Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франция и Германия са против война в Ирак без санкция на ООН

0 коментара

Френският президент Жак Ширак предупреди Съединените щати да не предприемат едностранен военен удар срещу Ирак, предаде Ройтерс.

Това ще бъде в разрез с френската представа за колективна сигурност, представа, базирана на сътрудничеството между държавите, зачитането на закона и властта на Съвета на сигурност на ООН, заяви той на конференция на френски посланици в Париж.

По думите му, ако Ирак продължи да отказва оръжейните инспектори да се завърнат в страната, въпросът трябва да бъде отнесен до Съвета за сигурност, който да реши какви стъпки да бъдат предприети.

Досега това е най-острата критика на френския президент към подхода на САЩ, отбелязва Ройтерс.

Германският канцлер Герхард Шрьодер също поиска от американския президент Джордж Буш да обсъди със съюзниците на САЩ дали, а не просто кога и как възнамерява да атакува Ирак, предаде АП. По мнението на Шрьодер Вашингтон прави грешка, която подкопава усилията на ООН за връщане на оръжейните инспектори в Ирак. Като се има предвид докъде е стигнала дискусията в Америка, уверенията на правителството на Буш, че ще се консултира с нас по-късно, вече не са достатъчни, посочи той пред в. Мюнхнер Меркур. Според канцлера ако намеренията на САЩ за консултации със съюзниците наистина са сериозни, те трябва да засегнат не само кога или как, но и дали трябва да се предприеме удар срещу Багдад. По думите на Шрьодер очевидно Вашингтон вече не се стреми да оказва натиск на Ирак да позволи завръщането на оръжейните инспектори. Ако Съединените щати действат, без да се консултират с международната общност, те ще трябва сами да носят отговорността, предупреди той.

Германският министър на отбраната Петер Щрук даде конкретен израз на германските безпокойство и заяви, че в случай на удар срещу Ирак 52-мата германски войници в Кувейт заедно с шестте бронирани коли, екипирани за откриването на опасни ядрени и химически вещества, могат да бъдат изтеглени. Ако има опасност за нашите войници да бъдат въвлечени в сблъсък с Ирак, това ще излезе извън рамките на парламентарното решение от миналата година за участието на германски сили в ръководената от САЩ война срещу тероризма, изтъкна той пред в. Берлинер Цайтунг. Тогава може да се наложи те да бъдат изтеглени, посочи Щрук.

Кандидатът на опозицията за германски канцлер Едмунд Щойбер заяви, че има все по-голям консенсус между неговата позиция за Ирак и тази на канцлера Герхард Шрьодер, предаде ДПА, цитирана от БТА. Щойбер посочи, че както управляващите социалдемократи, така и опозиционните Християнсоциален и Християндемократически съюз са против едностранни удари на САЩ срещу Багдад. Според тях единствено ООН има правомощията да се справи с този въпрос.

Щойбер призова Вашингтон да обещае, че ще се консултира с НАТО, ЕС и членовете на антитерористичната коалиция , преди да предприеме удар срещу Багдад. Той обаче намекна, че ако бъде избран за канцлер, Германия може да подкрепи американска военна операция срещу Ирак, ако тя получи одобрението на ООН и ЕС. Ние сме съгласни с нашите съюзници, че иракският диктатор Саддам Хюсеин е заплаха за региона и за света, изтъкна Щойбер.

Европейците не са склонни към авантюри, но ако международната общност вземе решение, те ще го подкрепят, допълни той. Кандидатът за канцлер на опозицията съобщи, че днес е разговарял по телефона с френския президент Жак Ширак. Двамата са се договорили, че е необходима единна позиция на ЕС спрямо Ирак.

Председателя на парламентарната фракция на Европейската народна партия в Европарламента Ханс-Герт Пьотеринг също настоя за обща позиция на Евросъюза. Той се обяви срещу едностранен удар на САЩ и поиска преди това Вашингтон да се консултира с ООН и със съюзниците си. Пьотеринг съобщи, че Европейският парламент ще обсъди политиката спрямо Багдад идната сряда.

Вчера британският външен министър Джак Стро заяви, че Великобритания може да поиска от САЩ да поставят ултимативно искане към Саддам Хюсеин за връщане на оръжейните инспектори. С позиция, че Ирак може и трябва да докаже, че не притежава оръжия за масово унищожение, излезе и белгийският му колега Луи Мишел.

Тези изявления от последните два дни на ключови политици очертават рамката на възможната общоевропейска позиция по отношения на Ирак. Може да се очаква, че на срещата на 15-те външни министри от ЕС, която започва днес в прочутия замък Елсинор, край датския град Елсингер, Ирак ще бъде категорично призован да допусне връщането на оръжейните инспектори и изпълнение на резолюциите на ООН. Срещата на министрите обаче е неофициална и е възможно позицията на ЕС да се забави и да бъде оповестена през другата седмица.

Повечето наблюдатели в Европа се надяват Багдад да отстъпи в последния момент и така да отпадне основанието за започване на ревантивна война за сваляне на Саддам Хюсеин. Връщането към проблематиката на оръжейните инспекции освен това ще възстанови и ролята на ООН и Съвета за сигурност като форуми, на които се изработва многостранна позиция по важни международни въпроси.

В навечерието на срещата на 15-те в Елсинор американският държавен секретар Колин Паул предприе обиколка в Европа, по време на която е представил позицията на Вашингтон по проблема Ирак и искането за амнистия от МНС.

Говортелят на държавния департамент Ричард Баучър съобщи вчера, че от сряда Пауъл е разговарял с външните министри на Германия Йошка Фишер, на Великобритания - Джак Стро и на Испания - Ана де Паласио. Държавният секретар се опитал да се свърже и с френския външен министър Доминик дьо Вилпен. Във вторник Пауъл изложил аргументите на САЩ пред еврокомисаря за външните отношения Крис Патън и върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана. Той разговарял и с датския външен министър Пер Стиг Мьолер, чиято страна е ротационен председател на ЕС. По въпроса за Ирак Пауъл отстоявал американската позиция, че Багдад нарушава резолюциите на ООН и разработва оръжия и масово унищожение - проблеми, които трябва да се решат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.