Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германски министър защити мюсюлманите на фона на нарастващо напрежение

0 коментара
Протест на "Пегида" в Дрезден от 5 януари

Германският правосъден министър Хайко Маас защити германските мюсюлмани, като каза, че те нямат нищо общо с насилие като вчерашните убийства в редакцията на "Шарли ебдо" в
Париж, предаде ДПА в четвъртък.

"Това беше атака срещу исляма. Огромното мнозинство от мюсюлманите в Германия я смятат за предателство към тяхната вяра и заявяват това гръмко и публично", каза Маас на
пресконференция в Берлин.

Няколко часа по-рано проучване на мозъчен тръст показа, че германските мюсюлмани като цяло са по-толерантни и продемократично настроени, докато мнозинството от германците не
са наясно с тяхната лоялност и ги смятат за опасни неприобщени хора.

Маас говори след 10 седмици на демонстрации на движението ПЕГИДА (Патриотични европейци срещу ислямизацията на Запада) - дясна групировка, която се очаква да се възползва от терористичния атентат в Париж още на следващия си митинг в източногерманския град Дрезден.

"Местните тук, в Германия, трябва да разберат, че (убийствата в Париж) бяха дело на екстремисти, които нямат нищо общо с исляма. Екстремисти съществуват във всяко общество", каза Маас, като добави, че той и вътрешният министър се опитват да избегнат "война на културите" в Германия.

Малко преди неговото изказване двама лидери на новата дясна партия "Алтернатива за Германия" (АфД) изразиха подкрепа за ПЕГИДА, която вижда в ислямския тероризъм причина да се сложи спирачка пред имиграцията. Един от регионалните лидери на АфД -
Александер Гауланд, каза, че атентатът в Париж потвърждава, че ПЕГИДА е права.

Лидери на АфД и на ПЕГИДА се срещнаха в Дрезден в четвъртък, за да проучат областите, където техните действия "се припокриват".

Социологическото проучване на фондация "Бертелсман", направено преди атентата в Париж, констатира, че интервюираните при анкетата мюсюлмани подкрепят своята страна и имат широки социални контакти с немюсюлмани, но въпреки това враждебността срещу мюсюлманите в Германия расте.

Проучването, публикувано на сайта на седмичника "Цайт", сочи още, че 90 на сто от мюсюлманите, които се смятат за силно религиозни, са съгласни, че демокрацията е добра форма на управление. Девет десети от запитаните казват, че познават немюсюлмани извън работата си, а половината казват, че социалните им контакти са поравно балансирани между мюсюлмани и немюсюлмани.

"Германия вече е станала тяхна родна страна, но е ясно, че негативният имидж, създаван от малцинството от ислямски радикали, се отразява на всички", отбелязва Ясемин ел Менур -
експерт на "Бертелсман" по исляма.

63 на сто от мюсюлманите, които се представят като умерено вярващи или силно вярващи, казват, че често разсъждават за възгледите си и могат да ги променят, например по въпроса за
гей браковете.

В Германия по общи преценки живеят около 4 млн. души с мюсюлмански корени, при население от 81 млн. Не всички от тях са активно вярващи. Повечето са имигранти от Турция или арабски страни.

Доста по-различно е положението сред немюсюлманите в Германия, констатира проучването, извършено през ноември 2014 г. 57 на сто от тях смятат исляма за опасност. През 2012 г. те са
били по-малко - 53 на сто. 61 на сто от запитаните смятат, че ислямът не може да се впише в западния начин на живот, а 24 процента биха забранили имиграцията на мюсюлмани в Германия.

При това, отбелязват авторите, враждебността спрямо исляма, е широко разпространена през целия политически спектър - от консерваторите до левицата, и сред средната класа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.