Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия обяви за противоконституционен записа на разговори и съобщения

8 коментара
Федералният конституционен съд на Германия обяви във вторник за противоконституционен закон, изискващ телекомуникационните компании и интернет доставчиците да запазват за шест месеца данните за разговорите и съобщенията на клиентите, съобщават агенциите.

Съдът реши, че законът нарушава телекомуникационната тайна и призова съхраняваните данни да бъдат незабавно изтрити.

Законът, който влезе в сила през 2008 г., предвиждаше данните за разговори по мобилни и стационарни телефони и за комуникации по интернет да бъдат запазвани за шест месеца, за да могат при необходимост да бъдат използвани от властите при разследване на престъпления.

Съдът постанови решението, след като близо 35 000 германци отнесоха въпроса пред него с искане да обяви за противоконституционен закона, произтичащ от директива на ЕС за борбата срещу тероризма. Тази директива изисква телекомуникационните компании да съхраняват в продължение на шест месеца данните за телефонни разговори и интернет съобщения.

Наскоро промененият български Закон за електронните съобщения предвижда трафичните данни да бъдат съхранявани от операторите за период от една година. Ако властите поискат определени данни на абонат те ще трябва да се съхраняват за още шест месеца.

МВР използва директивата като основен аргумент при публичната защита на направените предложения. От своя страна неправителствените организации, които се обявиха срещу промените, цитираха нееднозначният прием на директивата в другите европейски страни. Сред тях освен Германия бе и Румъния.

През 2008 година недоволните от новото законодателство германци започнаха протестна кампания под мотото "Аз не съм терорист". Две години по-късно в България се проведоха протести срещу промените в ЗЕС със същия лозунг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. craghack
    #9

    Малоумници!

  2. Балканец
    #8

    *

  3. Познаващ
    #7

    такива кухи германски решения. У нас става дума з адруго - цялата власт на народната милиция

  4. Magnolia
    #6

    на ход е българския конституционен съд,както и първо 35 000 българи които да го сезират!!

  5. !
    #5

    , а тука българи да не може

  6. И.Иванов, Швеция
    #3

    "Федералният конституционен съд на Германия обяви във вторник за противоконституционен закон, изискващ телекомуникационните компании и интернет доставчиците да запазват за шест месеца данните за разговорите и съобщенията на клиентите, съобщават агенциите.Съдът реши, че законът нарушава телекомуникационната тайна и призова съхраняваните данни да бъдат незабавно изтрити."В аргументациите си за приемането на последните милиционерски изменения и допълнения на ЗЕС заместник-министърът на МВР г-н Вучков

  7. Да, да ,ама не
    #2

    Следене има. Индустрия няма.Толкова години само ченгета се размотават по властта т.е. простаци. В последните няколко месеца се забелязва увеличаване на самоубийствата и убийствата от безизходица ( последното убийство на 2 деца от баща им и последвало самоубийство ) Икономика се прави от свободни хора! Браво на германския съд. Има хора, които оше помнят национал-социализма. У нас още си още тъгуваме за комунизма.

  8. безпартиен
    #1

    Ако български гражданин си кореспондира с германски гражданини ако неговите данни за трафика помежду им се съхранят от българските власти на българска територия, това няма ли да е нарушение на правата на германския гражданин, гарантирани му от закона на неговата държава и нарушавани от нашата държава на негова лична територия (персоналния му компютър).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.