Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Гардиън": ЕС се готви да постави икономиката си на военна основа заради Украйна

14 коментара
Сградата на Европейския съвет в Брюксел

Лидерите на ЕС ще се срещнат в Брюксел, за да обсъдят начини за радикално увеличаване на военната и финансовата подкрепа за Украйна на фона на призивите към държавите членки да поставят икономиките си "на военна основа", информира в. "Гардиън".

Подхранвана от това, което един дипломат определи като ново "чувство за спешност и непосредственост" във връзка с войната в Украйна, реториката по отношение на Москва значително се изостри през последните няколко дни.

Днес се очаква премиерите, сред които и българският министър-председател в оставка Николай Денков, да разгледат и спорните планове за конфискуване на милиарди евро лихви от замразени руски активи и използване на по-голямата част от парите като помощи за Украйна.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, заяви в писмо до лидерите преди срещата на върха: "Сега, когато сме изправени пред най-голямата заплаха за сигурността след Втората световна война, е крайно време да предприемем радикални и конкретни стъпки, за да бъдем готови за отбрана и да поставим икономиката на ЕС на военна основа."

Подобни формулировки отразяват нарастващото осъзнаване, че ЕС трябва да засили кампанията си, за да помогне на Украйна да спечели войната и да осигури дългосрочната си отбранителна способност. Но също така Брюксел има за цел да подготви европейската общественост за големи финансови изисквания в областта на отбраната, включително съвместно закупуване на оръжия, коментира британското издание.

Предупреждавайки, че европейците "са изправени пред ключов момент", Мишел заяви, че основната задача пред лидерите на ЕС е "бързото предоставяне на военна помощ на Украйна", за да се надгради неотдавнашната инициатива на Чехия, която само за три седмици успя да осигури 300 000 артилерийски снаряда на външните пазари.

Голямо внимание на срещата на ЕС ще бъде отделено на реакцията на унгарския премиер Виктор Орбан, който поддържа по-тесни връзки с Москва от останалите лидери на ЕС и се противопоставя на изпращането на оръжия в Украйна, отбелязва в. "Индипендънт".

Предложението повдига въпроси и пред неутрални или военно необвързани държави като Малта, Австрия и Ирландия.

На срещата на върха не се очаква окончателно решение, но лидерите ще посочат как ЕС да процедира по отношение на предложенията.

В проекта за декларация от срещата на върха се казва, че лидерите "разглеждат напредъка" по използването на лихвите от замразените руски активи "в полза на Украйна, включително евентуално за финансиране на военна подкрепа", и се обръщат към органите на ЕС с молба "да продължат работата".

Документът приканва длъжностните лица да разгледат плана на Европейската комисия за стимулиране на европейската оръжейна промишленост чрез насърчаване на страните от ЕС да купуват европейски оръжия и да се обединяват в съвместни проекти.

Очаква се лидерите да обсъдят сложния въпрос как да бъдат финансирани по-големите разходи за отбрана.

27-те национални лидери на блока, към които чрез видеовръзка ще се присъедини украинският президент Володимир Зеленски, ще обсъдят също така как Европа може да направи повече, за да се защити и да стимулира оръжейната си индустрия, отразявайки опасенията, че САЩ може да не са толкова твърд защитник на Европа в бъдеще.

"Русия да плати"

Подложен на огромен натиск да осигури милиарди долари за подпомагане на украинската армия и за попълване на намаляващите арсенали на своите членове, Европейският съюз заяви, че е разработил законен начин за използване на замразени руски активи за подпомагане на въоръжаването на Украйна, като същевременно обмисля и други механизми за подпомагане на отбранителната си индустрия, пише в. "Ню Йорк таймс".

Развитието на събитията е на важен етап, тъй като финансирането на Украйна от страна на САЩ остава блокирано в Конгреса, а отбраната на Украйна се свива, тъй като недостигът на боеприпаси, артилерийски снаряди и ракети налага използването на ограничени количества на бойното поле, посочва вестникът.

Въпреки че Европейският съюз търси различни начини за осигуряване на парични средства за закупуване на отбранителни продукти, всички те срещат пречки.

Целта "Русия да плати" за украинския арсенал и за възстановяването му е популярен лозунг сред съюзниците, но превръщането му в реална политика се оказва трудно, главно поради правни проблеми, свързани с ликвидирането на замразените по силата на санкциите руски държавни активи, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Планът, който трябва да бъде одобрен от лидерите на ЕС на срещата в Брюксел днес, може да предостави на Украйна до 3 милиарда евро годишно или до 15 млрд. евро в периода 2023-2027 г., в зависимост от пазарните условия. Първото плащане към Киев може да бъде извършено още през юли, заяви вчера комисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #14

    2 години след началото на Vойната ЕС се готви тепърва да постави икономиката си на военна основа... Ама тези импотентни еVропАдАрасти наистина за нищо не стават!

  2. ???????? Русия ще възстанови силата си по-бързо от Европа след края на спецоперацията, - вестник The Wall Street Journal

    ▪️Европа се нуждае от поне 20 години, за да създаде самостоятелна армия, независима от Съединените щати. Тъй като много европейски държави съкращават бюджетите си, за да се справят с огромния дълг и бавния икономически растеж, разходите за отбрана ще трябва да се увеличат, за да се укрепи сигурността.
    ▪️Белгия ще се нуждае от повече от 5 милиарда долара, за да закупи достатъчно

  3. Отговор на коментар #10

    KOЙ да ти го изгради? Крадльо и Кокорчо? За да откраднат някой друг милиард? До втората световна война ВПК на САЩ е бил изключително държавен. Сега в САЩ се чудят как Русия смогва да произвежда толкова само с няколко десетки милиарда военен бюджет. Защото в Русия ВПК е държавен, а в САЩ сега-частен. Всяка ВПК поръчка в САЩ е ЛОБИЗЪМ! украйна се послуша запада и разруши/приватизира своя ВПК! Русия от времето на Путин го развива!

  4. stormleader
    #11

    На времето се казваше: "загряват бавно като албански реотани". Ама с ЕС и запада като цяло е толкова зле работата, че обиждаме албанските реотани така като кажем........

  5. Гьорче Петров Н
    #10
    Отговор на коментар #9

    Да НЕ Споменавам, че в Ловеч на Мястото на ЕлАвто, МОЖЕ да се Изгради ЗАВОД ЗА ДРОНОВЕ.....

  6. Гьорче Петров Н
    #9

    "Документът приканва длъжностните лица да разгледат плана на Европейската комисия за стимулиране на европейската оръжейна промишленост чрез насърчаване на страните от ЕС да купуват европейски оръжия и да се обединяват в съвместни проекти.", а ния Купихме "СТРАЙКЪРИТЕ" вместо Завод на "Патрия" Финландия в България...... П.п. рудьоу с неговото ЛОБИРАНЕ, Обърка Работата...... Също ни трябват и Неколко Грипена дето могат да се Крият под Балкана и да бъдат Бързо Зареждани и излитат от Магистрали.

  7. Пълни глупости. Тези ще обявяват обществени поръчки, ще се обжалват по 3-4 години. До тогава планираното производство ще е безвъзвратно морално остаряло на фронта. Май целта да се откраднат още едни пари. КОВИД и плана за "възстановяване" не стигнаха на алчната Урсула, брюкселските лобисти и големите компании. Демокрацията/многопартийната система и пазарна икономика/ не са пригодени за бърза конверсия, а за лобизъм и пълнене правилните частни джобове с обществени средства под благовидно звучащи абсурдни предлози.

  8. асен
    #7

    2 години чешат главите си и чак сега се сетиха какво трябва да правят. до сега чакаха на Щатите. Тръмп хубаво им каза, че не плащат достатъчно. вместо да хрантутят хасан и айше, да се въоръжават.

  9. Honest John
    #6
    Отговор на коментар #3

    И с коя държава води военни действия тогава?

  10. John Doe
    #5

    Сетила се Мара да се побара! Пак дискусии, пак декларации, пак чесане по плешиви глави и никакви реални решения и действия в посока спешна военно-промишлена мобилизация на всички индустриални, политически, икономически и финансови ресурси за създаване на единни европейски въоръжени сили под единно европейско командване. И защо правото на глас и вето не е все още отнето от Орбанова Унгария?! Какво чакат? Не виждат ли заплахата от новата фашистка ос между Путлерова Русия, Северна Корея, терористичен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.