Алкарас за Григор Димитров: Накара ме да се чувствам като 13-годишен

Българинът се завръща в Топ 10 при успех срещу Зверев

3 коментара
Григор Димитров отстрани Алкарас с 2:0 сета на четвъртфинала в Маями Сн.ЕПА/БГНЕС:0 сета на

Най-добрият български тенисист Григор Димитров изигра изключителен мач на тенис турнира в Маями и отстрани на четвъртфиналите поставения под номер едно в схемата Карлос Алкарас с 6:2, 6:4 след 94 минути игра.

Той ме накара да се чувствам като 13-годишен, описа усещането си след мача Алкарас.

На полуфинала Димитров ще се изправи срещу 5-тия в световната ранглиста Александър Зверев от Германия.

При успех 32-годишният български тенисист ще се завърне в Топ 10, където не е бил от 2018 г.

"Понякога простотата е гениална"

Българинът игра смело и агресивно, направи 24 уинъра и размаза новата звезда в световния тенис Карлос Алакарас, който имаше серия от девет победи и преди десетина дни вдигна трофея на турнира в Индиън Уелс.

"За да спечелиш срещу Алкарас, трябва да играеш по най-добрия начин и точно това се случи", каза Димитров след успеха. "Влязох в мача много концентриран и мисля, че беше изключително ясно какво трябва да направя", допълни той.

"Понякога простотата е гениална. Много, много трудно е да го направиш, особено когато играеш срещу опонент като Алкарас, но аз наистина успях да диктувам играта, да прочета играта малко по-добре от последния път. Като цяло се получи страхотен мач от моя страна и съм щастлив, че завърших в два сета", допълни най-добрият български тенисист.

Това е негова втора победа срещу испанския му съперник от общо пет мача помежду им.

В първия сет Димитров разсипа 20-годишния Алкарас и взе победата с 6:2. Вторият сет също започна безупречно за българина и той поведе с 4:1 гейма. Алкарас обаче успя да изравни, но силите му стигнаха дотук и Димитров затвори мача с 6:4.

Алкарас: Не знаех какво да направя срещу Григор Димитров

Испанската тенис суперзвезда Карлос Алкарас призна, че не е имал никакъв отговор срещу Григор Димитров тази нощ. Алкарас, който е номер 2 в световната ранглиста, обясни, че е бил като ученик.

"Той ме накара да се чувствам като 13-годишен. Беше невероятно. Опитвах се да говоря с моя щаб. Казах им, че не знам какво повече мога да направя", бяха първите думи на 21-годишния Алкарас.

"Григор игра невероятен тенис, бих го нарекъл перфектен. Не можех да намеря никакъв начин, по който да го накарам да се чувства неудобно на корта. Мисля, че той изигра чудесен мач. Нямах никакъв отговор, защото в неговата игра просто липсваха слабостите. Наистина не знаех какво да направя и затова в момента съм фрустриран. Показах битка на корта и лично аз съм доволен от моето си представяне, но нямаше какво повече да сторя", добави испанецът на пресконференцията след мача.

"Предишния път, когато той ме победи в Шанхай, аз не бях на добро ниво и не бях доволен от играта си. Сега ситуацията е различна", завърши Алкарас.

Успехът на Димитров дойде под погледите на боксовата легенда Майк Тайсън и звездата от НБА Джими Бътлър.

Това е четвърта поредна победа от началото на турнира в Маями за хасковлията. Преди това той изигра два близо тричасови мача, за да отстрани Алехандро Табило и Хуберт Хуркач, а с Яник Ханфман се справи само за 46 минути.

Полуфинал срещу Александър Зверев

На полуфинала в петък Григор Димитров ще се изправи срещу германеца Александър Зверев. Той отстрани унгареца Фабиан Марошан с 6:3 7:5 в своя четвъртфинал.

От изиграните досега осем срещи помежду им Григор Димитров има само една победа от преди 10 години срещу петия в световната ранглиста и четвърти в схемата на турнира.

Световният номер 12 Димитров обаче заяви, че не го е страх от предстоящия двубой, а досегашните резултати са просто статистика.

С великолепната си игра срещу Алакарас Григор Димитров показа, че се намира в отлична форма. Той достига до полуфинала на турнира в Маями за първи път в своята кариера, а от началото на годината може да се похвали с успешна серия от 19 победи и само четири загубени мача, като най-добрият му резултат е титла от турнира в Бризбейн, Австралия.

Освен това Димитров вече има класирания сред най-добрите осем на всичките девет надпревари от сериите "Мастърс". Той е едва деветият активен тенисист с такова постижение след Новак Джокович (Сърбия), Рафаел Надал (Испания), Гаел Монфис (Франция), Марин Чилич (Хърватия), Станислас Вавринка (Швейцария), Анди Мъри (Шотландия), Доминик Тийм (Австрия), Стефанос Циципас (Гърция) и Александър Зверев (Германия).

Днешната победа на българина го придвижи и с едно място напред в световната ранглиста - 11, изпреварвайки гръцкия тенисист Стефанос Циципас. При успех на полуфинала Григор Димитров ще влезе в топ 10 на ранглистата, като директно ще изпревари двама тенисисти - австралиецът Алекс де Минор и полякът Хуберт Хуркач.

Снимки: ЕПА/БГНЕС

"Все едно гледахме Федерер от най-добрите му години"

Позабравените сравнения на Григор Димитров с легендарния тенисист Роджър Федерер отново излязоха на преден план след впечатляващата победа на българина срещу Карлос Алкарас.

Реакциите на любителите на тениса от цял свят не закъсняха и в социалните мрежи заваляха суперлативи за играта на българина.

"Какво движение, какъв бекхенд!“ Федерер наистина се беше вселил в Григор в някои моменти. Невероятно ниво, което никой не е очаквал! Силно се надявам Димитров да продължи в същия дух и да спечели всичко“, написа един от феновете.

"Григор, моля те, продължавай да играеш като Федерер в най-добрите му години и в мача със Зверев“, написа друг потребител.

"Имах чувството, че Федерер играе. Мисля, че много ни липсва на всички“, каза друг фен.

"Дими беше под пара, Федерер на върха на кариерата си беше пред нас в този мач“, коментира друг потребител.