Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евтините жилища и царските имоти топят доверието към кабинета

0 коментара

Евтините ведомствени жилища на министри и висши държавни служители вече е скандал № 1 редом с реституцията на "царските имоти", сочи проучване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ). Неизменно високо остава недоволството към правителството, съчетано с липсата на нагласи за предсрочни избори.

Ако изборите бяха на 17 март, данните сочат, че БСП би получила 22,2 %, СДС - 9,6%, НДСВ - 8,6%, ДПС - 6,2%, а партията, която се очаква да основе Иван Костов - 4,6%. Съюзът на свободните демократи - 1,5%, движение "Гергьовден" -1,4%, ВМРО и БЗНС-НС - по 0,5 на сто, "Новото време" -0,4%.

Обществото по-скоро приема роенето на нови партии и ги възприема като алтернатива, сочи изследването, проведено след разцеплението в СДС и НДСВ.

След разцеплението в Съюза на демократичните сили обществените нагласи са в подкрепа на СДС с лидер Надежда Михайлова и по-резервирани към бъдещата партия на Иван Костов, каза директорът на НЦИОМ Лидия Йорданова.

Най-разпознаваеми за обществото политици са главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов и бившият премиер и лидер на СДС Иван Костов.

Партията на Костов с 10% одобрение и 4,6% твърд електорат

Два месеца преди да бъде официалното учредяване на партията на Иван Костов, 10 на сто от анкетираните одобряват подобна политическа формация, 55 на сто не я одобряват, съобщи Лидия Йорданова. Бъдещата партия печели в момента най-много симпатизанти сред жителите на столицата.

Три пъти повече обаче са българите, които очакват добро политическо бъдеще за СДС с лидер Надежда Михайлова в сравнение с тези, които очакват добро бъдеще за партията на Костов. Съотношението е 26 към 8 процента, сочи изследването, направено с 1000 души в цялата страна между 8 и 17 март.

Михайлова се ползва със силна подкрепа от 80 процента сред електората на СДС.

Одобрението към Иван Костов е спаднало с 3,9 пункта. През януари то е било 14,3%, а след напускането на СДС, през март вече е 10,4 процента.

Според социолозите партията на Костов има твърд електорат от привърженици, но няма периферия, която може да привлече. Изводът е след получен един и същ резултат при отговори на открити и закрити въпроси - 4,6%.

Расте доверието към Н. Михайлова и Севлиевски

След напускането на 27 депутати от СДС и регистрирането на отделна ПГ на СДС нейният председател Надежда Михайлова е повишила с около 4 пункта одобрението към себе си, отчита проучването. През януари одобрението за нея е било 25,8, а след регистрирането на ПГ - 29,6 на сто.

Другият председател на новосформирана група, който печели одобрение, е Мирослав Севлиевски. При него има повишение с 8 пункта след като стана шеф на ПГ "Новото време" и напусна зам.председателския пост в ПГ на НДСВ. След разпада на ПГ на НДСВ с един процент е паднал и рейтингът на председателя Станимир Илчев

Регистриран е спад в одобрението за Анастасия Мозер, в качеството и на съпредседател на новата ПГ "Народен съюз", с 4 пункта намалява одобрението и за Екатерина Михайлова след избирането и за шеф на ПГ на ОДС. От 20 през януари на 15,9 през март.

Като резултат от неуспелия вот на недоверие към правителството се наблюдава спад с 8 пункта в одобрението към лидера Сергей Станишев - от 43,4 % е спаднал на 35,8 процента, съобщиха социолозите. След дебатите по вота е нараснало с 6 процента и неодобрението към социалния министър Христина Христова.

Също с един процент е повишен рейтинга на лидера на ДПС Ахмед Доган.

Евтините жилища - скандал №1

Със 7 процента намалява одобрението за БНТ заради скандала около договора с руския мадиа шоп "Видео Интернешънъл" и отстраняването на генералния директор Кирил Гоцев. Това недоверие се отразява и върху другите обществени медии като с по 5 пункта расте недоверието и към БНР и БТА.

Скандалът с евтините ведомствени апартаменти догони този с реституцията на "царските имоти", показва изследването и в момента е скандал № 1, посочен от 30 % от анкетираните. Неодобрението към строителния министър Валентин Церовски е скочило драстично с 11 пункта, а на Димитър Калчев - с 5 пункта.

Случаят с твърдението на Майкъл Чорни, че е дарил 200 000 долара на фондация "Демокрация", е на второ място след царските имоти и евтините жилища, с 23,9% от гласовете на анкетираните.

След него се нарежда скандалът "Петлогейт" за финансирането на БСП от режима на Саддам - посочен от 16 %.

Според НЦИОМ скандалът с "Демокрация" изпреварва "Петролгейт", защото бил по-запомнящ се, макар и избухнал доста по-отдавна. Симпатизантите на СДС възприемат като най-скандален случая с "Петрогейт" - 36 процента, а пък от БСП го назовават едва 5 процента.

Според социолозите електоратът на НДСВ, който определя като най-фрапиращ случая с ведомствените жилища, говори, че в царската партия са по-самокритични от СДС и БСП. А връщането на царските имоти пък е скандализирало най-вече "ниско образовани и бедни българи, както и симпатизанти на БСП".

Одобрението към премиера Симеон Сакскобургготски е остава същото - 26 процента, а към президента Георги Първанов е намаляло с 3 процента. С 4 процента е спаднало доверието и към председателя Огнян Герджиков.

Като най-изразителни промени НЦИОМ посочва тези в одобрението към министрите на вътрешните работи и на отбраната Георги Петканов и Николай Свинаров.

С 12 пункта по-малко е недоверието към военния министър, което бе обяснено с приемането на България в НАТО. Ръст до 7 процента бележи общественото доверие към Петканов, което се свързва с кампанията му в защита на законопроекта за отнемане на имуществото, придобито от престъпна дейност.

След приключването на сделката за БТК вицепремиерът и министър на транспорта Николай Василев бележи ръст в одобрението за пръв път от една година.

Правителството ще изкара пълния си мандат

Дни преди официалното приемане на България в НАТО с 10 пункта е нараснала подкрепата за влизането ви в алианса, обявиха днес от НЦИОМ. Според данните на последното изследване 69 процента от българите одобряват включването ни в пакта, през януари за НАТО са били 58,6. Ръст бележи подкрепата за членството в пакта сред електората на БСП. 20 на сто от социалистите били вече за НАТО, но все още 40 процента оставали "против".

80 процента подкрепят бъдещото ни членство в Европейския съйз. Според Лидия Йорданова обаче тези данни не са много достоверни, защото обществото още не са наясно какво ги очаква.

Въпреки, че 72 процента от българите са недоволни от управлението на НДСВ, цели 59 на сто от тях очакват управляващите да изкарат пълния си мандат. Дори и сред тези, които не одобряват управлението, едва 27 на сто допускат да има предсрочни избори. За последните четири месеца е нараснал броят на българите, според които НДСВ ще изкара пълен мандат. Според НЦИОМ подобна оценка говори за "обществена добронамереност" към правителството

42 % от българите смятат, че никой не може да управлява страната по-добре от НДСВ. Само 29 на сто виждат алтернатива на сегашното управление като от тях 15 процента виждат алтернатива в БСП, 5 - в СДС и 3 процента в бъдещата партия на Иван Костов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.