Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски компании са доставили оборудване за половин милиард евро за LNG проект на приятел на Путин

14 коментара
Европейски компании са доставили оборудване за половин милиард евро за LNG проект на приятел на Путин

През двете години на войната европейски компании са продължили да доставят оборудване за проекта Arctic LNG 2, един от най-големите акционери в който е милиардерът Генадий Тимченко, установи The Moscow Times в съвместно разследване с неправителствената организация Arctida. Общо от въвеждането на санкциите през май 2022 г. до края на януари 2024 г. Arctic LNG 2 е получил европейско оборудване на стойност 580 милиона евро.

Европейският съюз забрани доставката на каквото и да е оборудване за производство на втечнен газ от май 2022 г., а в края на 2023 г. САЩ наложиха директни санкции срещу проекта Arctic LNG 2. Но само през януари 2024 г. резервни части и оборудване на стойност 24 милиона евро са внесени от страните от Европейския съюз за Arctic LNG 2 в Русия, според руската митническа статистика, до която изданието The Moscow Times е получило достъп. През 2023 г. е внесено оборудване за над 220 млн. евро. Най-големите доставчици са компании от Италия (112 млн. евро), Франция (31,6 млн. евро), Германия (25 млн. евро), Холандия (12,8 млн. евро) и Испания (8 млн. евро).

Arctic LNG 2 е проект на ПАО "Новатек" за добив и производство на втечнен газ на Гиданския полуостров в Арктическата зона. Той започна да се изгражда през 2019 г. съвместно с френски, китайски и японски инвеститори. 60% от проекта принадлежи на "Новатек", други 10% са собственост на френската TotalEnergies, китайските CNPC и CNOOC, както и на консорциума на японските Mitsui и JOGMEC. Най-големите акционери на "Новатек" са Леонид Михелсон (24,76%) и Генадий Тимченко (23,49%), когото самият Владимир Путин нарече свой "приятел" през 2014 г., след въвеждането на санкции срещу група руски милиардери заради анексирането на Крим. Сред акционерите на "новатек" са още Газпром (9,9%) и френската Total (19,4%).

Капацитетът на Arctic LNG 2 се оценява на 19,8 милиона тона LNG годишно. За сравнение: през 2023 г. Русия е произвела 32,3 милиона тона втечнен газ. Цената на проекта се променя няколко пъти, в резултат на което през 2023 г. прогнозната цена на изграждането на Arctic LNG 2 беше около 25 милиарда долара.

В края на 2023 г. чуждестранните акционери на Arctic LNG 2, поради санкциите на САЩ, обявиха форсмажорни обстоятелства по задълженията си да финансират проекта и да купуват LNG от него. Френската Total обяви, че е "замразила" дела си в Новатек.

През октомври 2022 г. председателят на борда на директорите на "новатек" Леонид Михелсон каза, че цялото необходимо оборудване за Arctic LNG 2 е било доставено преди началото на войната, но Le Monde и Spiegel писаха, че френски и германски компании са продължили да доставят оборудване за Arctic LNG 2 до средата на 2023 г., изпълнявайки договори, сключени преди налагането на санкциите. Според Financial Times проектът е близо до стартиране и ще започне да изпраща LNG за износ още през 2024 г. През февруари 2024 г. Ройтерс съобщи, че "Новатек" отваря подразделение в Китай, което ще търси купувачи за LNG в Азия.

Леонид Михелсон и Владимир Путин

Arctic LNG 2 е създаден по технологии на германската компания Linde GMBH, която през 2022 г. достави оборудване на стойност над 58 милиона евро. Повечето декларации показват, че компанията доставя "оборудване за инсталации за производство, съхранение и транспортиране на втечнен газ и стабилен кондензат на основа от гравитачен тип“.

Експертът по пазара на петрол и газ Михаил Крутихин смята, че Arctic LNG 2 не е успял веднага да преодолее зависимостта си от технологиите на Linde. "Проектът първоначално е създаден с помощта на технологии на Linde, той е предназначен за тях и не може без тях. Да, в Русия се научиха как да копират някои немски технологии и дори ги патентоваха, променяйки малко детайлите, но проектът все още зависи от високотехнологично вносно оборудване и консултации с производителя", казва Крутихин.

Основният доставчик на оборудване за Arctic LNG 2 през 2023 г. е била италианската Nuovo Pignone SRL (BH), която произвежда оборудване за енергийната индустрия. Тя е изпратила продукти на стойност 41 милиона евро в Русия.

Лидер сред френските доставчици е Optaperiph, който е доставил топлоизолационни продукти, арматура и друго оборудване на стойност 6 милиона евро.

Германската Siemens достави стоки на стойност над 4,8 милиона евро за Arctic LNG 2 през 2023 г. Siemens спря да доставя оборудване за руските железници веднага след началото на войната - през март 2022 г. През май 2022 г. компанията обяви прекратяване на дейността си в Русия, а през февруари 2024 г. започна ликвидация на руското си дъщерно дружество. Въпреки това доставките за Arctic LNG 2 са продължили по време на войната, като компанията е доставяла клапани, шайби, гайки, радиатори и продукти от черни метали. За последен път оборудване на Siemens е получено от Arctic LNG 2 на 28 септември 2023 г.

Испанската технологична компания Ampo е доставила продукти на стойност над 2 милиона евро за Arctic LNG 2.

Европейското оборудване за Arctic LNG 2 се внася главно през Китай, тъй като най-малко пет китайски компании участват в изграждането на модули за проекта: Bomesc Offshore Engineering, Cosco Shipping Heavy Industry, Penglai Jutal Offshore Engineering, Wison Offshore Engineering и Qingdao McDermott Wuchuan. Но част от оборудването идва директно от ЕС: например 11% от италианските доставки през 2023 г. идват директно от Италия.

"Ако доставките минават през посредници, тогава те са доста трудни за проследяване, въпреки че европейското законодателство задължава това да се прави. Но често се случва доставчикът да знае кой е крайният му потребител, така че не може напълно да се изключи тайно споразумение на някакво ниво, може би с някой от ръководството“, обяснява Крутихин как са станали възможни масови нарушения на режима на санкции.

"Санкциите изискват от бизнеса да наблюдава веригата за доставки на стоки, но на практика подобни нарушения рядко се наказват. Въпреки това, част от оборудването, доставено на Arctic LNG 2, е доста специфично, така че смятаме, че мениджърите на европейските доставчици трябва да са разбрали в кои проекти може да се използва", казва директорът на Arctida Иля Шуманов.

Moscow Times е изпратило запитвания до всички споменати компании, но не е получило отговор.

Според оценки на Bloomberg по време на войната състоянието на главния акционер на "Новатек" Леонид Михелсон е намаляло от 29,2 милиарда долара на 24,4 милиарда долара. Генадий Тимченко обедня от 19,4 на 13,2 милиарда долара. В същото време милиардерите не жалят пари за създаване на частна армия, която воюва в Украйна, установи изданието "Важни истории": доброволци се набират сред служителите и се финансират от Новатек чрез частна фондация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #14

    а и лЕнин ти е алибито... :-) ..., рус-наци-стки съсиpЭко прос, прос,прос... :-)))

  2. Г. Димитров
    #13
    Отговор на коментар #12

    Името на Эс-Эс-ЭС-Эрският сaтрап, Бусманци?

  3. Bлaдo
    #12

    какъвто и въПРОС да измислиш и да зададеш, пиZдьо, от тук насетне ехото винаги ще повтаря: 'прос, прос, прос... ...' ... ... ... ... ... ... А колкото до темата - и да я е имало...., сега и тая дупка (от дето да изтичат пари към пут(ч)о) ще бъде запушена...

  4. Г. Димитров
    #11
    Отговор на коментар #10

    Бусманци, какво беше първото име на онзи сифилистичен "джиниъс" Ленин, дето обърка света през 1917г.?

  5. Bлaдo
    #10

    спойлер алърт! - ще осветля .... един брой пиZдостански троляк: ... долното #9 е гAвнoтo Георги Димитров Димитров, сътрудник на Държавна сигурност, секретар по външната политика на президента Георги Първанов, извънреден и пълномощен посланик в Белград през 2005-2010, завършил МГИМО в Москва... ... ... ПисАнията на тоя cьcupek струват колкото ... чифт гнили тecтucu на застреляно преди месец ... куче динго :-)))

  6. Г. Димитров
    #9
    Отговор на коментар #3

    Глупости на търкалета!!! На този сценарий в България му викат "пусни питомно да гониш дивото".

  7. Коментарът е изтрит в 09:54 на 13 март 2024 от автора.
    #8
  8. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #6

    Че отивай ти ватник, кво чакаш? Ти си от най-дежурните.

  9. Няма ли някой от дежурно коментиращите да се разходи и да санкционира лично въпросните компании? Допустимо ли е такова антисанкционно поведение в духа на Хитлер-урсула?

  10. rusonefil
    #5

    Е и? Взели им пари, които иначе можеше да отидат в Иран за дрони. Кво ще направят с това оборудване? Ще си го сложат за украса. Проблемът е в съвсем други доставки, но умнокрасивите мисирки толкова могат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.