Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-7 и ЕС обявиха рамка за сигурност за Украйна

32 коментара
Ръководителите на страните от Г-7 и на ЕС представят във Вилнюс съвместната декларация за сигурността на Украйна, Сн. ЕПА/БГНЕС

Страните от Г-7 и Европейският съюз обявиха международна рамка, която проправя пътя за дългосрочни гаранции за сигурност на Украйна, за да засили защитата си срещу Русия и да възпре Москва от бъдеща агресия, съобщи телевизия "Франс 24".

В съвместна декларация, към която други нации могат да се присъединят, Съединените щати, Германия, Япония, Франция, Канада, Италия и Великобритания, както и Европейският съюз, заявиха, че рамката обхваща елементи, включително модерно военно оборудване, обучение, споделяне на разузнавателна информация и киберзащита.

В замяна Украйна ще обещае подобрени мерки за управление, включително чрез съдебни, икономически реформи и повишена прозрачност.

Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че Г-7 ще помогне на Украйна да изгради мощна армия, докато чака да бъде допусната в алианса НАТО.

"Ще им помогнем да изградят силна и способна защита по суша, въздух и море“, каза Байдън на церемония с другите лидери на Г-7 и украинския президент Володимир Зеленски на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.

Президентът на САЩ подчерта, че "бъдещето на Украйна е в НАТО“ и че Г-7 са направили ясно изявление, че подкрепата им за Украйна ще продължи дълго в бъдещето, след като декларация очерта многостранна рамка за подкрепа на Украйна.

"Ще бъдем там толкова дълго, колкото е необходимо“, каза Байдън.

Говорейки заедно с Байдън, Зеленски заяви, че многостранното споразумение, което проправя пътя за двустранни преговори със страни, е "значителна победа в сигурността“ за Украйна.

Ето и пълният текст на СЪВМЕСТНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА УКРАЙНА:

Ние, лидерите на страните от Групата на седемте (Г-7), потвърждаваме отново непоколебимия си ангажимент към стратегическата цел за свободна, независима, демократична и суверенна Украйна в рамките на нейните международно признати граници, способна да се защитава сама и да възпира бъдеща агресия.

Ние потвърждаваме, че сигурността на Украйна е неразделна част от сигурността на евроатлантическия регион. Считаме, че незаконното и непровокирано нахлуване на Русия в Украйна е заплаха за международния мир и сигурност, грубо нарушение на международното право, включително Устава на ООН, и несъвместимо с нашите интереси в областта на сигурността. Ние ще подкрепяме Украйна докато тя се защитава от руската агресия, докогато е необходимо.

Ние сме единни в трайната си подкрепа за Украйна, която се корени в общите ни демократични ценности и интереси, преди всичко уважението към Устава на ООН и принципите на териториалната цялост и суверенитет.

Днес започваме преговори с Украйна - чрез двустранни ангажименти и договорености в областта на сигурността, съгласувани с тази многостранна рамка, в съответствие с нашите съответни правни и конституционни изисквания - за официализиране на нашата трайна подкрепа за Украйна, когато тя защитава своя суверенитет и териториалната си цялост, възстановява икономиката си, защитава гражданите си и се стреми към интеграция в евроатлантическата общност. Ние ще насочим нашите екипи да започнат тези дискусии незабавно.

Всеки от нас ще работи с Украйна по конкретни, двустранни и дългосрочни ангажименти и договорености в областта на сигурността:

а) Осигуряване на устойчиви сили, способни да защитават Украйна сега и за възпиране на руската агресия в бъдеще, чрез продължаване предоставянето на:

- помощ в областта на сигурността и модерно военно оборудване в цялата сухопътна, въздушна и морска сфера - с приоритет противовъздушната отбрана, артилерията и далекобойните въоръжения, бронираните машини и други ключови способности, като например бойната авиация, и чрез насърчаване на засилената оперативна съвместимост с евроатлантическите партньори;

- подкрепа за по-нататъшното развитие на отбранителната промишлена база на Украйна;

- обучение и маневри за украинските сили;

- обмен на разузнавателни данни и сътрудничество;

- подкрепа за киберзащита, сигурност и инициативи за устойчивост, включително за справяне с хибридни заплахи;

б) Укрепване на икономическата стабилност и устойчивост на Украйна, включително чрез усилия за реконструкция и възстановяване, за да се създадат условия, благоприятстващи насърчаването на икономическия просперитет на Украйна, включително нейната енергийна сигурност;

в) Предоставяне на техническа и финансова подкрепа за непосредствените нужди на Украйна, произтичащи от войната с Русия, както и за осигуряване на възможност за Украйна да продължи да изпълнява програмата за ефективни реформи която ще подкрепи доброто управление, необходимо за напредъка на към нейните евроатлантически стремежи.

В случай на бъдещо руско въоръжено нападение възнамеряваме незабавно да се консултираме с Украйна, за да определим съответните наши последващи действия и стъпки. Възнамеряваме, съгласно съответните ни правни и конституционни изисквания, да предоставим на Украйна бърза и трайна помощ в областта на сигурността, модерно военно оборудване в цялата сухопътна, морска и въздушна област, както и икономическа помощ, да наложим икономически и други санкции на Русия и да се консултираме с Украйна относно нейните нужди, когато тя упражнява правото си на самозащита, залегнало в член 51 от Устава на ООН. За тази цел ще работим с Украйна по засилен пакет от ангажименти в областта на сигурността и в случай на бъдеща агресия, за да може Украйна да защити своята територия и суверенитет.

В допълнение към горепосочените елементи, ние продължаваме да бъдем ангажирани да подкрепяме Украйна, като държим отговорна Русия.

Това включва работа за гарантиране на:

Не трябва да има безнаказаност за военни престъпления и други зверства. Във връзка с това потвърждаваме отново ангажимента си да държим онези, които са отговорни за това, в съответствие с международното право, включително чрез подкрепа усилията на международните механизми като Международния наказателен съд (МНС).

Потвърждаваме отново, че в съответствие със съответните ни правни системи, суверенните активи на Русия в нашите юрисдикции ще останат временно блокирани докато Русия не плати за щетите, които е причинила на Украйна. Признаваме необходимостта от създаването на международен механизъм за възстановяване на щети, загуби или наранявания, причинени от руската агресия, и изразяваме готовността си да проучим възможностите за разработване на подходящи механизми.

От своя страна Украйна се ангажира да:

Допринася в положителен аспект за сигурността на партньорите и да укрепва мерки за прозрачност и отчетност по отношение на партньорската помощ;

а) Продължава изпълнението на мерките в областта на правоприлагането, съдебната система, мерките срещу корупцията, корпоративното управление, икономиката, сигурността и държавното управление, които подчертават нейната ангажираност към демокрацията, върховенството на закона, зачитането на човешките права и медийните свободи и поставянето на икономиката на страната на пътя на устойчивото развитие;

б) Ускорява реформите и модернизацията в областта на отбраната, включително чрез засилване на демократичния граждански контрол върху армията и подобряване на ефикасността и прозрачността във всички отбранителни институции и промишленост на Украйна.

ЕС и неговите страни членки са готови да допринесат за тези усилия и бързо ще обмислят условията за такъв принос.

Тези усилия ще продължат докато Украйна се стреми към бъдещо членство в евро-атлантическата общност.

Други държави, които желаят да допринесат за тези усилия, за да се гарантира свободна, силна, независима и суверенна Украйна, може да се присъединят към тази съвместна декларация по всяко време.

Зеленски смекчи тона

По-рано днес Зеленски вече смекчи тона в сравнение с вчерашните си критични към НАТО изявления, като приветства очакваното обявяване на гаранции за сигурност от страна на Г-7 за Украйна. Той обаче подчерта, че тези гаранции не могат да заменят бъдещото присъединяване на Украйна към НАТО.

"Гаранциите за сигурност са много важни за украинския народ, но това са гаранции за Украйна по пътя ѝ към присъединяването към НАТО", а не "вместо (присъединяване към) НАТО", заяви Зеленски на съвместна пресконференция с генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг.

"Най-добрата гаранция за Украйна е да бъде в НАТО", каза той и изрази увереност, че страната му ще се присъедини към алианса след войната. "Ще направим всичко възможно това да стане факт", добави той.

Когато Русия нахлу в Украйна, руският президент Владимир Путин "подцени смелостта на украинския народ, куража на украинските сили и решителността на украинското ръководство. Но той подцени и единството и силата на НАТО", заяви Столтенберг на пресконференцията със Зеленски.

Алиансът ще остане с вас колкото дълго трябва, каза Столтенберг и допълни, че съюзниците са предоставили десетки милиарди в помощ на Украйна. Създадохме нов съвет НАТО-Украйна и дадохме обещание, че Украйна ще стане член, приехме нова програма за трансформиране на украинските въоръжени сили от такива от съветската епоха в такива с оперативна съвместимост с НАТО. Украйна е по-близка с НАТО от когато и да било, премахнахме изискването за План за действие за членство – една от стъпките, които трябва да бъдат изпълнени от всяка държава кандидат, каза Столтенберг.

Решенията във Вилнюс са нов етап от отношенията НАТО-Украйна, днес се срещаме като равни. Очаквам с нетърпение деня, в който ще се срещнем като съюзници, каза в заключение генералният секретар на алианса

Володимир Зеленски каза още, че страната му се нуждае от оръжия с голям обсег, за да се бори с руските сили в Украйна и че ще повдигне въпроса в преговорите с американския президент Джо Байдън.

Президентът допълни, че гаранциите за сигурност ще покрият сфери, в които Киев вече е получил подкрепа, но ще има и допълнителни аспекти като противовъздушна отбрана и военни летателни апарати.

"Важният резултат тук е признанието, че Украйна не се нуждае от План за действие за членство по този път (към НАТО)", заяви Зеленски. По думите му украинските войници са натрупали опит в сътрудничеството с различни държави членки на алианса.

Вчера отпадна изискването Киев да изпълни Плана за действие за членство – списък с политически, икономически и военни цели, които други източноевропейски държави трябваше да изпълнят, преди да се присъединят към алианса. Това на практика премахна едно от препятствията по пътя на Украйна към НАТО.

Денков: Три важни решения по отношение на Украйна

На срещата на върха на НАТО във Вилнюс бяха взети три важни решения по отношение на Украйна, заяви днес пред журналисти премиерът Николай Денков.

Най-важното според него е създаването на Съвета НАТО-Украйна, "който поставя президента на Украйна на масата заедно с всички други държавни ръководители". Това дава на украинския президент възможност да бъде равноправен на останалите, когато се обсъждат общи въпроси, включително да свика заседание на Северноатлантическия съвет, ако е необходимо, каза Денков.

Второто важно решение е, че отпадна нуждата Украйна да изпълни Плана за действие за членство, тъй като по думите му украинците "са изминали много от стъпките и се смята, че това е излишна процедура за тях, което опростява начина на приемане". Така "вместо два етапа остава само един етап за приемане", посочи Денков.

"Третото решение е, че имаше решителна, доста сериозна помощ за Украйна - както икономическа, така и военна", добави той.

Коментарите

Вчера НАТО обяви, че Украйна ще бъде поканена да се присъедини към алианса, но не каза как и кога, с което разочарова украинския президент, но показа решимостта на президента Байдън и други лидери да не бъдат въвлечени директно във войната с Русия, пише в. "Ню Йорк таймс".

В комюнике, съгласувано с всичките 31 държави от НАТО, алиансът заяви, че "бъдещето на Украйна е в НАТО" и ще ѝ бъде позволено да се присъедини, когато страните членки се съгласят, че условията са подходящи. В документа обаче няма конкретни обещания или график, посочва изданието.

Формулировката означава, че американският президент Джо Байдън, който миналата седмица заяви, че "Украйна не е готова за членство в НАТО", и съюзниците със сходно мислене са надделели над Полша и балтийските страни, които искаха да бъде отправена официална покана за присъединяване на Украйна към алианса веднага след края на войната, коментира вестникът.

Украинският президент Володимир Зеленски "хвърли бомба" на срещата на върха на лидерите на НАТО, като се изказа гневно срещу съвместното им изявление относно бъдещото членство на страната му, определяйки липсата на конкретен график в него като "безпрецедентна и абсурдна", пише в. "Вашингтон пост".

Пламенното изказване на Зеленски разочарова защитниците на Украйна в алианса, които смятаха, че са осигурили победа за Киев, коментира изданието. Вестникът цитира запознат със ситуацията американски официален представител, говорил при условие на анонимност, според когото членовете на американската делегация са били разгневени от думите на Зеленски.

Зеленски рядко е толкова рязък в международните си изяви, в които украинският лидер обикновено се опитва да ухажва западните държави с внимателно премислени изявления, целящи да спечелят широка подкрепа, пише в. "Гардиън".

Изданието цитира източници от НАТО, които смятат, че Зеленски е решил да направи толкова твърдо публично изказване в последния момент с надеждата да предизвика пренаписване на заключителната декларация от срещата на върха преди закриването на двудневната среща днес.

Скептиците в Германия и САЩ не бива да се отхвърлят с лека ръка, тъй като те имат някои сериозни доводи, пише в. "Телеграф". Германският канцлер Олаф Шолц е прав - приоритетът в момента е спечелването на войната, смята изданието. И докато не стане ясно как ще изглежда мирът, настоящите членове на НАТО няма да са сигурни с какво се ангажират, ако отправят покана към Украйна в този момент, коментира вестникът.

Какво ще стане, ако войната приключи, а Русия все още държи някои окупирани територии или бъде договорен мир в корейски стил, при който временното примирие така и не доведе до официално прекратяване на военните действия, пита се "Телеграф".

Ето защо Байдън и Шолц предпочитат ангажимент по подобие на отношенията на Запада с Израел - западен съюзник извън НАТО, който се ползва с железни, макар и не съвсем точно определени гаранции за сигурност, заключава британският вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #32

    Русофилистиците във форума живнаха!...,Пригожин няма да ги уволнява!...Само ще им удържа волни пожертвувания за 230 000 найлонови чувала!

  2. slon
    #31
    Отговор на коментар #28

    Ммм Нато ма друкпът. Избивааги руснака.

  3. Sterling
    #30
    Отговор на коментар #27

    Пак ти казвам, не ми се прави на най хитрия. Тука хората искат да си плащат ипотеките по къщите и другите разходи, а не да си дават парите на Зеленски. Не знаеш какво говориш, панелен п.лъх...

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #29
  5. Ощавен маркиз
    #28

    На /боева/ практика ЖЕЛЯЗНА 50-милионна УкраИна вече е действаща членка на НАТО! Всичко, което тепърва ще се оформя, са хартиени "путдробности"...

  6. rusonefil
    #27
    Отговор на коментар #26

    Какво станало 61 ватник? Хавана за три дни? Я прочети историята. Неграмотен руски боклук.

  7. Sterling
    #26
    Отговор на коментар #24

    Хаха, не били нападали Куба!! Ако какво стана 1961??? Малей, такива г.лупаци като тебе само правят още по невъзможна пропагандата на Зеления... Даже и някой по т.ъп от тебе ще се сети че май го пързалят...

  8. Коментарът е изтрит в 19:08 на 12 юли 2023 от автора.
    #25
  9. rusonefil
    #24
    Отговор на коментар #22

    Глупакът си ти. При това глупак твърде меко казано! Куба какво е? Да не са я нападали някога? Къде ви намират се такива неграмотни русолизачи?

  10. rusonefil
    #23
    Отговор на коментар #18

    Да, ти си от най-ненадупените. Що щеш при класовия враг? Неграмотна руска ватенка във Великобритания, ненаучила даже къде точно се намира. Прочети някъде какво е Англия! И как точно руска ватенка като теб представя интересите на англичаните?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.