Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният прокурор вдъхновен от опита на Беларус

0 коментара

Главният прокурор пожела да се отчита и пред президента, освен пред парламента. След среща с генералния прокурор на Беларус Виктор Шейман в четвъртък той обяви, че още другата седмица ще внесе в парламента такава промяна в Закона за съдебната власт. Филчев освен това ще поиска всяка година Народното събрание и президентът да определят приоритетите в борбата с престъпността.

Желанието си да се отчита пред парламента главният прокурор обяви още миналата година, след критиките за безконтролност на институцията и след като оглавяваната от него институция пусна няколко декларации против законодателните опити прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт.

Народното събрание изразява народния суверенитет, излъчва и половината от членовете на Висшия съдебен съвет, обясни Филчев правното основание за това да се отчита пред този орган. Президентът пък като държавен глава естествено трябвало да получава отчета на прокуратурата по спазването на конституцията, добави той.

Директно вдъхновена от беларуския опит е новата идея на Никола Филчев - да създаде специален отдел в прокуратурата за борба с корупцията на висши длъжностни лица. Филчев разбрал за съществуването на подобен отдел в беларуската прокуратура от Виктор Шейман.

Запитан какво ще отличава този отдел, той отговори - по това, с което се различава корупцията изобщо от корупцията на висши длъжностни лица. След което обясни, че всъщност няма разлика между "корупцията въобще" и тази на длъжностните лица.

"Предмет на работата на отдела ще бъде престъпната дейност на хората с власт", обясни Никола филчев и продължи мисълта си: "Корупцията винаги е проява на хората с власт. Най-общата дефиниция на корупция е използването на служебното положение за облагодетелстване. От тази гледна точка само длъжностни лица могат да бъдат субекти на корупция".

Според него това щяло да даде възможност българската прокуратура да даде своя принос за изкореняването на язвата корупция.

След това Филчев съобщи, че въобще няма да се занимава повече с нашумелия доклад на МВР за връзките на политици и магистрати с мафията, защото от вътрешното ведомство не му предоставили никакви доказателства. Също така обясни, че няма да извърши "моралния акт" и да уволни прокурорите Иван Петров и Трендафил Трайков, тъй като във въпросния материал нямало доказателства, че те са свързани с контрабанда.

Генералният прокурор на Беларус пък съобщи, че тази година в неговата страна двама депутати са били арестувани, след като е завършило разследването срещу тях, а миналата - един, който бил и бивш транспортен министър. Генералният прокурор на Беларус имал право да задържа депутати за тежки престъпления без съгласието на парламента, обясни още Шейман.

След срещата си с беларуските магистрати Филчев лансира и още една своя идея: "Ще се обърна към законодателите с апел да дадат повече възможности на прокуратурата да информира за действията си. Ако имаше такава възможност, още утре щях да предложа да дойдете и да получите точна информация за всички получени сигнали и разследвания", обърна се той към журналистите.

Причината това да не е възможно обаче било конституционния принцип, че всички граждани са невинни до доказване на противното. "От една страна, съдебни органи и в частност прокуратурата, дължат информация на обществото и в работата им трябва да има откритост и отчетност, а от друга - има конституционен принцип -презумпцията за невинност и заради спазването му има разпоредби, които задължават прокурора и следователя да пазят тайна", обясни той.

Очевидно е, че нашето законодателство трябва да претърпи промени в тази посока, добави Филчев.

Признавам, че е трудно да се намери баланса между тези две противоречиви изисквания, каза още той.

Както е известно, Беларус е най-критикувана европейска държава за погазване на човешките права. Нейният президент Александър Лукашенко беше единственият, който не получи чешка виза за участие в срещата на върха в Прага през 2002 г., където присъстваха държавните ръководители на повечето европейски държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.