Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хашим Тачи призова в София за бързо признаване на независимо Косово

18 коментара
Хашим Тачи призова в София за бързо признаване на независимо Косово

Важно е преговорите за статута на Косово да бъдат завършени през 2006 г. и това да е годината, в която да се реши независимостта на Косово. Това каза в понеделник председателят на косовската Демократическа партия и член на преговорния екип на Прищина за статута на Косово Хашим Тачи, в публична лекция, организирана от Дипломатическия институт на Министерството на външните работи в София.

Независимостта на Косово няма да застраши сигурността в региона, а напротив - ще бъде ключ към нея, увери Хашим Тачи. Според него Косово няма аспирации да се обединява с други държави, нито да променя граници.

"От 1999 г. насам хората в Косово разбраха какво е да се живее без подтисничество, не сме провинция на друга държава, не действаме като такава и връщане назад няма", подчерта Тачи.

Седем години след войната, напредъкът в Косово е очевиден - имаме връзки с ООН, ЕС и НАТО, имаме правна система, собствен парламент, развиваме образованието, системата на здравеопазване, каза Хашим Тачи. По думите му, за първи път от 1999 година насам хората в Косово са разбрали какво е да се живее без подтисничество. Не сме провинция на друга държава, не  действаме като такава и връщане назад няма, подчерта Тачи.

Той отбеляза, че в момента косовските институции не могат да преговарят сами с МВФ и Световната  банка, защото Косово още не е държава, предаде БТА. Трудното икономическо положение сериозно препятства решаването на етническите проблеми, каза Тачи.

Той се ангажира, че в новото Косово ще има сериозни гаранции за защита на косовските сърби. По думите му, в конституцията на независимо Косово правата на малцинствата ще бъдат записани със златни букви. Косово ще е държава, в която всички малцинствата ще живеят мирно и сигурно; Косово ще споделя западните ценности за сигурност и мир, подчерта Тачи.

Според Тачи, бъдещето на Сърбия и на Косово е на две отделни държави, които ще се интегрират в ЕС и НАТО. В края на 2006 г. и началото на 2007 г. бивша Югославия вече няма да съществува, каза той. Със Сърбия ще бъдем съседи, но не можем да живеем в една къща, добави Тачи.

По думите му, терминът "условна независимост", каквото предлага Белгард, няма да фигурира в окончателния статут на Косово. То ще е независимо с международно наблюдение, каза Тачи.

Той подчерта, че никой в Косово не очаква чудо след получаването на неговата независимост.

Ние сме готови да поемем отговорност за действията си и да започнем сериозно да работим, добави Тачи.

По време на посещението си в София той се срещна с външния министър Ивайло Калфин и председателя на външната комисия в парламента Соломон Паси.

 

Тачи е информирал, че Прищина има доверие в работата на Контактната група и екипа на Специалния пратеник на ООН Марти Ахтисаари.

Той е благодарил на България за положените усилия за подпомагане на процеса за статута на Косово и изграждане на атмосфера на доверие, като е изразил надежда, че тези усилия ще продължат.

Ивайло Калфин е уверил, че България ще продължи с усилията си и с посланията, които се стреми да изпраща и към Прищина, и към Белград, както и с инициативите си за изграждане на доверие и предоставяне на възможности за диалог, съобщи информационната дирекция на МВнР.

Министърът е подчертал, че запазването на регионалната стабилност в процеса за статута на Косово е от жизнено важно значение. Той е изтъкнал необходимостта от запазването на мултиетническия характер на Косово, както и обстоятелството, че България се противопоставя на каквато и да било подялба на Косово. Ивайло Калфин е акцентирал върху голямото значение на участието на косовските сърби в политическия живот в Косово.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емигрант
    #19

    Не бива изобщо да ни интересува този тип.Колкото по-далеч са албанците от Българските граници, толкова по-добре. Родните ни мафиоти ни стигат...

  2. 45
    #18

    К"ва независимост бе!

  3. причини
    #17

    някаква област, каквато в Косово, трябва да получава независимост? Това е само в интересн на Русия, защото ще е много добър прецедент за Приднестровието и Абхазия.

  4. Къв Тачи бе!
    #16

    Аз не знам кой и за какво кани един масов убиец и военен престъпник?!!!! Това ли ни е правителството? Напъват се да бъдат посредници, това да не им е пионерската организация, от тоя конфликт изход няма и всеки нормален ще предпочете да си стои встрани и да не трупа пасиви-защото каквото и да се направи, все е погрешно!

  5. Valentinski
    #15

    Учудващо е, че въпреки всички сръбски безобразия срещу околни народи, включително срещу БЪЛГАРИ, в България все още има хора, които бръщолевят за някаква братска славянска солидарност и прочее глупости. Умножете по 10 изстъпленията на сърбите в Косово, Босна и Хърватско и ще получите поглед за това, което беше извършено от същите тези сърби срещу българщината в Македония, Западните Покрайнини и Поморавието. И то съвсем последователно и систематично през последния ВЕК И ПОЛОВИНА!

  6. Талев
    #14

    Аман от сърбомани! Разберете, сърбите са ни врагове и можем да се сприятелим с тях чак, когато държавицата им се свие до Белградски пашалък.Едва ли някога вече ще имаме такава изгодна ситуация, както сега веднъж завинаги да се разправим с тези шумадийски шовинисти. Не трябва да го изпускаме!Трябва да работим активно за разпадането на Сърбославия!

  7. Abroad
    #13

    Otslabena Surbia e shans za Bulgaria, sega triabava da okazem vlianie vurhu Makedonia, i da ne dopuskame nikakvo partii ot tipa OMO Ilinden, koito sa finansirani ot chuzdi razyznavania.Registriraneto na takava partia shte e nai goliamoto predatelstvo na politicite ,ako bude dopusnato.Sega Bulgaria e v nai silnata si pozicia ot moje bi 100 godini nasam, kato chlenove na NATO i EU, i ne vodihme bezsmisleni voini kato nasite susedi.Sega e momenta da uprazni vlianie i da otstoiavame interesite si.Kosovo

  8. goro
    #12

    Не забравяй, че в България има голямо мюсулманско /Турско/ малцинство, подобно на това в Босня и Херцеговина, и ако бъде призната независимостта на Косово ще има отзвук и в България. Сигурен съм, че в никакъв случай не трябва да се дава пълна независимост на Косово, защото това ще е ключ за нови кръвополитни войни на нашия полуостров и то в много скоро време. Не трябва да се забравят поуките от балканските и І-ва световни войни. Колкото до влиянието ни в Македония, бъди сигурен, че в срок от година

  9. Талев
    #11

    Горо, не смятам, че независимостта на Косово ще доведе до някакви по-сериозни последици в други части на полуострова. Косово си е вътрешен проблем на разпадането на Югославия. Нека не забравяме, че войната си беше само в Югославия (и никъде другаде в региона) и Косово просто е поредния етап от процеса на разпадане на малката сръбска империя. Проблемът се състои в това, че според Конституцията от 1974 Косово и Войводина са т.нар."автономни покрайнини" - юридически си остават част от Сърбия, но фактически

  10. Чората
    #10

    Албански к,,,р за сърбите.Па што ме боли К....от, че Сръбска нема излаз на море. Да го духат в Косово.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.