Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хилари Клинтън - държавничка в очакване

3 коментара
Хилари Клинтън
Когато Хилари Клинтън беше попитана неотдавна на кой чуждестранен лидер се възхищава, кандидатът за президент на Демократическата партия имаше готов отговор. Той последва бързо и естествено не ставаше дума за мъж. Клинтън избра Ангела Меркел.
 
През юни списание "Форбс" публикува класацията си на най-влиятелните жени в света и германският канцлер за шести път беше на първо място.
 
Клинтън беше на второ, както и предишната година. Но на 8 ноември, ако тя стане първата в историята жена президент на САЩ, те със сигурност ще си разменят местата.
 
Победата ѝ изобщо не е сигурна, макар че според последните проучвания е доста вероятна. Още повече че и Клинтън, и републиканският ѝ съперник Доналд Тръмп имат исторически ниски рейтинги на одобрение.
"Отношенията между нашата страна и Клинтън са доста сложни", пише Джоан Бамбъргър, автор на книгата "Харесвана или не харесвана; парадоксът Хилари".
 
Клинтън е била първа дама, сенатор и държавен секретар. Тя е във фокуса на общественото внимание от близо 25 години. Изглежда, че всеки има мнение за нея и в известен смисъл това е най-големият ѝ препъникамък.
Шейсет и девет годишната Клинтън се превърна в проекция на негативното в политиката: че е корумпирана, манипулативна и лъжлива. Дори нейни привърженици казват, че тя може да бъде арогантна.
Мнозина американци имат чувството, че Клинтън е политик, който има какво да крие. 
 
Хилари Даян Родъм Клинтън е родена на 26 октомври 1947 г. в Чикаго. Баща ѝ Хю Родъм е бил в текстилния бизнес и е бил републиканец. Говори се, че е поддържал казармен ред в семейството. Майка ѝ Дороти е имала трудно детство, рано започнала да работи и по-късно карала децата си да учат усърдно. Била е интелигентна жена, погълната от книгите.
 
Клинтън неведнъж е споменавала житейската история на майка си в речите си. Представя я като трудолюбива и грижовна жена. В хода на кампанията Клинтън даваше майка си като пример за борбата за равни права на жените. Нейната собствена подобна битка може скоро да ѝ отвори вратите на Белия дом.
 
Тя дълго време избягваше да споменава публично баща си. Но това се промени през лятото, когато тя похвали качествата му на предприемач пред огромни тълпи в Мичиган и Айова. Той беше обрисуван като олицетворение на американеца от средната класа: почтен, усърдно трудещ се бизнесмен - диаметрална противоположност на наперения магнат Доналд Тръмп.
 
Хилари Клинтън и съпругът ѝ, бившият президент Бил Клинтън, са пример за симбиоза между могъщи политически машини, а за мнозина и на омразната върхушка.
 
Запознават се в елитния Йейлски университет, където и двамата следват право и са политически активни. Тя няколко пъти е отклонявала предложенията му за брак, както казват и двамата. 
 
След това Хилари отива да преподава в Арканзаския университет. Трупа първи политически опит във Вашингтон, работейки за престижна правна кантора по време на скандала "Уотъргейт". Бил става губернатор на Арканзас и президент през 1993 г. Като първа дама тя се бори за реформа в здравеопазването, но предложението ѝ не минава в Конгреса. 
 
След края на управлението на съпруга ѝ Клинтън става сенатор от щата Ню Йорк. През 2008 г. се кандидатира за президент, но губи първичните избори от младия сенатор Барак Обама. Той стана президент, а тя беше негов държавен секретар в периода 2009-2013 г.
 
През годините имаше много случаи, накърнили образа ѝ, като се започне от имотния скандал "Уайтуотър" през 90-те години и се стигне до нападението от 2012 г. в либийския град Бенгази, при което бяха убити четирима американци, включително американският посланик.
 
В по-ново време тя беше подложена на остри критики за това, че е използвала необезопасен частен компютърен сървър за служебната си кореспонденция. ФБР разследва случая, но засега не е открило данни за престъпни действия или намерения. 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Хилари Клинтън произхожда от средната класа, затова създава свои правила за управление и контрол.

  2. иван клепаров
    #2

    Последно действие шефа на ФБР прекратява преписката за проверката на имейлите на Клинтън и поради липса на данни за извършено нарушение. Въпроса от вчера е приключен. Нивото на САЩ по отношение на изборния процес е много по високо от България. Да се прави паралел е неуместно и глупаво. Иска се и достатъчно познания по въпроса, а не чул не дочул.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    http://www.dnevnik.bg/sviat/2016/11/02/2855462_fondaciiata_klintun_-_blagotvoritelnost_i_konflikt_na/?ref=topicoftheday
    [quote#6:"2000_varna"]Патилата на Били хлапето и неговата булка.
    Трагедия, с елементи на пародия.


    Действие 1-во.
    Ода за един Конгрес, много лъжи и не особено класическия американски пощальон.

    Единайсет дена преди изборите ФБР поднови разследването на Хилъри Клинтън.
    Разследва се дейността й, свързана със служебните й преписки в периода, когато е изпълнявала длъжността – държавен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.