Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия спря лицензирането на "Северен поток 2"

Потърпевши от затягането на процедурата ще са потребителите, предупреди Русия

20 коментара
Германия спря лицензирането на "Северен поток 2"

Германският енергиен регулатор заяви във вторник, че е спрян процесът на сертифициране на газопровода "Северен поток 2", минаващ по дъното на Балтийско море, заради въпроси от организационно-правен характер, съобщиха световните медии.

В изявлението на регулатора се казва, че лицензирането ще бъде възобновено, когато операторът "Норд Стрийм 2" със седалище в швейцарския град Цуг предаде основния си капитал, касаещ германския сегмент от газопровода, на свое дъщерно дружество, регистрирано в Германия.

"Процесът по сертификацията ще бъде прекратен до момента на предаване на основните активи и човешките ресурси на дъщерна компания и тогава Федералната мрежова агенция ще разгледа документите на новото дружество в качеството му на заявител за сертифициране", посочва се в прессъобщението на регулатора.

Той обаче няма да започне процеса по разглеждането на документите отново, което принципно отнема четири месеца, уточняват от мрежовата агенция пред ТАСС.

Сертификацията на "Северен поток 2" започна на 8 септември 2021 г. и законовият срок за приключването ѝ е 8 януари 2022 г. "Ако постъпят новите документи, сертификацията ще продължи в рамките да оставащото време до изтичането на 4-месечния срок", допълват от регулатора.

Според процедурата регулаторът ще изготви проект на решение, който ще бъде изпратен за съгласуване в Европейската комисия и при такова ще бъде издаден сертификатът.

Новото дружество се подготвя

Базираният в Швейцария консорциум "Норд Стрийм 2" отказа да коментира възможното забавяне на износа на газ след решението на германския регулатор, но става ясно, че е започнало учредяването на отделна компания.

"Нашата компания предприема тази стъпка, за да гарантира спазването на приложимите правила и разпоредби. Не сме в състояние да коментираме подробностите на процедурата, нейната възможна продължителност и въздействие върху момента на започване на операциите по транспортиране на газ по газопровода", посочват от компанията в имейл до агенция Ройтерс.

Спирането на сертифицирането на оператора на "Северен поток 2" е свързана с процедурни, а не с политически въпроси, но твърде бавните темпове на процедурата вероятно ще оставят пускането на газопровода в най-добрия случая за края на отоплителния сезон, коментира пред ТАСС старши директорът на групата по природни ресурси на Fitch Дмитрий Маринченко.

"Германия последователно подкрепя проекта и не бива да се търсят конспирации", допълва той. Според него обаче тази ситуация създава несигурност на пазара, тъй като не е ясно ще бъде ли готов "Газпром" да увеличи доставките за Европа преди пускането на "Северен поток 2".

Затягането преди зимата не е в интерес на клиентите

"Всички процедури по лицензирането на "Норд Стрийм 2" като независим транспортен оператор трябва да са юридически неуязвими, но затягането на този процес не е в интерес на Европ, особено в условията на настъпващ студ", коментира заместник-председателят на Съвета на Руската федерация Константин Косачев.

"Първият видим резултат от днешното решение е поредният рязък скок на цените на газа в Европа и потърпевши пак ще са потребителите. Затова вън от съмнение е, че това затягането на сертифицирането на газопровода – още повече в навечерието на зимата, не е в интерес на обединена Европа", посочи Косачев.

На 8 ноември "Газпром" обяви, че газопроводът е готов за пускане. Посочено бе, че първата тръба на газопровода вече е запълнена с технически газ, а втората е в процес на подготовка за запълване.

Тогава обаче бе отказан коментар за хода на сертификация на оператора на газопровода "Норд Стрийм 2" като независим преносен оператор.

Строежът на съоръжението беше напълно завършен на 10 септември 2021 г. Първоначалните планове бяха той да приключи до края на 2019 г., но наложените от САЩ Санкции за компаниите, участващи в реализацията му, забавиха строителните дейности.

Газопроводът се състои от две тръби с общ капацитет от 55 млрд. куб. м, минаващи по дъното на Балтийско море от руското до германското крайбрежие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #20

    И още една, бонусна лъжа на дрогарите: - газопроводът "сила сибири" бил алтернатива на сп2: тази тръба също е на загуба. Колонизирали сибир, китайците издеватестват над кремълската власт както си искат, напълно в свой стил. Цената за Китай е смехотворна, руснаците дори им дават газ безплатно. Половината време "сили сибири" изобщо не работи, а кремъл се опитва да прикрие срама с "профилактика" или "ремонт". Какъв ремонт 6 месеца след въвеждането в екслоатация, бе товаришчи?!

  2. Гений
    #19

    Троловете на готвача пригожин / леначка ёнчева не спират да тиражират в коментарите две големи лъжи: (1) газпром си възвърнал парите, не му дреме за съдбата на патока - лъжа! - дори при пълна натовареност тази тръба няма да се изплати до 2050-60 година. Демек никога, сп2 е политическо оръжие. (2) в проекта участват западни фирми от страни на ЕС - лъжа! - това са същите регистрирани в чужбина руски мутро-ченгесарски фантоми, дето у нас с лопата да ги ринеш.

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #18
  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #17
  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #16
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #15
  7. Zlatan
    #14

    Дреме им на руснаците дали ще пуснат или не тръбата 2 за Германия. Германия получава газ в момента по 290 д.за 1000 м3 защото продължи многжогодишните си договори с Газпром. А ние направихме борса за да диверсифицираме. Сега плащаме глупостта си

  8. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #13
  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #12
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.