Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съюз се готви за голямото разширяване

0 коментара

Освен силно медиатизираните мерки срещу нелегалната имиграция, на завършващата среща в Севилия от испанското председателство Европейския съвет взе и няколко решения, които всички имат за цел да подготвят разширяване на Евросъюза през 2004 г.

Референдумът в Ирландия и приемането на договора от Ница
Петнадесетте се опитаха да помогнат на ирландското превителство да получи одобрението на своите глаждани на втория референдум през есента за одобрение на договора от Ница. Петнадесетте направиха специален анекс към договора от Ница, наречен "национална декларация за Ирлания". В тази декларация се уточнява, че участието на Ирландия в европейската външна политика и общата политика на Евросъюза по сигурността няма "да нарушат традиционната ирландска политика на военен неутралитет". В съгласие с това Дъблин не е обвързан с никакви ангажименти в областта на общата отбрана и не участва в никакъв проект, целящ да се създаде европейска армия, се казва още в Анекса.

Запазването на неутралитета е една от причините, които подтикнаха ирландците да гласуват против договора от Ница по време на първия референдум от юни 2001 г.

Европеските страни се опасяват, че при втори отрицателен референдум в Ирландия графикът за разширяването на Евросъюза ще се забави много.

Разширяването
Европийският съвет подчерта, че Съюзът е решен да приключи преговорите за присъединяване на 10-те нови страни до края на 2002 г., така че договорът за присъединяване "да може да бъде подписан през пролетта на 2003 г.". Това ще позволи на новите страни-членки да могат да участват като пълноправни членове в изборите за европейски парламент .
На срещата в Севилия за пръв път в официален докумунт Евросъюзът поименно изброи десетте страни, с които очаква да подпише договор през пролетта на 2003 г. Списъкът включва Кипър, Малта, Унгария, Полша, Словакия, Литва, Латвия, Естония, Чешката република и Словения.

Преговорите с Турция
Европейският съвет подканя Анкара да продължи политическите и икономическите реформии уточнява, че "могат да се вземат нови решения относно следващия етап от процедурата на кандидатурата на Турция ". Това напомняне е свързано с настояванията на Анкара да получи до края на тази година дата за начало на преговорите. Преди започване на преговорите Европейският съюз поставя като условие пред Турция постигане на политическите критерии от Копенхаген, които включват отмяна на смъртното наказание и решаване на въпроса с малцинственните права на кюрдите.

Земеделските субсидии
Петнайсетте се ангажират да представят в началота на ноември на страните кандидати финансовите предложения за земеделскси субсидии. Сегашната позиция на ЕС предвижда при приемането на новете членове те да получават 25 процента от преките земеделски помощи, като постепенно този процент се увеличава, за да достигне 100 процента през 2013 г. Страните кандидати нарекоха тези предложения дискриминационни и настояват за равноправно третиране.

Позицията на някои от най-големите донори в бюджета на ЕС като Германия, Холандия, Швеция и Великобритания обаче е първо да се реформира цялостната земеделска политика на ЕС и едва тогава да се решава какво да се прави със земеделските помощи на новите членове. Настояванията на "северните страни" идва от това, че в мамента 80 процента от бюджета на ЕС отива за субсидии на селското стопонство, основно на "южните държави".

По график главата за земеделските субсидии трубваше да лъде затворена още през октоври миналата година по време на белгийското председателство, но поради германските избори на 22 септември 2002 г., въпросът беше отложен, тъй като без яснота по германската позиция, едва ли може да се изработи обща и трайна позиция на петнайсетте по този чувствителен въпрос.

Европейската отбрана и гръцкато позиция на блокиране
Испанското председателство беше заявило като свой приоритет решаването на въпроса със създаването на европейските сили за бързо реагиране, като в началота на годината дори се посочваше амбициозната цел ЕС да поеме мисията на НАТО в Македония още през първата половина на тази година.

Тази амбиция обаче срещна твърдия гръцки отказ да приема т.н. "Докумeнт от Анкара", съгласно който от сферета на действие на Евроармията се изключват тези региони, които Анкара смята за свои приоритети. По операции в тези региони - Егейско море, Кипър, Балканите и Кавказ, Турция поиска да има право на глас. Гръцката позиция е, че не може страна извън ЕС да участва във взимането на решения по европейската отбрана.

На срещата в Севилия европийските държавни глави излязоха с обща декларация по въпроса за евроармията, в която се посочва, че за дълъг период от време евроейската отбрана ще има нужда от военните възможности на НАТО. Това предполага между двете организации да се сключи съглашение, което да установи "постоянно уреждане". Това е задължително, за да може, както е предвидено, Петнайсетте да поемат от НАТО операцията "Червена лисица", чиито мандат изтича на 26 октомври 2002 г.

Както става ясно в Сивилия Гърция е приела принципа са сключване на споразумение с НАТО за използване на ефективите на Алианса, но условията остават неясни и подлежат на преговори между ЕС и Турция.

Според изявления на гръцки официални представители пред медии в Атина Турция отказвала компромисното споразумение, подкрепено от 15-те, поради което преговорите ЕС - Турция ще продължат.

В заключенията от срещата на върха в Севиля държавните и правителствените ръководители от ЕС натовариха бъдещото датско председателство, което ще поеме функциите си от 1 юли, да се опита да разреши проблема.

Бюджетното равновесие
Европейският съвет прие общите насоки на икономическата политика, в които се предвижда европейските страни да установят балансирани обществени финанси през 2004 г.Все пак държавните глави не са посичили точна дата за постигане на този ангажимент, като Франция заяви на срещата на финансовите министри в Мадрид по-рано, че ще изпълни ангажимента за балансирани, само ако има ръст от поне 3 процента през 2003 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.