Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филипинците са най-религиозният народ в света

8 коментара

Филипинците са най-религиозният народ в света - противно на скандинавците и хората в държавите от бившия източен блок. Това показва публикувано в сряда проучване на изследователи от САЩ, според което колкото е по-възрастен човек, толкова повече вярва в Бога, предаде Франс прес.

Държавите с най-много вярващи често са католически, най-вечеразвиващи се страни. Тук спадат също САЩ, Израел и Кипър, сочи доклад на Чикагския университета, озаглавен "Вярата отвъд времето и държавите", разработен въз основа на международни анкети в 30 страни през 1991, 1998 и 2008 г.

"Винаги" са били вярващи към 94 на сто от филипинците. Следват чилийците с 88 на сто и американците с 81 на сто. На другия край в класацията са германците от бившата ГДР с 13 на сто и чехите с 20 процента.

Най-атеистични според проучването са скандинавските държави и тези от бившия източен блок (без Полша). Най-голям е делът на атеистите сред германците от бившата ГДР - 59 на сто, които никога не са вярвали в Бога. Франция е на 9-о място с 24 на сто.

Вярата в Бога намалява навсякъде освен в Русия, Словения и Израел. Тя обаче се засилва с напредването на възрастта. Средно 43 процента от запитаните от 68-годишна възраст нагоре са убедени, че Бог съществува, срещу 23 процента сред хората на 27 г. и по-младите.

"Вярата нараства с приближаването на смъртта", коментира авторът на доклада Том У. Смит.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Аман от тая глупост дето Айнщаин бил вярващ.... Самия Айнщаин за себе си казва че е агностик а на други места заявява директно "моя бог е бога на Спиноза....",идете на Википедия и четете, тя е ваш приятел.... А Спиноза е средновековния философ на които дължим идеята за отделяне на църквата от държавата и за това си учение е бил отлъчен от църкватата и не е изгорен на клада само поради напредналия ренесанс в който живее ...

  2. Анонимен
    #7

    гудю Не знам къде са правени проучвания, но бас държа, че най-малко вярваме на Балканите, еле в Косово, Босна, Албания, Сърбия и у нас. Не деля нашите на българи, цигани и турци, всички заедно не сме вярващи. Има такива, дето се пишат вярващи, ама ако ги питаш нещо по религията, не знаят името на Исус на майка му.

  3. Анонимен
    #6

    До 3 ! Огромен брой от нобеловите носители не отричат съществуването на Бог! Най-известния от тях Айнщайн заявява, че не е толкова глупав да твърди ,че няма Бог !!! Самият Дарвин е бил вярващ и никога не е отричал съществуването на Бог ! Подпалени атеисти са злоупотребили с еволюционната теория, защото и еволюция има и Бог има ! Еволюцията се осъществява от Бог!

  4. doctus
    #5
  5. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #4
  6. Анонимен
    #3

    филипинците са морони, може би най-некачествения материла на планетата.... и в тоя смисъл нищо учудващо че са толкова религиозни. Американстите също се опткрояват с религиозноста си в развития свят , но дори и така статистиката сред американските учени е убийствена за религиозната догма. Цели 93% от учените в САЩ се обявяват за атеисти и още 4% се обявяват за агностици . Агностиците са тия които твърдвят че не може да се докаже че има Господ или да се отхвърли същецвуването му . Отново сред най-мислещата

  7. Анонимен
    #2

    А пакистанците и афганците къде ги слагате? Или до там ви е било страх да отидете и да питате. С възрастта вярата в Бог нараства, защото докато за младите светът е шарена и пъстра сцена, старите започват да усещат наличието на строги и надлични правила в постановката. Ние познаваме Бог чрез Творението. Да се обяснява вярата със страх от смъртта е едно от най-жалките клишета на атеистите. Тези другари настояват да разглеждаме човека като горд и автономен господар на съдбата си, но заради пропагандата си го свеждат до треперещо като желе парче протоплазма.

  8. Анонимен
    #1

    Най-вярващият народ - това е правилното. Проучването задава въпроса вярвате ли в Бог, а не - религиозен ли сте.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.