Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Федералният резерв свали драстично лихвата в опит да успокои пазарите

23 коментара
Федералният резерв свали драстично лихвата в опит да успокои пазарите

Федералният резерв на САЩ взе решение да свали лихвите до 3.50 на сто, предадоха във вторник световните информационни агенции. Тази стъпка е изненадваща, защото заседанието беше насрочено за 31 януари, а днешното действие идва в резултат на извънредно решение на централната банка.

Понижението на лихвата е най-голямото от 1980 година насам, като по този начин от август насам общата редукция възлиза на 1.75 процентни пункта.

Решението на Федералния резерв дойде в резултат на спешен телефонен разговор между ръководителите на институцията вечерта в понеделник, съобщи АП. В краткото си становище от институцията обявиха, че този ход е предприет "с оглед влошаващите се изгледи за бъдещето на американската икономика и увеличените рискове пред икономическия растеж".

Свалянето на лихвите е в подкрепа и на пакета мерки, които президентът Джордж Буш обяви за съживяване на американската икономика.

Действието е доста радикално и по всяка вероятност идва заради мащабния борсов срив, който се разрази на пазарите в Азия, Европа и Южна Америка през последните 2 дни.

Наистина спадът на световните борси продължи и във вторник, макар и с малко по-слаби темпове от понеделник. Страхът и паниката завладя участниците в борсовите сесии, което се отрази на търговията. Като основен фактор за борсовия колапс са лошите данни за състоянието на икономиката на САЩ и недоверието в мерките на Буш, че ще дадат резултат.

Според ръководителя на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан ситуацията в глобалната икономика е сериозна. Той заяви, че всички страни страдат от забавянето на темповете на ръста в САЩ.

Азиатските борси отчетоха пореден ден на чувствителен спад. Във вторник основният индекс на индийската борса Sensex рухна почти с 10% в продължение на няколко минути, която накара търговията да спре за около час. В понеделник основните индийски акции поевтиняха със 7.4%, заради което брокерите нарекоха 21 януари "най-лошият за Sensex". Оказа се обаче, че може да има и по-лоши дни.

Министърът на финансите на ИндияШри Чидамбарам призова инвеститорите да запазят спокойствие.

Борсата в Шанхай затвори със спад от 7.2%. Основният китайски индекс достигна петмесечен минимум, загубвайки 17% за последните шест дни борсова търговия. Борсовата търговия в Южна Корея бе временно спряна, при спад на пазара с 6%. В края на деня акциите поевтиняха с около 5%. В Хонконг спадът надхвърли 8%.

В Европа кризата също се усети, макар и не толкова силно. Малко преди края на борсовия ден британският FTSE 100 успя да се възстанови от спада с близо 3% от сутринта и отстъпи едва с 0.04% до 5 575.90 пункта спрямо понеделник. Същевременно FTSE 200 успя дори да излезе на зелено, добавяйки 0.67% до 9 322.70 пункта.

Германският DAX също преодоля разпродажбите от сутринта, макар към края на деня да отстъпваше с 2.62 на сто до 6 612.19 пункта. Понижението е значително по-малко спрямо вчерашния спад от 7.16 на сто.

Във Франция CAC 40 индексът бележи спад от 0.1 на сто до 4 739.79 пункта. Испанският IBEX 35 също се представя по-добре от вчера, губейки 1.27 на сто до 12 465.20 пункта до момента. Италианският Milan MIB30 пада с 1.31 на сто до 33 717,00 пункта, холандският водещ индекс отстъпва с 0.21 на сто до 421.58 пункта, а датският – с 0.71 на сто до 380,08 пункта. На зелено вече излязоха борсите в Швейцария (0.14 на сто), Белгия (0.11 на сто), Швеция (0.64 на сто) и Ирландия (0.41 на сто).

Спад имаше при всички акции на големите компании, търгувани на руската борса.

Според милиардера Джордж Сорос светът е изправен пред най-тежката финансова криза от Втората световна война насам, а САЩ са застрашени от рецесия. В интервю за австрийският в. "Щандарт" милиардерът изрази сдържани очаквания към предложения от президента Буш пакет мерки за подкрепа на американската икономика, който ще струва 150 млрд. долара на бюджета на САЩ.

"Ситуацията е много по-сериозна в сравнение с която и да е финансова криза след края на Втората световна война. В една своя статия се опитах да анализирам създалата се ситуация, това е комплексен въпрос. Съществуват основополагащи разногласия, които влияят на политиката през последните години и които произтичат от това, което аз наричам пазарен фундаментализъм. Това е вярата, че финансовите пазари проявяват тенденция да действат като балансьор. Смятам, че това е невярна идея. Ние наистина можем да се изправим пред сериозна финансова криза", каза Сорос.

В отговор на въпроса дали смята, че САЩ са заплашени от криза, Сорос каза: "Да, точно така". А на уточняващ въпрос за Европа посочи: "Естествено, такава заплаха съществува. Учудващо е, че малцина го разбират".

Рязък борсов спад имаше и на Българската фондова борса (БФБ), като по време на днешната сесия напрежението се подсили и от технически проблеми със системата за борсова търговия COBOS. В крайна сметка индексите на БФБ възвърнаха част от загубените си позиции от сутринта и отбелязаха по-леки дневни понижения. SOFIX и BG40 регистрираха спад от съответно 0.55% и 0.93% до нива от 1 384.29 и 395.32 пункта, BGTR30 се понижи с 1.34% до 877.56 пункта, а BGREIT падна с 1.16 на сто до 97.50 пункта. Според анализатори спадът на БФБ се дължи повече на внесената от външните борси несигурност, отколкото на фундаментални вътрешни причини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #25

    Всички тези, които сега наистина или наужким се "тревожат" - ни дават акъли как да си управляваме икономиката...Те себе си не могат да оправят, нас тръгнали да учат...Ааааааааааааааааааа..............17

  2. СССРейчо
    #24

    те крадат най-много ....

  3. СССРейчо
    #23

    да му мислят слугите на Путин и Гоце.

  4. reakzioner
    #22

    a

  5. nabliudatel
    #21

    o6te edna imperiq se sriva, 4akame sledva6tiqt svetoven lider...

  6. Южна Флорида
    #20

    Къде в английски има Щ та британанският Стандарт е станало Щандарт? Защо не си намерите хора дето знаят английски, защото в друг превод по-рано днес бе писано Банк ъв Америка, а то е Бенк? Някакъв кретен СССРРейчо пише ,че иска путин и червените мафиоти. Защо не отиде при тях? Току-що Си Ен Би Си съобщи, че на фона на кредитната криза водещите три банки в Америка ще раздадат премиални по-големи от брутният национален продукт на "страни като Шри Ланка и България". Не бързайте да погребвате Америка червени идиоти...

  7. chudia se
    #19

    chudia se kak e vazmojno da niama edno seriozno mnenie vav tozi forum????? Samo idioti.

  8. KOMAP
    #18

    Американците може и да са я позакъсали, ама тоя загрижен господин на снимката май е твой сънародник...

  9. Пу
    #17

    Инвестирах мило и драго в пазарния фундаментализъм. Сега накъде?

  10. ???
    #16

    "увеличените(намалените, и др) рискове пред икономическия растеж" на СеСеСеРе !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.