коментар #1

    Много е лесно да се "правиш на луд". По-добро финансово състояние и едновременно строителство и ремонти на обекти непипани от над 50 години от по времето на ГЕРБ НЯМА. 3 години ни управляват Румен Радев и ПП-ДБ, които едни други се избираха, едни други си назначаваха хора, защото всичките имат семейства свързани я ДС, я с ЦК, или просто г*золиз*вци на БКП поколения назад. Как не ви е срам? Толкова манипулации направихте и НИЩО и НИКАКВО развитие за България. Мрънкачи!

  6. Kruger
    #1

    След 12 г. мутренско крадене не стигнахме нито до Шенген, нито до Еврозоната. 12 г. безвремие с 200. На всичкото отгоре "мъдрия" народ пак ги натика с достатъчно % в Парламента и даже в управлението. Много "умно", Бай Ганьовци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.