Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грузинският президент наложи вето над предизвикалия масови протести закон за чуждите агенти

1 коментар
Грузинците масово протестират срещу приемането на закона, който ги отдалечава от еврочленството, сн. ЕПА/БГНЕС

Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили наложи вето върху спорния Закон за чуждестранното влияние, който беше приет на фона на масови протести. Ветото обаче има по-скоро символичен характер предвид съотношението на силите в парламента.

В телевизионно изявление Саломе Зурабишвили обясни, че е наложила вето на закон, който противоречи на грузинската конституция, "по своята същност и дух е фундаментално руски" и е пречка по пътя на Грузия към членство в ЕС.

В телевизионно обръщение, излъчено в събота, президентът каза, че ветото ѝ е "правно оправдано".

„Този закон не може да подлежи на никакви промени, подобрения и разкрасявания и затова е много просто вето. Този закон трябва да бъде оттеглен“, каза тя.

По силата му неправителствените организации с над 20% финансиране от чужбина трябва да се вписват в специален регистър и да предоставят подробни отчети за дейността си.

Противниците му го сравняват с действащия в Русия Закон за чуждестранните агенти, който се използва за репресиране на несъгласните с властта. Неодобрение изразиха от Брюксел и Вашингтон. Грузинското правителство твърди, че законът има за цел да насърчи прозрачността и да ограничи вредното, според него, чуждестранно влияние в страната с население от 3.7 милиона души.

Ветото на Саломе Зурабишвили, която влиза във все по-остра конфронтация с управляващите, беше очаквана стъпка. По-рано тази седмица тя разкритикува остро партията "Грузинска мечта", че е прокарала закона, който не съответства на декларираната от Грузия политика към европейска интеграция. Управляващите в Тбилиси обаче имат необходимото парламентарно мнозинство, за да преодолеят ветото.

Междувременно премиерът на страната Иракли Кобахидзе призова протестиращите младежи да изберат поне 10 представители, които да се включат в публична дискусия с него относно спорния закон.

В Грузия има загриженост, че законът ще дерайлира пътя на страната към членство в ЕС, тъй като условията за членство включват страни кандидатки, които прилагат реформи в областта на демокрацията и функционирането на държавата, върховенството на закона, основните права и реформата на публичната администрация.

Грузия получи статут на кандидат за ЕС през декември 2023 г.

Масови митинги срещу законопроекта обхванаха кавказката страна от близо месец. Снимки и кадри, публикувани онлайн през последните дни, изглежда показват жестоки сблъсъци между протестиращи и полиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #1

    Браво на жената! Сега дори и да прокара на десето четене путинския закон (целящ да се затоври устата на свободните медии преди изборите), грузинското копейко-възраждане си вкара автогол - целия народ се мобилизира срещу руско робство. Да пожелаем на грузинците успех и скорошно връщане на Абхазия и Южна Осетия, окупириани от същите братушки, дето са ни освободили от Добруджа и Македония.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.