Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон и Меркел укрепват отново френско-германските връзки в разединена Европа

5 коментара
Макрон и Меркел укрепват отново  френско-германските връзки  в разединена Европа

Париж и Берлин са близо до постигане на споразумение за реформа в еврозоната, написа френският министър на финансите Брюно льо Мер в Туитър. 

По думите на министъра “споразумението е вече на една ръка разстояние“. Това става след последните преговори по този въпрос с германския му колега Олаф Шулц в Хамбург.
 
Въпросното споразумение идва след преговори, продължили няколко месеца.
 
Френският министър изрази надежда, че това споразумение ще може да бъде финализирано на френско-германска среща на върха, предвидена за вторник в Берлин. Тя ще се проведе под председателството на канцлера Ангела Меркел и президента на Франция Еманюел Макрон.
 
Според Брюно льо Мер все още остават няколко въпроса за доуточняване, но те били добре очертани. Сега остава да се разбере дали ръководителите на двете държави ще успеят да направят и последната крачка за сключването на това споразумение на министерската среща във вторник.
 
Френският президент Еманюел Макроннастоявеа европейският спасителен фонд да се превърне в Европейски валутен фонд, който да действа по-добре при бъдещи финансови кризи. Той настоява еврозоната да има собствен финансов министър и собствен бюджет.
 
Германия се придържа към по-консервативна позиция, настоявайки, че всяка държава във валутния съюз трябва да се придържа към дисциплинирана фискална политика.
 
Изправени срещу Тръмп като партньори в Г-7, Еманюел Макрон и отслабената политически Ангела Меркел ще се срещнат отново в Германия утре.
 
Първоначално бе планирано предстоящото съвместно заседание на френското и германското правителство с участието на редица министри от двете страни да бъде посветено на разработването на френско-германска "пътна карта" за реформа на еврозоната, която да се дискутира на европейската среща на върха на 28 и 29 юни.
 
Париж и Берлин са много близо до споразумение по въпроса, заяви в събота вечерта френският министър на финансите Брюно Льо Мер, излизайки от последната си среща по въпроса със своя германски колега Олаф Шолц.
 
Темата е приоритетна за Франция, но може да бъде до голяма степен засенчена от парещия проблем за приемането на мигрантите след кризата, предизвикана от Италия. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще присъства на съвещанието с цел откриване на пътища за евентуално споразумение и подготвяне на европейската среща на върха в края на юни.
 
Рим току-що разби крехкото статукво в ЕС, отказвайки да приеме кораби, натоварени с мигранти от Африка. След като отпрати в неделя "Акуариус", приет в крайна сметка от Испания, италианският вътрешен министър Матео Салвини (от крайната десница) затвори пристанищата на страната за други два кораба на неправителствена организация.
 
Ангела Меркел и Еманюел Макрон са съгласни за едно: политиката спрямо мигрантите трябва да е общоевропейска. Съответно те ще се опитат да набележат реформа, приемлива за всички, дори ако страни като Унгария и Полша откажат категорично да отворят своите граници.
 
Ангела Меркел няма друг избор, освен да поддържа твърд курс, тъй като в противен случай управляващата коалиция ще се разпадне - нейният вътрешен министър от дясното коалиционно крило заяви, че се стреми да формира с италианския и австрийския си колега "ос на желаещите" срещу нелегалната миграция.
 
В петък Макрон ѝ се притече на помощ и заяви, че "ако страните се споразумяват за нещо, това става на равнище" държавни и правителствени ръководители.
 
Париж изобщо не разчита европейците да договорят в края на юни реформа на Дъблинския регламент, според който кандидатите за убежище трябва да бъдат връщани в страните, където са пристигнали първоначално. 
 
Затова пък Франция се надява на споразумение с Берлин, а след това - и на европейско ниво, за сериозно подсилване на Фронтекс - агенцията, патрулираща по европейските брегове - за създаване на сортировъчни центрове в Африка и за хармонизация на правилата за право на убежище. 
 
"Надяваме се да стигнем до възможно повече споразумения" по тези теми на европейско равнище "във вторник, после и в края на юни", посочи Елисейският дворец.
 
Ограничен компромис
 
Във вторник се очаква и компромис с Берлин по реформата на еврозоната и ключовата мярка в нея - обособяване на самостоятелен бюджет за инвестиции - голяма амбиция на френския президент.
 
Очертава се компромисът да бъде ограничен в сравнение с очакванията на Франция. Ангела Меркел вече предупреди, че ще склони за бюджет на еврозоната, но в размер на едва няколко десетки милиарда евро, докато Париж настояваше за стотици милиарди.
 
Меркел е разкъсвана между дясното крило на коалицията, което се страхува Германия да не плаща заради твърде разточителните страни от Южна Европа, и нейното ляво крило, социалдемократите, които ѝ внушават да изостави "скъперничеството" и да подкрепи позицията на Франция.
 
Налага се двете страни да договорят и обща база за корпоративния данък.
 
Последната водеща тема на срещата - укрепване на Европа на отбраната, в момент, когато Доналд Тръмп заплашва да намали финансирането на НАТО.
 
Ангела Меркел заяви, че е "склонна да приеме" френското предложение - "европейска инициатива за намеса", един вид общ кризисен щаб, обединяващ десетина държави, включително Германия и Великобритания. Париж се надява да сключи във вторник споразумение с Берлин, за да задейства проекта още от юни.
 
Меркел посвети последното си седмично обръщение от събота на френско-германското съвещание. Тя подчерта, че е "необходимо повече от всякога Европа да остане силна и единна" и що се отнася до външната политика, отбраната и сигурността, "Германия и Франция биха могли да дадат нов импулс на това сътрудничество". 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #5
  2. Лизи Гугуткова
    #4

    САНКЦИИТЕ НА ЕС ВЪРХУ КРИМ И СЕВАСТОПОЛ СЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ЗА ОЩЕ 12 МЕСЕЦА ----------------Едностранни ограничителни мерки на Европейския съюз забраняват на гражданите дружествата на ЕС за внос на продукти от Крим, да инвестират в икономиката на полуострова, за предоставяне на туристически услуги, износ от Крим, някои продукти и технологии в областта на транспорта, телекомуникациите и енергетиката, както и свързани с добива и рафинирането на петрол, газ и минерали.

  3. Емил Станоев
    #3

    Изглежда в ЕС са само Германия и Франция , а останалите са някакви наблюдатели !?

  4. Анасонлийски
    #2

    След BREXIT-а Макрон е впрегнал всякакви политически сили, за да превърне Франция в лидер на ЕС, но за щастие няма икономическите аргументи на Германия.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Германия е постигнала бюджетен излишък от 36,6 милиарда евро през 2017 година!

    23.02.2018 • Източник: БТА

    Германската икономика, най-голямата в Европа, е постигнала бюджетен излишък от 36,6 милиарда евро миналата година, обяви Федералната статистическа служба - Дестатис, цитирана от ДПА.
    През ноември Дестатис обяви, че
    германската икономика вероятно ще нарасне
    със стабилния темп от 2,2 на сто през 2017 година - най-бързия през последните 6 години и ще отбележи осма поредна година на увеличение

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.