Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа не е подготвена за опасността от "мръсната"" бомба

0 коментара

Европа няма добра технологична подготовка, за да се справи с радиацията от такава "мръсна бомба", каквато бе разкрита вчера от американските власти, смятат европейски официални представители и експерти.

Но според тях поради дългия опит на страни като Великобритания и Франция в справянето с терористични заплахи, Европа е може би по-добре психологически подготвена да посрещне риска от унищожително терористично нападение, за каквото администрацията на Буш многократно предупреди.

Най-голямата опасност от такъв удар е по-скоро паника сред обществеността, която той може да предизвика, а не действителните поражения на самото оръжие, смятат европейски служители.

И тук, според тях, европейските правителства могат да избегнат шумната публичност във Вашингтон за такива заплахи, защото може да се допусне, че тя само алармира и тревожи обществеността, без да гарантира допълнителна сигурност.

В Европа "правителствата предпочитат мълчаливо да арестуват заподозрените и да разследват техните дейности дълго време преди да ги направят обществено достояние," каза Жан Гиснел, френски разследващ журналист, който се специализира в антитерористично разузнаване.

Смразяващата новина от вчера на министъра на правосъдието Джон Ашкрофт за първия терористичен заговор с ядрена радиация, вероятно ще стимулира европейските правителства да ускорят плановете си за гражданска защита.

"Европа ще побърза да реформира тактиката за безопасност, за да се справи с удари, чиято цел е да предизвикат обществена паника," каза британски служител.

Тази седмица Великобритания обяви, че планира масови учения на териториалните си войски /Британския еквивалент на Националната гвардия на САЩ/ за справяне с извънредни ситуации. Кралството изпреварва други европейски страни в инвестирането и организирането на военни части, които ще поемат някои от функциите, предвидени за новото министрество на вътрешната отбрана, което Джордж Буш предложи да бъде създадено миналата седмица.

Европейският съюз все още няма цялостен план за презгранично сътрудничество за справяне с такива кризи, като например дегазирането на град от радиоактивни отпадъци, в случай че терористи са използвали традиционни експлозиви за разпръскване на радиоактивни вещества в централна част на града.

Такава мръсна бомба, при която е възможно да бъдат използвани радиоактивни отпадъци от медицински обекти или атомен реактор, вероятно е била планирана от заподозрения терорист, който бе арестуван миналия месец в САЩ.
Европейците ще искат да видят подробни доказателства, преди изцяло да повярват този път, че такъв заговор има. Защото "чухме толкова много сигнали за тревога и видяхме толкова много гняв - за антракса например - без да има данни за арести или дори за сериозно разследване," каза Франсоа Есбур, председател на Фондацията за стратегически проучвания в Париж.

Гиснел предвиди също първоначален скептицизъм в Европа. "Изглежда Вашингтон толкова много се страхува от вероятността да бъде обвинен в "пропускането на следа", че вдига тревога дори само при намек за заплаха," заяви той.

Европейците ще искат да видят доказателства за възможните разрушения, които този заговор е можел да причини и дали терористите са имали правдоподобни шансове да се сдобият с радиоактивен материал.

Робърт Грант, директор на Центъра за европейска реформа в Лондон, каза: "Европейците са по-привикнали от американците да живеят в някаква степен на несигурност след периоди на ежедневен тероризъм от най-различен вид във Великобритания, Германия и Франция."

Според него първоначалното въздействие от арестуването на заподозрения терорист ще бъде просто засилване на презграничната полиция и разузнаване, което започна след терористичните удари от 11 септември в САЩ.

Опитът на Европа с тероризма може действително да отслаби правителствата пред новите рискове, които администрацията на Буш възприема като явна и настояща опасност. Според Ролан Жакар, френски експерт по тези въпроси ние в Европа все още мислим за обикновени терористични заплахи като бомби и експлозиви без някакъв паневропейски план, с който да се опитаме да изпреварим заплахите на бъдещето.

Защитавайки положените от тях усилия след 11 септември служители в Лондон и Париж отбелязаха многото арести на заподозрени членове на Ал Каида в редица европейски страни и подчертаха одобрението на САЩ за трансатлантическото сътрудничество в областта на разузнаването.

Американските власти съобщиха за арестуването на заподозрян, явно без да споменат задържането или изземането на някакви радиоактивни материали, чието снабдяване очевидно е представлявало трудност за терористите.

Въпреки строгия граничен контрол, който явно доведе до арестуването на заподозрения, пътуващ от Пакистан за Чикаго, на европейските летища обикновено липсва оборудване като гайгерови броячи за засичане на радиоактивни материали, които могат да бъдат контрабандирани в страната.

Докато САЩ се стремят да проверяват контейнерите, пренасяни по море или в камиони, европейските морски и земни граници са лесно достъпни, смята Жакар.

Но според експертите европейските правителства са изключително внимателни при изхвърлянето на отпадъчни продукти от техните енрегийни централи, които са най-вероятният източник на достатъчно радиоактивни материали за направата на една голяма мръсна бомба. Такава бомба например може да причини замърсяването на площ колкото един град в продължение на седмици и да бъде заплаха за националната икономика и дори политическата стабилност, казаха служители.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.