Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хубавата Берлускония

0 коментара

В Италия се установява авторитарен режим, процесът наистина е бавен, но вече започна. Звучи невероятно, защото страната е все така хубава. Все така любезно тя посреща туристите, пленява ги с чара си и се усмихва - най-често се усмихва Силвио Берлускони.

Ще възразите, че един авторитарен режим изглежда иначе. От хубавата Италия обаче е останала само фасадата. Тя прикрива една сериозна опасност, не само за италианската демокрация, а и за Европа. За да се убедим, трябва просто да се запитаме: Кога всъщност идва края на демокрацията? Демокрацията умира, когато се премахне разделението на властите, и правовата държава се изпразни от съдържание. Точно това става в страната на Берлускони.

Премиерът спешно прокара в парламента един закон, според него обвиняемият има право да смени съда, ако има"основания да подозира", че той не е безпристрастен към него. Законът изцяло обслужва интересите на Берлускони. Миналата година срещу него започна процес в Милано по обвинение в корупция. В продължение на месеци адвокатите на Берлускони напразно се опитваха да саботират заседанията, като твърдяха, че съдиите са пристрастни. Тогава Берлускони успешно задейства друг лост на властта- покорния парламент.

През 18-те месеца на своето управление Берлускони се занимаваше най-вече с промяната на законите в своя полза. Сега най-сетне той се отърва от съдиите и съвсем между другото сложи кръст на независимото правосъдие, една от опорите на правовата държава.

Ще сгреши онзи, който смята, че Берлускони поставя личните си интереси над републиката. Става дума за нещо много повече от личните интереси на Берлускони. А именно за политическия проект на премиера да превърна парламентарната демокрация в авторитарна държава. Самият той не крие амбициите си.

Преди две седмици Берлускони отново каза, че иска промяна на конституцията. Целта на реформата е президентът да се избира пряко от народа и да има пълномощията на премиер. За целта Берлускони дава за пример Америка и Франция, където управляват силни президенти. Това, разбира се, не е никакъв аргумент. Съотношението на властите в Италия не може да се сравнява с това в САЩ или Франция. Отношението към парламента в Рим е унизително, 90 процента от електронните медии се контролират от Берлускони, а на правосъдието му е запушена устата. Ако се промени и конституцията, Италия ще се превърне в Берлускония.

ЕС отдавна трябваше да протестира. Нали досега не пропускаше възможност да говори за основните си ценности като правова държава, демокрация, човешки права. ЕС обаче упорито мълчи, макар че се яде отвътре.

Не всички обаче са разтревожени от положението в Италия. Председателката на ХДС Ангела Меркел например каза в интервю за италианския ежедневник Стампа: "Мисля, че много добре ще си сътрудничим с г-н Берлускони". Да ѝ пожелаем късмет.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.