Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Годишнината от репресиите на площад "Тянанмън" преминава без никакво публично отбелязване в Китай

7 коментара
сн. архив

Трийсет и третата годишнина от кървавото потушаване на продемократичните протести на площад "Тянанмън" в Пекин преминава при строги мерки за сигурност и без никакво публично отбелязване в Китай, съобщи Франс прес.

В Хонконг полицията предупреди, че всеки митинг би бил незаконен.

От 33 години китайските власти правят всичко възможно, за да изтрият спомена за репресиите на "Тянанмън" от колективната памет. Тези събития изобщо не се споменават в учебниците по история, а онлайн дискусиите по темата систематично са цензурирани.

На 4 юни 1989 г. китайските власти изпращат войници и танкове, за да разгонят мирните демонстранти, настанили се от седмици на този централен площад в столицата с искания за политически промени и край на корупцията. При репресиите са били убити стотици, а според някои оценки - хиляди хора, отбелязва Франс прес.

Улиците, водещи към "Тянанмън", осъмнаха с инсталирани системи за лицево разпознаване. В района са разположени голям брой полицаи, които проверяват внимателно самоличността на преминаващите хора.

В Китай темата за репресиите винаги е била табу. Хонконг правеше изключение до 2020 г., когато Пекин наложи на китайския специален административен район драконовски закон за националната сигурност с цел да не допусне какъвто и да било израз на несъгласие след големите продемократични протести през 2019 г. Оттогава местните власти всячески се опитват да изтрият всяка следа от спомена за "Тянанмън".

Полицията в Хонконг предупреди, че участието в неразрешени събирания се наказва с пет години затвор.

По традиция десетки хиляди хора провеждат бдения със свещи в парка "Виктория" в бившата британска колония на 4 юни. Тази година обаче голяма част от парка бе затворена още снощи, а тази сутрин на място патрулираха много полицаи.

"Жертвите при репресиите на площад "Тянанмън" в Пекин преди 33 години няма да бъдат забравени", каза днес държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс.

В изявление по случай годишнината Блинкън нарече потушаването на продемократичните протести "брутално нападение".

"Усилията на тези смели хора няма да бъдат забравени. Всяка година ние почитаме и си спомняме за тези, които се бориха за човешките права и фундаменталните свободи", каза държавният секретар на САЩ. "Ние няма да забравим 4 юни", обърна се той към "китайския народ и тези, които продължават да се изправят срещу несправедливостта и да търсят свобода".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Ако получат свобода, какво ще я правят?! Демокрацията изисква не само желание, но и възможност. Демократични са тези общества, които са постигнали научно-технически прогрес до степен, да създадат работа на селското население и от средната класа да образуват елит. Това е процес, който още не е завършил в Китай. Там за истинска демокрация не може да се говори. Хората все още не могат да се справят с живота, без намесата и регулацията на държавата.

  2. ВАТМАН
    #6
    Отговор на коментар #3

    САЩ без съмнение са извършвали военни престъпления в различни части на света (както всяка държава със силна армия), но да се сравняват в това отношение с Китай или с Русия е нагла и ефтина демагогия, а ти вероятно си или платен руски тpoл или просто обикновен глynak с npoмит мозък (или -- също възможно, но малко вероятно -- интелигентен човек с промит мозък [което би било много жалко...]).

  3. стефчо
    #5

    Докато Мечо Пух държи цял свят за икономическите топки - и Целият свят не се интересува от друго, освен от икономическите облаги в края на всяко тримесечие - няма да е иначе. Време е да милсим глобално. Ама всички, не сямо някои хитреци. И за всички, не само за близката родичка. При това - да мислим наостина, а не само колкото да ни снимат на поредния световен форум по глобален онанизъм. Така, де. Вече е ясно, че можем лесно и бързо да се затрием. А можем ли и да не се затрием?

  4. БГаньо
    #4
    Отговор на коментар #3

    Събитията на площад Тянънмън преди 33 години са сравними с тези в Източна Европа, благодарение на които сега можем тука да си пишем свободно всякакви небивалици. А това, за разлика, от българо-съветската дружба някога, руския газ и петрол сега, е жизнено необходимо като слънцето и въздуха на всяко живо същество. Нарича се за кратко "свобода"!

  5. Ми то и всички годишнини на безбройните геноциди, устроени от страната-агресор (чиято фондация перманентно дипли пачки на настоящия сайт) САЩ, минават без никакво публично отбелязване.Но тукашните носители на европейски и трансатлантически ценности не пускат статии по този повод. Що тъй?

  6. БГаньо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Затова тези режими получават шанс да оцеляват за дълго време - благодарение на заличаването на фактите и истината и превръщането на историята в легенди и митове. Същата работа е в Русия, която явно се опитва да следва китайския път.

  7. Зв лалов
    #1

    Не само в Китай. В цял свят - пълно безразличие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.