Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Иванов поиска реформа на привилегиите и в съдебната власт

Съдийският съюз разкритикува правителството за противопоставянето на гилдиите

1 коментар
Христо Иванов и председателят на ВАС Георги Колев (в гръб), сн. БГНЕС

Правосъдният министър Христо Иванов призова в четвъртък Висшия съдебен съвет да започне преосмисляне на социалните бонуси и в съдебната система. Магистратите също получават пари за прослужено време и по 20 заплати при напускане на системата. Разликата със системата на МВР е, че след 20 години в съдебната система бонусът при напускане на система често достига 80-100 хиляди лева.

"Трябва да се преосмисли системата на социални придобивки, която по никакъв начин не е свързана с качеството на работа. Тази система поощрява време. Този модел отдавна е изживял времето си и трябва да излезем от него", каза Христо Иванов, цитиран от "Правен сят".

Коментарът му бе направен по повод вчерашното изказване на премиера Бойко Борисов, който призова и магистратите да се замислят дали трябва да получават обезщетение от до 20 заплати при напускане на системата.

"Позитивно е за мен, че във ВСС дискусията относно целия пакет от стимули и мерки за ефективност тече. В рамките на предстоящата година ще можем да проведем тази дискусия", каза още Иванов.

Правосъдният министър призовава за преосмисляне на системата на бонусите в система. Той е на позиция, че високите заплати трябва да се получават от магистрати, които са показали качество, а не защото имат стаж.

Последният пример в тази посока бе със следователя Петьо Петров–Пепи Еврото. Прокуратурата отказа да му образува дело за провокация към подкуп заради действията му по делото "Цонев, Сантиров, Попов". После главният прокурор настоя ВСС бързо да го освободи от съдебната система, защото тя нямала нужда от такива хора. ВСС го освободи толкова бързо, че дори не му образува дисциплинарно производство. Така Пепи Еврото напусна чист системата и с над 80 000 лева накуп от заплатите на изхода.

Следващата година, гледайки това, което се случва, трябва да направим решителна крачка към по-голяма ефективност за използване на човешкия и финансов ресурс, за да бъдат тези бюджети оправдани, прозрачни и обществено търпими", каза министърът пред ВСС.

Председателят на Върховния административен съд Георги Колев без никаква изненада обясни, че заплатите при напускане на системата трябва да останат. Той коментира, че има голяма разлика в числения състав на полицията и на съдебната власт, което някак трябваше да се приеме като аргумент в полза на съдебните бонуси.  "Разликата е огромна, а размерът на заплатите не е толкова голям. Един районен съдия взема 1700 лева", каза шефът на ВАС.

Според него не трябва да се пипа размерът на обезщетенията от 20 заплати на полицаите, които от години работят в МВР, но приема за напълно нормално да бъде намалено на 10 заплати за новопостъпилите служители на МВР.

"ВСС трябва да настоява да остане (социалния бонус за магистратите), ако не го прави, трябва да си ходи. Няма как да отстъпим от нашата позиция. Нещата са определени нормативно – социалната привилегия трябва да остане", каза Колев.

Съюзът на съдиите: Правителството противопоставя хората

В същото време правителството стана обект на критики и от страна на Съюза на съдиите в България (ССБ), който разпространи своя позиция по темата, отбелязвайки, че "през последните дни българското общество става свидетел на поредните опити за противопоставяне и настройване на едни професионални групи срещу други – на полицаи срещу съдии. И това се провокира не от друг, а от правителството".

"Ние като съдии не можем да одобрим нарушаването на обществения ред и създаването на трудности за гражданите от страна на хора, които имат професионалното задължение да опазват този ред и да защитават гражданите. От друга страна обаче, напълно споделяме възмущението на полицаите от скрития и лишен от какъвто и да било диалог начин, по който се посяга на техните права чрез преходни и заключителни разпоредби в Закона за държавния бюджет", се казва в становището на организацията.

Според съдиите законодателните предложения на министерството на финансите "сочат пълна липса на стратегическо мислене и държавническа отговорност точно относно тези сектори, за които правителството декларира намерение за провеждане на реформи – МВР и съдебната власт".

"Поведението на изпълнителната власт води до изостряне на противопоставянето в обществото и рискува да компрометира реформата на съдебната система и защитата на обществения ред", предупреждават в края на отвореното си писмо от Съюза на съдиите в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    И тези търтеи почнаха. "Трябва да остане!" И що трябва? Нищо задължително няма. На който не му изнася - да се изнася.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.