Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фитч": Структурни слабости на икономиката ограничават потенциала за по-бърз растеж

Международната агенция потвърди кредитния рейтинга на България, перспективата остава стабилна

10 коментара
"Фитч": Структурни слабости на икономиката ограничават потенциала за по-бърз растеж

Структурните слабости на икономиката ограничават потенциала за по-бърз растеж. Има слабости в управлението и надзора на българските банки. Това се казва в становището на международната рейтингова агенция "Фитч" (Fitch Ratings), която потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чужда валута от "BBB-" и в местна валута от "ВВВ", като перспективата е стабилна, съобщи Министерството на финансите.

Потвърждават се и таванът за рейтинг на страната от "ВВВ+", както и краткосрочният кредитен рейтинг в чуждестранна валута "F3".

Рейтингът на България се подкрепя от по-силните външни финанси в сравнение с групата държави, оценявани с рейтинг "ВВВ", посочва в становището си "Фитч".

Излишъкът по текущата сметка е съчетан с високо ниво на международни валутни резерви, което осигурява стабилост на валутния борд.

Въпреки това публичният дълг се приближи до средния, който е характерен за групата държави с рейтинг "ВВВ" заради еднократните разходи, свързани с Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), което ерозира предишната устойчивост на рейтинга, посочват от "Фитч".

От друга страна структурните слабости на икономиката ограничават потенциала за по-бърз икономически растеж, смята рейтинговата агенция.

Ревизия на растежа в посока нагоре

Въпреки това "Фитч" отчита, че текущото икономическото развитие на България през тази година е по-добро от очакваното заради силния износ. "Слабият вътрешен сектор, поставен под натиск заради спада на потреблението на домакинствата и инвестициите в частния сектор, бе засенчен от силния ръст на нетния износ", отбелязва агенцията.

След като растежът през първите три тримесечия на 2015 г. бе средно 2.7%, международната агенция ревизира в посока нагоре очакванията си за тази година от 1.2%, каквато беше оценката ѝ през юни, на 2.5% сега.

Повишени са очакванията на "Фитч" и за следващите две години, като растежът ще бъде по-балансиран, посочват от финансовото министерство.  За 2016 г. и 2017 г. международната агенция очаква среден ръст на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) от 2.6 на сто.

Текущата сметка ще остане положителна, като очакванията за страната са по-благоприятни в сравнение с останалите държави, оценявани със същия рейтинг.

Силният прираст на нетния износ кара "Фитч" да очаква излишък по текущата сметка от около 2% от БВП през 2015 г. при положение, че медианната оценка за държави с рейтинг като нашия е за дефицит от 2.1% от БВП. За следващите две години агенцията прогнозира излишъци от 1.1% и 1.5%.

Що се касае до външния дълг – общите нетни задължения в икономиката се очаква да останат над медианните 4.3% при 21.3% от БВП за 2015 г. Съотношението е на устойчив низходящ тренд от пика си през 46.7% от БВП през 2009 г.

Базирайки се на данните на Международния валутен фонд, сметките на "Фитч" показват, че нефинансовият частен сектор формира близо 70% от брутния външен дълг на България, половината от който е от вътрешнофирмени кредити.

"Фитч" прогнозира по-висок бюджетен дефицит от планирания през 2016 г.

По отношение на влошаването на бюджетната позиция през 2014 г. в резултат от отчетения еднократен ефект от подкрепата за банковия сектор, е отбелязано, че това няма да доведе до стартиране на процедура по прекомерен дефицит.

Еднократните разходи за осигуряване на средства за ФГВБ с цел стартиране изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка доведе добюджетен дефицит от 5.8% през 2014 г. Бюджетният недостиг се увеличи заради включването на ФГВБ в сектор "Държавно управление".

За тази година очакванията на „Фич“ са за дефицит от 3% от БВП. Финансовият министър Владислав Горанов допусна, че той може да възлезе и на 3.3% от БВП заради допълнителните разходи на министерствата отпуснати при актуализацията на бюджета. Предварителните данни за изпълнението му към края на ноември обаче дават индикации, че дефицитът може да се вмести и в първоначално планираните до 3% от БВП.

От началото на годината финансите на страната се подобряват заради растежа на приходите над правителствените прогнози, а разходите се удържат. За 2016 г. "Фитч" очаква да види бюджетен дефицит от 2.5% от БВП, след като прогнозира спад на капиталовите разходи. С прогнозата си агенцията смята, че правителството няма да може да изпълни заложената цел за дефицит от 2% от БВП.

Прогнозите на "Фитч" са за по-лек ръст на приходите, но и за подобен прираст на бюджетните разходи. Агенцията отчита, че една част от приходите правителството залага да дойдат от концесии и неданъчни приходи.

Кабинетът планира да получи от концесията на столичното летище 600 млн. лв., с които да покрие дълговете на БДЖ. В бюджета обаче не е заложено какво се случва при неуспех на концесионната процедура, което крие рискове за изпълнението.

Банковият сектор крие риск

По отношение на банковия сектор "Фитч" отново посочва, че са налице слабости в управлението и надзора в българските банки, които са били подчертани след фалита на КТБ през 2014 г. Въвеждането на европейската директива за възстановяване и преструктуриранена банки у нас намалява възможността за държавна подкрепа, отбелязва агенцията.

Според нея една последваща подкрепа за местния банков сектор представлява потенциален риск за държавния бюджет. Извършването на преглед на качеството на банковите активи през 2016 г. би прояснило финансовото състояние на сектора, чието изясняване се забави, и може да възстанови доверието в системата.

"Оценките за рейтинга на България са ограничени от структурни пречки, които продължават да подкопават силния растеж и да ограничават конвергенцията на България със стандарта на живот в Западна Европа", посочват от "Фитч".

Стабилната перспектива на страната отразява оценката на международната агенция, че рисковете за кредитния рейтинг са балансирани.

Според агенцията факторите, които биха могли да доведат до понижение на кредитния рейтинг включват потенциално възникване на нестабилност в банковия сектор, което може да доведе до натиск върху държавните финанси и икономическия растеж, по-високи бюджетни дефицити, което евентуално ще застраши стабилността на публичните финанси, както и по-нисък икономически растеж спрямо държавите, оценявани със същия рейтинг.

Положителна преоценка на присъдения рейтинг е възможна в случай на успешна фискална консолидация, подкрепяща дългосрочната устойчивост на публичния дълг, по-висок растеж на БВП и ускоряване на процеса на конвергенция към средното за ЕС ниво на доходи, и устойчиво подобряване на управлението и работата на институциите, посочват от "Фитч".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #10

    Никой не разбра тогава за големите растежи. Докато Симеон беше на власт, му ги занижаваха. И сега се опитват на Борисов. Но вече всичко е преизчислено по хармонизирана метода на ЕС, т.е. по международните стандарти, докато на вашия „царствен“ мошеник тепърва ще му излизат кирливите ризи. Един съвет. Опитай се да работиш с числа, вместо с „цифри“. „Интелектуалците“ не обичат числата, защото са безкрайно множество. Предпочитат цифрите, които са 10 броя (0 до 9). И на магарето в цирка като кажеш „пет“, чуква 5 пъти с копитото. Съжалявам за неудобството, че с числата словоблудство не минава.

  2. Филка Русофилка
    #9

    Майк, направо съм ошеломлена как безотговорно наруши правилата на конспирацията. Да наречеш българския Цар „царствен мошеник“ след толкова Драгалевски усилия да го изкарат „агент на КГБ“.:) Забрави ли, че руският патриарх Кирил го зове Ваше Величество и го призна за единствения православен Цар на света? Забрави ли как винаги се изказва благо за Русия? Явно не му вервате. И с основание. И дядо му цар Фердо беше благ към Русия, въпреки нескончаемите й опити да го ликвидира. Даже направи Николай II Кървавия кръстник на сина си. Но после го спука от бой и го докара до 3 март 1918. С'est la vie.:)

  3. Филка Русофилка
    #8

    Майк, до този психопат от Ямболската дружинка ченгета по психотронни експерименти ли допря, бе? Тоя кретен, „директор на Демографския център към БАНИ” в състав от 2-ма души, от които той е единият, е хибриден та дрънка – битер вашия „православно-славянски“ джихадист Александър Дугин. :) Единственото вярно число в пасквила му е обявеното за първи път от директорката на Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) доц. Антоанета Христова действително число на българските новоемигранти – 470 000, а не „3 000 000 (3 милиона)“. Записали си го? И други ще си го запишат!:)

  4. Stanimir Petrov
    #7

    Дращи Филка стъкмистически цифри и се чуди защо никой не бил разбрал за лудия икономически растеж по времето на царствения мошеник. Как да разберат хората, като цифрите нямат нищо общо с истината? Има камара методики и какви ли не похвати и врътки за изчисляването на икономическия растеж, така че да го направиш песен. Каква е всъщност истината за икономическия ни растеж? Той е такъв, че още две-три правителста като последното и сме свършени като народ. http://bultimes.com/natsiyata-ni-zagiva-razberete-go-namalyavame-s-po-9-dushi-na-chas/

  5. Филка Русофилка
    #6

    Предишните високи растежи на БВП бяха резултат на огромните за България ПЧИ. Бруто образуването на основен капитал (БООК) надхвърли 25% от БВП, а 2008 достигна „китайски“ размери 33%. Кризата го свали до 20%, каквото е и досега. ПЧИ секнаха при кризата. След нея се въстановяват непрекъснато и т.г. ще бъдат най-големи, но още далече от рекорда 9 млрд. евро през 2007. Сегашните ПЧИ са „по-качествени“ от предишните главно в строителство на хотели. Сега ПЧИ са главно в преработващата индустрия. Трябва много по-големи ПЧИ в технологии и да се преследват лумпените, които гонят чуждите инвеститори.

  6. Филка Русофилка
    #5

    Сегашният растеж на БВП от над 3% е от най-високите в ЕС и направо “фантастичен“ в сравнение с катастрофалния спад на руската икономика от -5% т.г. Но за нас той е крайно недостатъчен. Да припомним, че от 1999 до 2008 г., т.е. в продължение на 10 год. имахме растежи над 5%, от които 3 год. над 6% и 2 год. над 7%. Още 2002 завърши с 6,02%, 2005 стигна 7,24%, а 2007 беше върхът 7,68%. Тримесечните рекорди бяха 2004 7,8%, 2005 8,3%, а 2007 9,7%. Истински „китайски“ растежи, за които досега никой не разбра. Кризата през 2009 срина растежа под нулата -4,22%. Възстановява се бавно – 3% досега.

  7. Филка Русофилка
    #4

    Долните сметки може да ги направи всеки с 3-то незавършено отделение. Фич „прогнозира“ глупости и по тях дава кредитен рейтинг. Къде дремат отговорните министри? Борисов да хване за тънките вратове Горанов и Лукарски и да им скюска главите, за да не го заблуждават солидарно с Фич. Лукарски да си уволни виноватия директор, а на съветника си Каролев да запре 1 заплата, че не си е отварял очите. На Фич и Бойковите министри им пускам директен линк към съответната база-данни на НСИ, та да знаят къде да четат: http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/data/timeseries/GDP_1.2.3_ESA_2010.xls

  8. Филка Русофилка
    #3

    Откъде Фич е чул, че „растежът през първите три трим. на 2015 г. бе средно 2.7%“, след като е 3,01%? От „двете Каки“ ли? Има си официални данни на НСИ. Фич ревизирал глупавата си „прогноза“ за годината от 1,2% на 2,5% и сътворил нова глупост. При положение, че реалният растеж за 9-те месеца е 3,01%, за да може Фич да реализира „прогнозата“ си за 2,5% за годината, би трябвало растежът на БВП за 4-то трим. да се срине на 1,18% ?! А защо трябва да се срива, след като растежът се ускорява вече 4 последователни тримесечия, а последното традиционно е най-силно от всички за българската икономика?

  9. анита хегерланд
    #2

    Българите подпомагат китайската икономика, като купуват китайски дрехи. Текстилната промишленост беше голям дял от икономиката. Ако се направи проучване на пазара ще се установи, че българските производители са се откъснали от общественото мнение за това, как трябва да изглежда конфекцията. Трябва най-напред я облекат, за да установят дали съвременните размери отговарят на стандарта и да се опитат "да съчетаят тоалет". Ако успеят, ще дръпнат купувачите и ще реализират печалба.

  10. Stanimir Petrov
    #1

    Структурни слабости... дрън, дрън! 90% от престъпленията се извършват от дегенерати е казал Григорий Климов. А у нас престъленията са такива, че се унищожава държава и народ. Древните българи явно са поназнайвали някои неща за дегенерацията щом за предателство са отвеждали на ешафода целия род на предателя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.