Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евростат: Българите са най-нещастната нация в Европа

7 коментара
Евростат: Българите са най-нещастната нация в Европа

Българите са битово най-неудовлетворените и като цяло най-нещастни от живота си европейци. Това показва проучване на Евростат "Качеството на живот в Европа – факти и мнения", провеждано от 2013 година и оповестено в понеделник.

За пръв път средната удовлетвореност на всяка нация в изследването се оценява по 8 показателя, комбинирайки обективни факти с мненията на анкетираните – удовлетворение от личните взаимоотношения, от жилището, от времето за пътуване до работа, жизнената среда, зелените площи и зоните за развлечение, работата, оползотворяването на времето и финансовото положение.

България е на дъното по 7 от всички 8 показателя.

По отчаяние можем да се мерим само със Сърбия, която ни задминава по безрадостна оценка само в показателя "жизнена среда". Там удовлетворението на съседите ни е най-ниско (5.0 при 5.2 в България). В аспект „работа“ България и Сърбия си поделят последното място с индекс 6.0 – по-нисък от официално фрустрираната Гърция (6.1) и оплакващата се от масова безработица Испания (6.9).

В изследването се посочва, че по скалата от 0 до 10 на въпроса за финансовата удовлетвореност на домакинствата българите посочват 3.7. На обратния полюс са датчаните с оценка от 7.4.

От Евростат посочват, че почти половината от населението на ЕС (49.2 %) изразява мнение, което е в средата на скалата, 37.6% показват ниско ниво на удовлетвореност, а само 13.2 на сто се чувстват силно удовлетворени. Така средното равнище за ЕС по този критерий е 6.

Очаквано най-доволни са жителите на Швеция, Дания, Финландия, Холандия, Австрия. Съответно най-недоволните са българите, 78.5%, от които посочват, че са много недоволни от финансовото си положение, португалците - 67 на сто, гърците - 65.9 на сто, хърватите - 64.5 на сто.

Същевременното данните на Евростат нареждат България и Румъния сред страните, при които през периода 2008-2013 г. се наблюдава най-голямо подобрение в покупателната способност на домакинствата. За България по този показател се отчита ръст от 23.8 на сто, а за Румъния - от 28.5 на сто. Очаквано в развитите страни този ръст е едноцифрен за периода.

Най-драстична между българите и останалите нации е разликата не по отношение на парите, а на личните взаимоотношения, личи от изследването. При средно 7.8 в България удовлетвореността от общуването с другите се оценява на 5.7%.

Именно личните взаимоотношения са най-мотивиращият аспект на живота за останалите нации, личи от изследването. Най-високо е удовлетворението от тях в Швейцария (8.7), Ирландия (8.6), Дания и Австрия (8.5), Малта (8.4), в Швеция, Финландия, Великобритания и Словения (8.3.).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #7

    Е ние българите сме си мъркалници по определение..... нищо ново под слънцето....

  2. анита хегерланд
    #6

    Вече всички са съгласни, че битието определя съзнанието. От това следва, че страните с високоразвита индустрия имат най-висок жизнен стандарт, от което автоматично следва, висока степен на удовлетвореност от живота. За да се превърнем в развита и модерна страна, първо трябва да запушим пробойните в икономиката. Например химическата промишленост ще изпита сериозна необходимост от квалифицирани кадри към 2020 година, защото работния и инженерния персонал в тези предприятия ще се пенсионира. Същото е положението с учителите в училищата. Това трабва да е приоритет на държавата: първо образованието, после инвестициите.

  3. а казват.... е.ан човек нещастен няма!!!!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  6. Филка Русофилка
    #2
  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.