Германия би поляците и ги прати вкъщи

160 коментара

В пълен синхрон с традицията пред 65 000 зрители на стадиона в Дортмунд домакините от Германия победиха Полша с 1:0 с гол в последната минута. Така след тази втора победа тимът на Юрген Клинсман се класира за 1/8 финалите, а поляците ще се тръгнат за вкъщи след приключването на мачовете от групите на Световното първенство.

Бундестимът имаше териториално предимство през по-голямата част на срещата, но титулярната двойка нападатели Клозе и Подолски така и не успяха да намерят мрежата зад гърба на блестящия в този мач вратар на поляците Боруц.

В края на първото полувреме най-чистото положение за Германия пропусна Подолски, който се озова сам срещу Боруц след центриране на левия бек Филип Лам, но би в страни от вратата.

През второто полувреме Полша заложи на силна преса в средата на терена, което до голяма степен затрудни германците. Възелът в срещата се разплете в 75-минута след като за втори жълт картон бе изгонен полския халф Соболевски.

С две смени треньорът на Германия Юрген Клинсман се опита да промени играта в атака на своя отбор като пусна в игра Давид Одонкор на мястото на защитника Арне Фридрих, а Оливер Ньовил смени Подолски.

Така се стигна до 90-тата минута, в която след центриране на отново на Лам първо Клозе с глава нацели горната греда на Боруц, топката се върна към Балак и той повтори упражнението на съотборника си. Минута по-късно след пробив на резервата Одонкор и след ниско центриране, другата резерва Ньовил засече топката в мрежата на поляците.

Клинсман: “Не отписвайте Германия до края”

С думите “не отписвайте Германия преди да чуете последния съдийски сигнал” след мача треньорът на Германия Юрген Клинсман се пита да оправдае на моменти нервната и безидейна игра на своите футболисти. По думите му победата на тима му над Полша е напълно заслужена.

“Създадохме толкова много положения, но топката просто не искаше да влезе във вратата на Полша. Поддържахме високо темпо през целия мач, но колкото повече време минава преди да успееш да отбележиш гол, толкова напрежението расте”, обясни Клинсман.

Макар да игра слабо капитанът на Германия Михаел Балак също бе изключително доволен от победата. Според него Германия е била “много, много добра”.

“След почивката вдигнахме оборотите и започнахме да редуваме положение след положение. През целия мач заслужавахме победата, въпреки че голът падна чак в края. Бяхме отлични в защита и нашите бранители спечелиха повечето единоборства”, обясни капитанът на отбора домакин на финалите.

Героят за немския тим Оливер Ньовил обясни след мача, че не се чувства герой.

“Въпреки че отбелязах единствения гол, не се чувствам герой на вечерта. Заслужавахме победата и можехме да спечелим с по-голяма разлика. Треньорът ми каза да играя на ръба на засадата и имах една прекрасна възможност десет минути преди да отбележа”, каза още той.

Поляците: “Не се срамуваме, играхме сърцато”

Треньорът на Полша Павел Янаш сподели след загубата, че играчите няма от какво да се срамуват след този мач.

“Знаехме, че ще трябва да се борим през целия мач и го направихме. Играхме на върха на възможностите си дори и след като останахме с човек по-малко. Нямаме качествата на германския отбор, но няма от какво да ни е срам след този мач. Днес всеки игра сърцато и се раздаде до край", каза треньорът на първия отбор, който отпадна от борбата за титлата.

Полският полузащитник Арек Радомски коментира, че в края на мача след изгонването на Соболевски неговите и силите на съотборниците му са свършили.

“Когато падна гола на Германия вече всички бяхме напълно изчерпани и изтощени. Мачът за нас бе истинска битка и дадохме всичко от себе си. Загубихме накрая, но не бяхме стреснати от класата на германците и ги притеснявахме през целия мач”, каза Радомски.