Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансовият министър: България може да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024-та

Според ПП все още е възможно присъединяване и на 1 януари

17 коментара
Росица Велкова, Сн. БГНЕС

Ако се положат максимални усилия, България би могла да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, заяви министърът на финансите Росица Велкова. Пред БНР в неделя тя коментира, че има вероятност към юли тази година да успеем да покрием критерия за инфлация.

Има вероятност към юли месец тази година да успеем да покрием критерия за инфлация, но не на 100%, а както е направено при Хърватия, с изключване на страни. Тези страни, които са с най-ниската инфлация да бъдат изключени от осредняването, поясни министър Велкова.

Според нея, имайки предвид решението, което 48 Народно събрание прие за ускоряване на действията за присъединяване на страната към еврозоната, следващият парламент би могъл приоритетно да разгледа и приеме необходимите четири закона, които Министерството на финансите отново ще внесе за обсъждане и разглеждане.

Така през юли тази година страната ни ще може да подаде заявление за извънреден конвергентен доклад за присъединяване към еврозоната на 1 юли 2024 та година, посочи министърът на финансите.

Разговорите, които водихме с Европейската комисия са, че ако целият процес мине гладко, няма да има законодателна и нормативна пречка България да се присъедини към еврозоната на 1 юли 2024 година, каза Велкова.

По думите ѝ, ако това се случи, ще бъде прецедент, защото сега няма държава, която да се е присъединила към еврозоната с дата, различна от 1 януари, но не е забранено и невъзможно, посочи финансовият министър.

В петък миналата седмица, на 17 февруари 2023 г., Росица Велкова съобщи на пресконференция, че еврото няма да бъде прието у нас от 1 януари 2024 година.

След разговори с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис и с Паскал Донъхоу, председател на Еврогрупата, е взето решение, че България няма да подава в края на февруари конвергентен доклад, защото не сме изпълнили ангажиментите по присъединяването към Валутния механизъм II и имаме несъответствие в критерия за инфлацията, обясни тогава Велкова.

Било е договорено да подадем конвергентен доклад, когато изпълним ангажиментите и бъдат приети законопроектите, свързани с членството ни в еврозоната, които служебното правителство отново ще внесе в новосформираното Народно събрание, както и да се приемат необходимите промени в Закона за БНБ за работата на централната банка, когато страната вече ще е присъединена към еврозоната, каза министърът.

Тя уточни, че освен приемането на четирите законопроекта, свързани с членството ни в еврозоната, трябва да постигнем и критерия за инфлацията, както и да бъде поддържана перспектива в периода 2023-2026 г. на ниво планиране на дефицита по консолидираната фискална програма в размер на три процента.

Еврозоната не е мираж

Служебното правителство ще продължи работата си по техническата подготовка за приемане на еврото, каквато е и уговорката с партньорите ни от ЕК, заяви заместник-министърът на финансите Методи Методиев пред Нова телевизия. Методиев каза, че еврозоната в никакъв случай не е мираж и няма да остане мираж. По думите му служебното правителство е свършило много техническа и политическа работа, но страната ни не отговаря на два критерия. Зам.-министърът добави, че с действията си в последния месец от своето съществуване 48-ото Народно събрание е бламирало своето решение от 27 октомври 2022 г. за ускоряване процеса на приемане на еврото.

Според Методи Методиев следващата целева дата за влизане в еврозоната е свързана с изпълнението на реформите и с устойчивия тренд на инфлацията. „Надявам се следващият парламент да има тази евроатлантическа устойчивост, за да се приемат необходимите закони. Проблемът при предходния парламент, по отношение на промените в законите за еврозоната, ще стои и пред следващия, защото правителството е решено да внесе същите законодателни предложения, които не бяха приети. Затова политическият елит трябва да има ясната представа накъде и с какви темпове иска да върви България по пътя на своята икономическа и политическа интеграция“, категоричен е Методи Методиев.

България излага на риск кредитния си рейтинг, смята икономистът Петър Ганев

С решението да отложи членството си в еврозоната България рискува доверието към кредитния си рейтинг и изпраща негативни сигнали към европейските партньори, коментира пред общественото радио старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев. Според него решението е очаквано, тъй като страната ни е изпуснала възможността да коригира процента на инфлацията и не е изпълнила задължителни ангажименти.

По думите на Ганев обаче това, че България отлага членството си в еврозоната, не трябва да буди притеснение, защото процесът е стартиран и пътят е отворен. Важна е политическата ориентация, а не конкретната дата, коментира икономистът. "Въпросът е дали ние политически все пак ще запазим тази ориентация, тъй като виждам, че има много противоречиво говорене, референдуми, събират се подписи. Едно официално отказване от членство вече би имало тежки последици."

Правителството не направи необходимото, смята Асен Василев

Българското правителство наруши решението на Народното събрание да се направят всички стъпки така, че България да стане пълноправен член на еврозоната от 1 януари 2024 г., заяви в своя позиция съпредседателят на „Продължаваме Промяната” и бивш министър на финансите Асен Василев. Всички обяснения какво щяло да пише в конвергентния доклад на ЕК са предположения. Задължение на правителството е да изиска такъв доклад. В него може да се отбележи, че въпросните закони могат да бъдат приети преди приемането на България в еврозоната така, че да сме изпълнили условията, посочва в позицията си Василев.

Андрей Гюров: Все още може да се случи влизането ни в еврозоната на 1-ви януари 2024-а

"Има решение на Народното събрание, което ясно казва, че служебното правителство трябва да направи всичко възможно, за да може България да влезе в еврозоната на 1-ви януари 2024 г., а това означава и да поиска от Европейската централна банка конвергентния доклад. Ние мислим, че това все още може да се случи, има време да се направят всички подготвителни стъпки, за да може това да се случи", заяви също пред БНР в неделя Андрей Гюров от "Продължаваме промяната".

Гюров подчерта, че България е сред страните с най-добри показатели в Европа по критерия за съотношение дълг към БВП, както и бюджетният дефицит, който е в рамките на Маастрихтските критерии.

"Успяхме да покажем, че в България може да се реализира една широка социална програма, да се подкрепят бизнесът и гражданите, а в същото време бюджетният дефицит да бъде под 3%. Това повдига интересния въпрос, ако това не се е случвало досега, къде са отивали тези средства?", коментира Гюров.

По думите му ПП остава с ясната цел за присъединяване на страната в еврозоната във възможно най-кратки срокове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ирис
    #17

    помня,че тази госпожа казваше,че ще има невероятен дефицит в милиарди,че бюджетът е продънен и че трябва да се теглят заеми,какво става и защо никой не и иска отговорност за бездействието по всички въпроси свързани с бюджета

  2. ABV
    #16

    Присъединяването на zадунайски циганистан към рублоZоната е неизбежно!

  3. Козин Човков
    #15

    Мое да мое, ма мое и да не мое. Всичко зависи от резултатите на изборите и дали ще се формира самостоятелно правителство на ПП-ДБ. Коалиция с която и да е от комунистическите партии - мутри, цигани, дърти комунисти, изроди, евентуално зеленочорапници - ще спре всичко отново.

  4. PS
    #14

    Това са глупости на търкалета. България няма да бъде приета в еврозоната нито след половин година нито след една година. Най-вероятната дата за приема на България в еврозоната е на куково лято. На еврозоната не и трябва поредната Гърция която да я срине и да трябва всички да спасяват. Корупцията в България в момента е неотделима част от държавното управление. Целта в живота а повечето политици, на дрържавните структури и на прокаратурата начело с главният прокурор е да защитават тзи корупция и да … Прочети целия коментар

  5. Мунчо Велики
    #13

    Ако през пролетта на 2024 цъфнат налъмите, то през лятото на 2024 можем спокойно да се присъединим към Еврозоната. (само където с тази Президентска република много ме съмнява да стане второто - виж това за налъмите е по-вероятно да се случи)

  6. Мазен Кумунис
    #12

    Дай Боже! ;)

  7. ПyтлЭр Xyйло
    #11

    Е, видяхме как тази стройна ГЭРБаджийска "калина" продаде мача. Чакаме поредната руZка опорка по въпроса колко "льошо" и непатрэотично е еврото...

  8. roser
    #10

    Ако тази продължава да изпълнява поръчките на Кремъл, чрез техния посредник в президентството, не само до 2024-та, ами и до 2224-та няма да влезем в Еврозоната.

  9. anton nikolov
    #9

    Селската зарзавачийка от снимката да върви копа доматите.

  10. [email protected]
    #8
    Отговор на коментар #5

    Важно е не кога е бил министър на финансите, а доколко е бил адекватен като такъв, включително като себеоценка, и какви са резултатите от министерстването му. Иван Костов: „Трябва да знаете, че тя (инфлацията) беше форсирана от политиката на доходите. Форсирана беше още по времето на Кирил Ананиев... Тази политика беше продължена от Асен Василев, за съжаление, и напомпа инфлацията в България повече, отколкото в другите страни.“ https://bnt.bg/news/samo-po-bnt-svetat-riskovete-i-nie-analiz-na-ivan-kostov-314697news.html (след около час и половина от началото)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.