Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

32 коментара
Големите банки наливат милиарди в петролни и газови проекти въпреки зелените заявки

Големите банки наливат милиарди в нови проекти за добив на петрол и газ въпреки заявките си за позеленяване и за нулеви емисии, сочи доклад на инвестиционната нестопанска организация ShareAction, обявен в понеделник.

Според него през 2021 г. 25 от водещите европейски банки, сред които са такива като "Ей Ес Би Си (HSBC), "Барклис"(Barclays), "Дойче банк" (Deutsche Bank) и БНП- Париба (BNP Paribas), са предоставили общо 55 милиарда долара на енергийни компании за разширяване на производството на петрол и газ.

Макар сумата да е по-ниска от отпуснатите година по-рано за подобни проекти 106 млрд. долара и 83 млрд. долара през 2019 г., предоставените през миналата години средства са над тези за 2018 г. и 2019 г. - съответно 49 и 50 млрд. долара.

Нулеви емисии означава да се прибавят нови въглеродни газове в атмосферата чрез намаляване или балансиране на вече изхвърлените емисии. За да се предотвратят тежки последици за околната среда, повишаването на глобалната температура трябва да се задържи под 1.5 градуса.

В опитите за постигане на нулеви емисии до 2050 г. Международната агенция по енергетика (МАЕ) през 2021 г. посочи в свой доклад, че не трябва да се инвестира в нови петролни и газови находища, за да има 50-процентен шанс за ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий над средното прединдустриално време.

Организацията ShareAction призовава инвеститорите да изискват от банките да прилагат политики за ограничаване на финансирането за разширяване на петролния и газов добив и да подкрепят през предстоящия сезон на годишни общи събрания решенията на акционерите, свързани с климата.

"Миналата година акционерите играха важна роля в подтикването на банките да приемат или засилят ограниченията за финансирането на въглищното производство", посочи Кели Шийлдс, старши служител по банкови стандарти в ShareAction.

"Тази година те трябва да повторят този успех с разширяването в посока на петрола и газа", добави Шийлдс.

От британската банка HSBC заявиха, че работят с клиенти, за да постигнат своя енергиен преход в полза на нисковъглеродната икономика, а през декември е спряно финансирането на проекти, използващи въглища за производство на енергия. На 22 февруари ще бъдат публикувани научно обосновани цели за привеждане на финансирането за нефт и газ с целите и сроковете на Парижкото споразумение по климата в рамките на гадишния отчет.

Говорителка на другата британската банка – Barclays, посочи, че тя има за цел да приведе финансирането си в съответствие с глобалното споразумение за климата, постигнато през 2015 г., и е поставила цел за 15-процентно абсолютно намаляване на финансираните емисии на своите клиенти в енергийния сектор до 2025 г. По думите ѝ вече има ограничения за директно финансиране на нови проекти за проучвания за нефт и газ в Арктика.

"Ние оставаме фокусирани върху нашите амбиции да станем банка с нулеви емисии до 2050 г.", заяви тя.

Говорител на Deutsche Bank посочва, че въглеродно интензивните сектори са малък дял от тяхното кредитно портфолио и заемите за дейности в областта на фосилните горива са значително по-малко спрямо глобалните им инвестиции и целта им е за подкрепят всички свои клиенти в трансформацията към свят с нулеви емисии.

От банката посочват, че са напът за постигнат зелените и социални цели за 200 млрд. евро инвестиции за преминаване на клиентите им от високовъглеродни бизнеси към такива без въглерод.

От френската BNP Paribas заявиха, че са основен поддръжник на европейските енергийни компании, които до голяма степен са се ангажирали с изграждането на възобновяеми енергийни активи, които ще играят водеща роля в зеления преход.

Намаляването на предлагането на подобни средства при нарастване на търсенето рискува негативни социални последици, каза още говорителят на BNP Paribas добавяйки, че също така е важно да се разграничи разширяването на финансирането на петрола спрямо това за газа, тъй като последният има полезна роля като мостово гориво за страните, които предприемат политика на отдалечаване от по-замърсяващите въглища.

Междувременно петролният гигант "ЕксънМобил" (ExxonMobil) посочи, че Международната агенция по енергетика и Междуправителственият комитет по климатичните промени към ООН са приели, че "значителни инвестиции в петрол и газ все още са необходими според сценариите на Парижкото споразумение.

Тя цитира един от сценариите на МАЕ, според който ще трябват допълнителни около 11 трилиона долара до 2050 г. в развитие на петрол и газ, за да бъдат посрещнати енергийните нужди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #32

    Нашите банки няма ли да налеят пари, т.е. да инвестират в нови петролни и газови проекти?! Защо все някой трябва да събужда заспалите пари у нас?! В 21 век най-добрата инвестиция е газ, петрол, редки и ценни метали, роботика. Г-да банкери, намерете си проекти, направете пари, инвестирайте?!

  2. анита хегерланд
    #31

    Цената на газа и петрола може да се понижи трайно само ако се инвестира в нови проекти.

  3. ABV
    #30
    Отговор на коментар #29

    Кога съм твърдял, че не владея английски? Само ти ли имаш право да коментираш глобални въпроси? Защо бягаш от темата и ми говориш за някакви селски полицаи и таралежи? Ако смяташ, че се държа не учтиво защо продължаваш дискусията?

  4. Коментарът е изтрит в 15:44 на 15 февруари 2022 от автора.
    #29
  5. ABV
    #28
    Отговор на коментар #26

    Твъдиш че си грамотен, поинтерисувай се и сам намери статии на сериозни учени, които оспорват новата зелена религия и пророка грета! Не ме карай аз да ти вадя статии, защото не държа такива във файловете си - това е практика на едни друга категория писачи по форумите, които по всички въпроси веднага вадят няколко препратки. Колкото до Гардиън, наистина ли не знаеш, че това е офицялния пропагандиски вестник лебъристката партия?

  6. ABV
    #27
    Отговор на коментар #26

    Това че "ще бръкнат в джобовете на бизнесите и на доста хора" не е ли индикация, че е наделяла именно алчноста над разума?

  7. Коментарът е изтрит в 15:44 на 15 февруари 2022 от автора.
    #26
  8. ABV
    #25
    Отговор на коментар #22

    Ако обичаш не ми приписвай тези, които никога не съм твърдял! Излагай мислите си си честно без да се опитваш да злепоставяш противника като пробутваш съмнителна информация като казана от него!

  9. ABV
    #24
    Отговор на коментар #22

    И какво от това, че не се увеличават, а се топят?

  10. ABV
    #23
    Отговор на коментар #21

    Да, само статиите на противниците на "зеленото" безумие са платена и фалшива! Ако гарантирате, че тази която сте предложили е написана напълно безплатно веднага ще понауча английски за да я прочета! По интересно е възмущението Ви от това да има становище различно от това на грета и че наричате "дърлене" мнението на водещи климатолози и физици, някои от които нобелови лауреати? Ай, ай, ай....!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.